Radio Białystok | Gość | Piotr Znaniecki [wideo] - prezes Stowarzyszenia na Rzecz Eko-Rozwoju "Agro-Group"

Piotr Znaniecki [wideo]

prezes Stowarzyszenia na Rzecz Eko-Rozwoju "Agro-Group"

18.12.2018, 07:35, akt. 17:03

"Białystok ma gorsze powietrze niż Warszawa. To nie jest tak, że im większe miasto, tym bardziej zatrute powietrze" - przyznaje Piotr Znaniecki.

Piotr Znaniecki, fot. Marcin Gliński
Piotr Znaniecki, fot. Marcin Gliński

Z Piotrem Znanieckim rozmawia Jarosław Iwaniuk

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Gościem Polskiego Radia Białystok jest Piotr Znaniecki, prezes Stowarzyszenia na Rzecz Eko-Rozwoju "Agro-Group". Rozmawia z nim Jarosław Iwaniuk.Jarosław Iwaniuk: Czy to są tylko nasze subiektywne odczucia, czy jednak jakość powietrza, które wdychamy na Podlasiu pozostawia wiele do życzenia?


Piotr Znaniecki: To nie są nasze subiektywne odczucia. Dlatego, że tak naprawdę my nie jesteśmy w stanie nosem wyczuć, co się dzieje w powietrzu. Tym się zajmują odpowiednie służby, czyli Wojewódzki Inspektoraty Ochrony Środowiska i białostocki inspektorat na swojej stronie internetowej podaje na bieżąco stan powietrza w Białymstoku. Także tak naprawdę stwierdzić, czy powietrze nadaje się do oddychania, czy lepiej zostać w domu. Możemy tylko monitorując odczyty ze stacji pomiarowych WIOŚ w Białymstoku. Takie stacje są dwie. Jedna przy ul. Warszawskiej, druga przy ul. Waszyngtona.


Co te odczyty nam mówią o jakości powietrza w Białymstoku, na Podlasiu? Bo rozumiem, że takich stacji jest też więcej. 


Tak. Jest jeszcze stacja w Suwałkach, jest stacja w Łomży. Natomiast to, co nas najbardziej interesuje to jednak Białystok jako największa aglomeracja. Co ciekawe, Białystok wcale nie jest najbardziej zanieczyszczonym miastem na Podlasiu, bo Suwałki mają gorszy stan powietrza. Co podaje właśnie WIOŚ w swoim raporcie za rok ubiegły. Ale też, co ciekawe, Białystok ma gorsze powietrze niż Warszawa. Bo to nie jest tak, że im większe miasto, tym bardziej zatrute powietrze. Najbardziej zanieczyszczone miasta w Polsce to właśnie miejscowości mniejsze. Takie jak Rybnik czy np. Żywiec. 


Z czego to wynika? Przecież Podlasie to dwie puszcz, Białowieska, Knyszyńska. Rozlewiska Biebrzy, Dolina Narwi. To są zielone płuca Polski.


Smog powstaje lokalnie. To jest domena bardziej miast czy wsi, czyli tam, gdzie mieszkają ludzie. Smog bierze się z tzw. emisji niskiej. Emisja niska to jest to, czym kopcimy z niskim kominów domów, tak w skrócie mówiąc. Te zanieczyszczenia biorą się po prostu z tego, czym opalamy, czym ogrzewamy nasze domy i to jest gro problemów z zanieczyszczeniem powietrza. Dlatego też właśnie ten problem uwydatnia się w okresie grzewczym, czyli od jesieni do wiosny no i przez całą zimę. W lecie nie mamy takich wysokich stężeń. 


W wielkich, światowych aglomeracjach mówi się o tym, że to samochody najbardziej przyczyniają się do powstawania smogu. 


To prawda. Samochody, transport odpowiada mniej więcej za 10 procent smogu. Tak to wyliczyli fachowcy. To dobrze widać w dużych aglomeracjach, na terenie Zachodniej Europy. Tam, gdzie nie ma domów jednorodzinnych opalanych węglem czy drewnem, tak jak w Polsce, np. w Londynie. Londyn ma 10 razy czystsze powietrze niż Białystok. 


Dlatego, że tylko samochody zanieczyszczają powietrze, a nie  ma tych emisji z kominów, tak?


Dokładnie tak. 


W Katowicach zakończył się szczyt klimatyczny. Czy walka z ociepleniem klimatu i ograniczeniem emisji gazów cieplarnianych ma cokolwiek wspólnego z tym naszym lokalnym smogiem?


Smog to jest to, czym oddychamy, czyli te zanieczyszczenia powietrza niskie. Czyli na poziomie ulicy, na poziomie naszych płuc. Smog ma niewielki wpływ na zmiany klimatyczne, bo zmiany klimatyczne to właśnie emisja wysoka. Czyli z wysokich kominów, zakładów przemysłowych, które emitują bardzo duże ilości zanieczyszczeń, tzw. gazów cieplarnianych, dwutlenku węgla. Ale emitują je bezpośrednio do tych wyższych warstw atmosfery. I stąd właśnie problem z ociepleniem klimatu. 


Czyli te środki, które zgodnie z przyjętymi tzw. regułami katowickimi, mają być przeznaczone na ograniczenie emisji gazów cieplarnianych nie będą miały wpływu na lepszą jakość powietrza, którym oddychamy na Podlasiu?


Będą miały znikomy wpływ. 


A co my możemy zrobić, żeby ta jakość powietrza tu u nas była lepsza? Czy w ogóle możemy coś zrobić?


Oczywiście. Przede wszystkim wiele mogą zrobić osoby, które ogrzewają swój dom piecami węglowymi czy piecami na drewno. Bo stąd się bierze tak naprawdę problem. Czyli przede wszystkim dobre piece i dobre paliwo. Najmniej emisyjnymi źródłami ciepła w domu są piece gazowe albo pompy ciepła, które są źródłami ciepła w ogóle nie powodującymi żadnych emisji. Dlatego, że pompy ciepła są napędzane przez prąd. Także przede wszystkim dobre systemy ogrzewania domów. Ocieplone domy. Wtedy mniej zużyjemy opału. Jakikolwiek on by nie był. 

No i poza tym także unikanie jeżdżenia samochodem tam, gdzie nie jest to potrzebne. Wtedy też się przyczynimy do zmniejszenia tego niewielkiego procentu smogu, który powstaje ze spalania benzyny. Diesle trują więcej. 


Rozumiem, że póki tego wszystkiego nie ma, to jesteśmy skazani na takie powietrze, jakie jest?


Niestety. Walka ze smogiem jest bardzo trudna. Dlatego, że trudno tak sobie, na pstryknięcie palców zmienić system ogrzewania w domu. Ale niektóre miasta podejmują już bardziej radykalne kroki. Np. Kraków. Ma bardzo duże problemy z zanieczyszczeniem powietrza. I jest zmuszony do sięgania po bardzo radykalne środki, aby z tym problemem walczyć. I od następnego roku w Krakowie jest zakaz stosowania paliw stałych, czyli węgla, drewna do ogrzewania domów jednorodzinnych.


Ale również nasze miasta próbują z tym coś robić. W miejscowościach typu Bielsk Podlaski również wspierana jest wymiana starych pieców. Tyle, ze burmistrz Bielska Podlaskiego swego czasu mówił mi, że jakość powietrza w Bielsku jest mierzona przez stację w Łomży. 


Tak, dlatego, że stacje pomiarowe na terenie Podlasia są tylko cztery. Dwie w Białymstoku, jedna w Suwałkach i jedna w Łomży. Reszta miejscowości ma pomiary domyślne ze względu na tzw. mapowanie, które robi WIOŚ. No i się po prostu bada wielkości średnie. Ze względu na to jak wieje wiatr, jaka jest pogoda. 


Niedawno prowadziliście państwo kampanię "SmogStok STOP!", której celem było podniesienie świadomości mieszkańców, dotyczącej zjawiska smogu. Czy z tą świadomością jest coraz lepiej, czy jest to jeszcze cały czas orka na ugorze?


To są tak naprawdę pierwsze kroki. Pierwszy taki program, który został przeprowadzony w Białymstoku. Cykl spotkań z mieszkańcami. Wydaliśmy również publikacje, książkę "Wpływ zanieczyszczeń na zdrowie" i broszurę mówiącą o tym, co się dzieje już konkretnie w Białymstoku. Czyli "Miniprzewodnik po wielkim smogu - Białystok". Dużo pytań na spotkaniach z mieszkańcami. 


A duże zainteresowanie? Dużo osób przychodziło na takie spotkania?


Tak, całkiem sporo. Zrobiliśmy spotkania dla różnych środowisk. Spotkania w szkołach podstawowych, na osiedlach domków jednorodzinnych takich jak Skorupy albo Dojlidy Górne. Również spotykaliśmy się ze Strażą Miejską, również z seniorami, bo na negatywne skutki smogu są najbardziej narażeni właśnie seniorzy i małe dzieci. 

Świadomość jest prawdę mówiąc na razie niska. Każdy wie o tym, że jest coś takiego jak smog, że to jest coś niedobrego. Natomiast tak naprawdę co to jest i jak z tym walczyć, to świadomość jest nikła. 


Pozostaje mieć nadzieję, że za jakiś czas będziemy mogli spacerować i oddychać trochę lepszym powietrzem. 


Tego sobie życzmy. 

| red: mag, sk
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Piotr Janicki i Bożena Bednarek, fot. Monika Kalicka

Piotr Janicki i Bożena Bednarek

poeta i koordynatorka Klubu Czytelniczego "Ex libris"
17.06.2019

Po raz ostatni przed wakacjami w Białymstoku spotka się klub czytelniczy Ex Libris.

Katarzyna Gromadzka, Barbara Januszko i Wojciech Kosikowski, fot. Monika Kalicka

10:10 z dzielnicowym

17.06.2019

Na co powinniśmy zwrócić uwagę, kiedy decydujemy się na pracę za granicą - radzą podlascy policjanci.

Andrzej Mioduszewski, fot. Monika Kalicka

Andrzej Mioduszewski

prezes PKS Nova
17.06.2019

"Jeździłem po naszych oddziałach, obserwowałem jak to funkcjonuje, sytuacja na pewno wymaga poprawy i ja ze swojej strony zrobię wszystko, aby tę sytuację udało się poprawić, bo jest co poprawiać" - mówi nowy prezes PKS NOVA.


Piotr Półtorak, fot. Marcin Gliński

Piotr Półtorak

dyrektor Teatru Dramatycznego w Białymstoku
14.06.2019

W najbliższym tygodniu zespół Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku zagra na Białorusi.

mjr Jan Busłowicz i Kamila Ostrowska, fot. Marcin Gliński

mjr Jan Busłowicz i Kamila Ostrowska

szef sekcji wychowawczej 18. Pułku Rozpoznawczego i prezes Zarządu Stowarzyszenia Przyjaciół 18. Pułku Rozpoznawczego
14.06.2019

"Od 10 lat w służbie Tobie" - w tym roku pod takim hasłem świętować będzie 18. Białostocki Pułk Rozpoznawczy.

Jarosław Gowin, fot. Joanna Szubzda

Jarosław Gowin

minister nauki i szkolnictwa wyższego, wicepremier
14.06.2019

Nakłady na szkolnictwo wyższe będą rosły także w kolejnych latach - obiecał w Łomży minister nauki i szkolnictwa wyższego, wicepremier Jarosław Gowin.


prof. Daniel Boćkowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Daniel Boćkowski

z Uniwersytetu w Białymstoku
13.06.2019

"Pozycja Polski w Europie wynika z naszych relacji ze Stanami, im lepsze relacje ze Stanami Zjednoczonymi - tym wygodniej jest nam też poruszać się w strukturze polityki europejskiej"- mówi nasz gość.

Zespół Rytmy Czasu z Choroszczy, fot. Joanna Szubzda

Zespół "Rytmy czasu"

13.06.2019

Spotykają się, by wspólnie śpiewać i szlifować swoje talenty.

Artur Jankowski i Wojciech Hernik, fot. Joanna Szubzda

Artur Jankowski i Wojciech Hernik

organizatorzy Pikniku Militarnego
13.06.2019

- To są wrażenia, których przez komputer czy smartfon nie poczujemy. Na Pikniku Militarnym można się przekonać o tym, jak to wyglądało, można dotknąć, poczuć zapach spalin, poczuć jak drży ziemia.


Magdalena Misiejuk, fot. Marcin Gliński

Magdalena Misiejuk

powiatowy inspektor weterynarii w Białymstoku
13.06.2019

Pracownicy inspekcji weterynarii walczą o podwyżki. "Wyszli przed swoje inspektoraty, manifestując: zauważcie nas, jesteśmy w Polsce potrzebni, bo bez nas nie ma bezpiecznej żywności".

Jarosław Antoniuk, fot. Adam Dąbrowski

Jarosław Antoniuk

dyrektor Festiwalu WALIZKA w Łomży
12.06.2019

"Będzie to festiwal pełen niespodzianek i interesujący pod względem artystycznym. Jako organizatorzy bardzo się cieszymy, że możemy skompletować bardzo ciekawy zbiór wydarzeń artystycznych" - mówi Jarosław Antoniuk.

Mateusz Smaczny, fot. Monika Kalicka

Mateusz Smaczny

aktor
12.06.2019

"To była moja pierwsza rola, debiut. To, że uśmiechnęła się do mnie ta nagroda - w najśmielszych snach się tego nie spodziewałem" - mówi białostocki aktor.


Małgorzata Dajnowicz, fot. Monika Kalicka

prof. Małgorzata Dajnowicz

prezes Instytutu Studiów Kobiecych
12.06.2019

"Podwójnie wolne" - tytuł wystawy, którą będzie można oglądać przez 3 tygodnie w Białymstoku - podkreśla, że 1918 był dla Polek nie tylko rokiem odzyskania niepodległości, ale również momentem uzyskania praw obywatelskich.

Mirosław Sienkiewicz, fot. Monika Kalicka

Mirosław Sienkiewicz [wideo]

z-ca dyrektora Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Białymstoku
12.06.2019

"Pamiętajmy o osobach potrzebujących pomocy, osobach starszych, osobach chorych, bo one naprawdę teraz przechodzą trudny czas. Zapukajmy do sąsiada, zobaczmy co u niego słychać" - mówi Mirosław Sienkiewicz.

Paweł Chomczyk w roli Don Kichota, fot. Sylwia Krassowska

Paweł Chomczyk

z Teatru Coincidentia
11.06.2019

W tym roku w Solnikach odbędzie się bardzo nietypowe "Lato w teatrze" - uczestnicy będą mogli sprawdzić jak robi się film, pokaz multimedialny, albo miksuje na żywo muzykę - mówi Paweł Chomczyk.


Mirosław Rybałtowski, fot. Monika Kalicka

dr Mirosław Rybałtowski [wideo]

zastępca dyrektora ds. medycznych Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku
11.06.2019

Podczas upałów powinniśmy pamiętać o piciu wody i schładzaniu ciała - to truizm, ale wiele osób o tym nie pamięta.

Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski

minister edukacji narodowej
10.06.2019

Rewolucji w edukacji w najbliższych miesiącach nie będzie, będą rozmowy z nauczycielami. Między innymi to zapowiadał na naszej antenie minister edukacji narodowej.

Adam Czekała, szer. Beata Leszczyńska i mjr Michał Mazurczyk, fot. Joanna Szubzda

Adam Czekała, szer. Beata Leszczyńska i mjr Michał Mazurczyk

10.06.2019

Podlascy motocykliści i żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej łączą siły i wspólnie organizują zbiórkę krwi.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok