Radio Białystok | Wiadomości | 6 tys. mieszkańców Białegostoku skorzysta z bezpłatnej rehabilitacji

6 tys. mieszkańców Białegostoku skorzysta z bezpłatnej rehabilitacji

9.01.2019, 12:51, akt. 14:45

Sześć tysięcy mieszkańców Białegostoku skorzysta w ciągu trzech lat z bezpłatnej rehabilitacji dzięki 1,5 mln zł na ten cel z budżetu miasta. Zabiegi przeprowadzi poradnia rehabilitacyjna szpitala miejskiego.

Kadmy - Fotolia.com
Kadmy - Fotolia.com

Bezpłatna rehabilitacja dla białostoczan - relacja Edyty Wołosik

6 tys. mieszkańców Białegostoku skorzysta z bezpłatnej rehabilitacji - relacja Edyty Wołosik

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Wcześniej z takich zabiegów skorzystało 625 osób

- Pierwsze takie bezpłatne zabiegi miasto sfinansowało w 2018 r. Była to pilotażowa kwota 156 tys. zł, a z zabiegów skorzystało 625 osób – przypomniał prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

Prezydent wyjaśnił, że w związku z tym, iż w mieście są długie kolejki na zabiegi rehabilitacyjne, a mieszkańcy zgłaszają potrzeby rehabilitacyjne, teraz będzie realizowany trzyletni program, który obejmie lata 2019-2021, umowa miasta ze szpitalem miejskim jest już podpisana. Zabiegi są dla osób dorosłych.

Prezydent poinformował, że w 2019 r. na zabiegi rehabilitacyjne, które zrealizuje poradnia szpitala miejskiego, przeznaczono 400 tys. zł (na zabiegi u 1,6 tys. pacjentów). Na 2020 r. zaplanowano zabiegi dla dwóch tysięcy osób (kwota 500 tys. zł). Największa kwota ma być do dyspozycji w 2021 r – 600 tys. zł na zabiegi dla 2,4 tys. białostoczan.

Poradnia rehabilitacyjna szpitala miejskiego nie ma od 2018 r. kontraktu na realizację zabiegów rehabilitacyjnych z Narodowym Funduszem Zdrowia – przypomniał prezydent Truskolaski. Dodał, że w związku z tym, "były zagrożone podstawy funkcjonowania" tej poradni, dlatego w 2018 r. pojawił się pomysł na przeprowadzenie tam zabiegów dla mieszkańców za pieniądze miasta. Dodał, że poradnia jest w dogodnym dla mieszkańców punkcie w mieście, chętniej z niej korzystali, zainteresowanie było "bardzo duże".

Na zabiegi można się zapisywać w rejestracji poradni przy ul. Bema 2

Na zabiegi już można się zapisywać w rejestracji poradni przy ul. Bema 2. Dyrektor szpitala miejskiego Krzysztof Teodoruk powiedział, że z bezpłatnej rehabilitacji mogą skorzystać mieszkańcy Białegostoku lub osoby płacące w mieście podatki. Wyjaśnił, że po takim zgłoszeniu na zabiegi kwalifikują pacjentów fizjoterapeuci. Dobrze, jeśli pacjent przyniesie ze sobą dotychczasową dokumentację medyczną, ale nie jest to koniecznie wymagane.

Pomoc mogą dostać osoby z różnymi schorzeniami

Pomoc mogą dostać osoby z różnymi schorzeniami: reumatycznymi, zwyrodnieniowymi, dysfunkcjami kończyn i niedowładami. Każda osoba może liczyć na wykonanie 4-5 rodzajów zabiegów (w pakietach, w zależności od schorzeń). Dany pacjent może korzystać z dziesięciu dni zabiegowych – poinformował Krzysztof Teodoruk. Dodał, że w poradni jest nowoczesny sprzęt rehabilitacyjny, np. urządzenia do krioterapii miejscowej, ćwiczeń z odciążeniem, z obciążeniem czy wanny do masażu. Mają być kupowane kolejne urządzenia.

Teodoruk dodał, że na pewno bezpłatna rehabilitacja pomoże mieszkańcom, bo kolejki do takich zabiegów wykonywanych w ramach NFZ są długie. Podał swój przykład jako pacjenta, któremu wyznaczono termin rehabilitacji na sierpień. Dyrektor Krzysztof Teodoruk powiedział, że trudno mu powiedzieć, dlaczego poradnia nie dostała w ostatnim kontraktowaniu przez NFZ półtora roku temu kontraktu (ma sprzęt i wykwalifikowaną kadrę). Zapowiedział, że jeśli zostanie ogłoszony kolejny konkurs, będzie się o kontrakt starać.

źródło: PAP | red: mag, sk

ZOBACZ TEŻ:


16,5 mln zł dostaną w 2018 r. placówki na inwestycje zdrowotne

12.12.2018, 14:08

16,5 mln zł łącznie z budżetu państwa dostanie dziewięć placówek na inwestycje w ochronę zdrowia na modernizacje obiektów i zakup sprzętu – podsumował w środę wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski. Placówki zrealizują inwestycje za łącznie 34,5 mln zł.


Dodatkowe pieniądze na sprzęt rehabilitacyjny od MOPR-u w Białymstoku

2.12.2018, 14:28

To nie jest duża kwota, ale na pewno osobom niepełnosprawnym w Białymstoku się przyda.


Nawet 1,5 roku chorzy czekają na miejsce w Zakładzie Pielęgnacyjno-Opiekuńczym w Białymstoku

2.11.2018, 09:29

Około półtora roku czeka się na miejsce w Zakładzie Pielęgnacyjno-Opiekuńczym przy ul. Wołodyjowskiego w Białymstoku. To jedyna tego typu publiczna placówka w mieście.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


RadioRowerfot. Monika Kalicka
KRAJ
17.09.2019, 07:04, akt. 12:22

80. rocznica napaści ZSRS na Polskę


fot. Sylwia Krassowska
ŁOMŻA
16.09.2019, 08:44, akt. 17.09.2019, 14:19

W Łomży powstała nowa jednostka wojskowa

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok