Radio Białystok | Wiadomości | Powstało archiwum cyfrowe Teatru Dramatycznego

Powstało archiwum cyfrowe Teatru Dramatycznego

30.12.2018, 18:15, akt. 18:28

600 zdigitalizowanych archiwaliów i materiałów dotyczących spektakli teatralnych: afiszy, scenariuszy, projektów scenografii i kostiumów a także fotografii znalazło się w cyfrowym archiwum Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku. Projekt ma być kontynuowany.

Teatr Dramatyczny w Białymstoku, fot. Grzegorz Pilat
Teatr Dramatyczny w Białymstoku, fot. Grzegorz Pilat

80. rocznica wybudowania siedziby Teatru Miejskiego 

Archiwum cyfrowe to sposób na uczczenie przypadającej w tym roku 80. rocznicy wybudowania siedziby Teatru Miejskiego w Białymstoku, obecnie Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki, a także wstęp do przyszłorocznych obchodów 75-lecia powstania Teatru Dramatycznego - powiedziała Martyna Zaniewska z białostockiego teatru.

Zdigitalizowane materiały można znaleźć od niedzieli pod adresem www.archiwum.dramatyczny.pl. "To niezwykle ważne i ciekawe źródło wiedzy o historii białostockiego teatru i lokalnej kultury" - dodała Martyna Zaniewska.

600 zdigitalizowanych archiwaliów

Archiwum artystyczne instytucji - jak powiedziała Martyna Zaniewska - jest niezwykle bogate i warte przeniesienia na wersję cyfrową, by było dostępne dla wszystkich. W pierwszej części zdigitalizowano różnorodne materiały dotyczące m.in. przedwojennej historii teatru, a także najstarszych spektakli granych w teatrze. Są tam np. afisze, scenariusze, archiwalne fotografie czy projekty scenografii i kostiumów. Teatr chce poszerzać archiwum cyfrowe w przyszłym roku, stara się o pozyskanie środków na digitalizację kolejnych materiałów.

W ramach projektu, który został dofinansowany z resortu kultury i budżetu województwa podlaskiego, powstała też książka "Kilka odsłon teatru białostockiego" od czasów powstania tej instytucji po czasy współczesne, jej autorami są Andrzej Lechowski, Konrad Szczebiot oraz dr Martyna Zaniewska.

Teatr Dramatyczny w Białymstoku powstał w 1944

Za rok powstania Teatru Dramatycznego w Białymstoku uznaje się 1944, kiedy powołano wojewódzki teatr, jednak działał już w latach 20. ubiegłego wieku jako teatr miejski. Jak powiedziała Martyna Zaniewska, plany budowy w Białymstoku teatru sięgają XIX wieku, jednak dopiero w latach 20. przyniósł konkretne działania, które doprowadziły do powstania profesjonalnej sceny teatralnej. Budowa budynku została zainicjowana przez samych mieszkańców miasta, a inwestycję wsparły ówczesne władze miejskie i wojewódzkie, w 1938 roku ukończono inwestycję, a instytucja zyskała nazwę Teatru Miejskiego im. Józefa Piłsudskiego. Jednym z dyrektorów placówki był Aleksander Węgierko, który po śmierci stał się patronem teatru.

W teatrze od początku jego istnienia wystawiono ponad 600 premier. Wśród aktorów, którzy grali na jego deskach należy wymienić m.in. Halinę Kossobudzką, Czesława Wołłejko, Seweryna Butryma czy Tolę Mankiewiczównę.


Węgierko pozostanie patronem Teatru Dramatycznego


Kilka lat temu miał miejsce spór o patrona teatru, któremu zarzucano, że służył sowietom i na wniosek Związku Piłsudczyków władze województwa zdecydowały, by teatrowi nadać imię Józefa Piłsudskiego. Jednak kilka miesięcy później sejmik województwa podjął uchwałę, że teatr "nosi imię Aleksandra Węgierki i mieści się w Domu Ludowym im. Józefa Piłsudskiego". Także w ubiegłym roku radni z klubu PiS chcieli, aby znieść patrona, jednak zarząd województwa podlaskiego powołując się na opinią IPN, pozostawił Węgierkę patronem teatru.

źródło: PAP | red: sk

ZOBACZ TEŻ:


Lepsza akustyka w Teatrze Dramatycznym w Białymstoku

27.12.2018, 14:33

Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku zakupił sprzęt nagłośnieniowy, dzięki któremu poprawi się odbiór spektakli.


Powstała książka "Kilka odsłon teatru białostockiego"

23.12.2018, 11:50

W 2018 roku minie 80 lat od wybudowania siedziby ówczesnego Teatru Miejskiego w Białymstoku. 27 grudnia 1938 roku odbyła się pierwsza premiera – komedię "Cudzik i S-ka" zagrali aktorzy Teatru Objazdowego.


Teatr Dramatyczny wystawił "Gałązkę rozmarynu" Rafała Matusza

11.11.2018, 12:43

W sobotę w Teatrze Dramatycznym w Białymstoku odbyła się premiera sztuki "Gałązka rozmarynu".


Węgierko pozostanie patronem Teatru Dramatycznego

26.02.2018, 19:02

Sejmik województwa podlaskiego zdecydował w poniedziałek, że Aleksander Węgierko pozostanie patronem Teatru Dramatycznego w Białymstoku. Usunięcia jego imienia z nazwy instytucji domagali się radni PiS uważając go za osobę moralnie niejednoznaczną.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


"Pokój z widokiem. Lato 1939" Marcina Wilka


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok