Radio Białystok | Wiadomości | Wraca problem smogu - Straż Miejska w Białymstoku kontroluje domy

Wraca problem smogu - Straż Miejska w Białymstoku kontroluje domy

autor: Ryszard Minko

8.01.2019, 07:20, akt. 08:59

Na razie nie ma informacji o przekroczonych normach zanieczyszczeń powierza, ale nie oznacza to, że problem smogu w Podlaskiem przestał istnieć. Straż Miejska w Białymstoku sukcesywnie prowadzi kontrole posesji, w których podejrzewa się spalenie niewłaściwego paliwa bądź odpadów.

Fotolia.com
Fotolia.com

Wraca problem smogu - Straż Miejska w Białymstoku kontroluje domy - relacja Ryszarda Minko

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


- Od października strażnicy otrzymali 135 zgłoszeń dotyczących nadmiernego zanieczyszczenia powietrza z domowych kominów, a nieprawidłowości wykazano jedynie w 16 przypadkach – mówi Marta Rybnik ze Straży Miejskiej w Białymstoku.

Dodaje, ze widać wzrost świadomości ludzi, którzy dzwonią z informacjami o czarnym, gryzącym dymie z komina sąsiada. Po kontroli okazuje się, że to nie wina spalania śmieci, ale na przykład słabszej jakości paliwa.

Jakość powietrza w Białymstoku monitoruje kilka czujników. Poza stacją pomiarową Inspektoratu ochrony środowiska są to urządzenia prywatnej firmy, która udostępniła ogólnopolską aplikację dotycząca stanu powietrza. - To cenne informacje, których poszukuje coraz więcej mieszkańców. Mimo to walka ze smogiem jest trudna, bo liczba czujników jest niewystarczająca, a używane przez mieszkańców piece i opał bywają różnej jakości – przyznaje Łukasz Pełszyński z Białostockiego Alarmu Smogowego. Jego zdaniem bagatelizuje się też wpływ zanieczyszczeń komunikacyjnych, na które narażeni są mieszkańcy.

Tymczasem za główne źródło zanieczyszczeń powietrza (w 80 procentach) uważa się właśnie tak zwaną niską emisje czyli spalanie paliw w przydomowych piecach.

Jak informuje Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w grudniu w Białymstoku nie odnotowano ani jednego przypadku przekroczenia norm zawartości pyłów zawieszonych w powietrzu. W poprzednim roku, takie przekroczenia odnotowywano kilkadziesiąt razy.

| red: mag

ZOBACZ TEŻ:


Smog - podstępny wróg

5.01.2019, 15:02

Czym jest zanieczyszczenie powietrza? Skąd się bierze smog? Co możemy zrobić, aby poprawić jakość powietrza? O tym w Ekosferze rozmawiamy z Piotrem Znanieckim ze Stowarzyszenia na rzecz Ekorozwoju AGRO-GROUP.


Piotr Znaniecki [wideo]

18.12.2018, 07:35

"Białystok ma gorsze powietrze niż Warszawa. To nie jest tak, że im większe miasto, tym bardziej zatrute powietrze" - przyznaje Piotr Znaniecki.


Ulotki, książki i spotkania - rusza kampania edukacyjna "SmogStok Stop!" w Białymstoku

3.12.2018, 09:02

Jaka jest główna przyczyna smogu, jaki ma wpływ na zdrowie, co może zrobić każdy z nas, by przyczynić się do poprawy jakości powietrza? To tylko niektóre zagadnienia, które będą poruszane w kampanii edukacyjnej "SmogStok Stop!".
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


RadioRower


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok