Radio Białystok | Wiadomości | Nowe zasady rządowego programu "Czyste powietrze"

Nowe zasady rządowego programu "Czyste powietrze"

autor: Ryszard Minko

18.01.2019, 18:46, akt. 18:58

Ministerstwo Środowiska wprowadziło zmiany w niezwykle popularnym rządowym programie "Czyste Powietrze". Generalnie dotkną one najbogatszych wnioskodawców, którzy teraz będą mogli liczyć na znacznie mniejsze dofinansowanie do wymiany pieca lub docieplenie budynku.

Fotolia.com
Fotolia.com

Nowe zasady rządowego programu "Czyste powietrze" - relacja Ryszarda Minko

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Program "Czyste Powietrze", to dofinansowanie do inwestycji poprawiających sposoby ogrzewania domów jednorodzinnych, tak by były cieplejsze i produkowały mniej zanieczyszczeń.

- Program wystartował we wrześniu i cieszy się niezwykłą popularnością. W Podlaskiem to ponad 1100 wniosków, głównie na wymianę przestarzałego pieca, na nowoczesny spełniający restrykcyjne normy - mówi Adam Pućko z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku.


Zmiany w programie "Czyste powietrze"


Minister Środowiska zapowiedział istotne zmiany w programie, główne dla osób najbogatszych. Dotychczasowe kryteria dofinansowania były takie, że wnioskodawcy, których średnie miesięczne dochody na osobę przekraczają 1600 zł mogli liczyć na maksymalnie 30-proc. dofinansowanie. Teraz osoby zarabiające powyżej 125 tysięcy złotych rocznie w ogóle nie otrzymają wsparcia, a beneficjenci z dochodami miedzy 85 - 125 tysięcy złotych do 15 proc.

Na maksymalnie 18 proc. wsparcia mogą liczyć wnioskodawcy zarabiający do 85 tysięcy złotych rocznie z miesięcznym dochodem na osobę przekraczających 1600 złotych.


Ulga przy rozliczaniu się z podatku


Zmniejszona dotacja ma być jednak częściowo zrekompensowana poprzez wprowadzenie tak zwanej ulgi termomodernizacyjnej podczas rozliczania się z podatku.

- Będzie to jednak oznaczało konieczność spełnienia dość restrykcyjnych wymogów, między innymi przeprowadzenia audytu energetycznego budynku ze wskazaniem prac, które należy wykonać - mówi Anna Kudzinowska-Mundel z Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku.

Dodatkowo zwrot podatku będzie dotyczył tylko usług i urządzeń wskazanych w rozporządzeniu Ministra Inwestycji i Rozwoju z 21 grudnia 2018 roku. Ostatecznie po uznaniu ulgi w zależności od progu podatkowego będzie można otrzymać 18 lub 32 proc. zwrotu poniesionych wydatków, które nie przekroczą 53 tysięcy złotych.

To może w praktyce oznaczać, że niewiele osób będzie chciało podjąć się takiego wyzwania. Nie oznacza to jednak, że sam program poprawy jakości energetycznej domów jest zły, bo wielu najbiedniejszych będzie miało szansę na zmianę przestarzałych technologii grzewczych - mówi profesor Piotr Banaszuk z Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska Politechniki Białostockiej. Dodaje, że jego zdaniem największym wyzwaniem jest jednak zmiana przyzwyczajeń, czyli szukania oszczędności kupując najgorszy opał.

Przez kilkanaście dni nabór wniosków do programu "czyste powietrze" był wstrzymany - właśnie z uwagi na wprowadzanie zmian. Od poniedziałku zainteresowani mogą ubiegać się o dotacje na nowych zasadach.

| red: wsz

ZOBACZ TEŻ:


Czy powietrze w Suwałkach jest czyste? - sonda

14.01.2019, 08:46

Mieszkańcy Suwałk wskazują miejsca, które omijać w czasie spacerów.


Program "Czyste powietrze"

15.11.2018, 12:42

Jak skorzystać ze wsparcia w programie, do kogo jest ono adresowane?


Augustowianie narzekają na stan powietrza

19.10.2018, 13:20

Ich zdaniem jest ono bardzo zanieczyszczone, a wieczorami wręcz ciężko oddychać.


Rząd stawia na zrównoważony rozwój, który pomoże takim regionom jak Suwalszczyzna

12.10.2018, 08:13

O szansach i perspektywach, jakie stoją przed samorządami Suwalszczyzny, mówiła wczoraj (11.10) w Suwałkach wicepremier Beata Szydło. Polityk Prawa i Sprawiedliwości zapewniła, że rząd ma szereg projektów, które pomogą rozwijać się tej części kraju.


Przedstawiciele ministerstwa doradzą w Suwałkach jak dostać dofinansowanie na ocieplenie budynków

9.10.2018, 08:08

Można wymienić piece, ocieplić ściany, wymienić stolarkę okienną i drzwiową. Rząd uruchomił specjalny program pod nazwą "Czyste powietrze".


Program "Czyste powietrze" - spotkanie z ministrem środowiska w Łomży

2.10.2018, 06:44

O dofinansowanie w wysokości od kilku do prawie 48 tys. zł może ubiegać się każdy właściciel domu jednorodzinnego. Warunkiem jest inwestycja w poprawienie jego ogrzewania.


Można się starać o dotację z programu "Czyste Powietrze"

18.09.2018, 19:30

O pieniądze m.in. na termomodernizację czy wymianę starych pieców na nowe mogą starać się właściciele domów jednorodzinnych.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


RadioRower


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok