Radio Białystok | Wiadomości | Podlaski sejmik przyjął stanowisko ws. potępienia przemocy, agresji i mowy nienawiści

Podlaski sejmik przyjął stanowisko ws. potępienia przemocy, agresji i mowy nienawiści

21.01.2019, 16:05, akt. 16:15

Stanowisko ws. potępienia szerzącej się w przestrzeni publicznej przemocy, agresji i mowy nienawiści, przyjęli w poniedziałek (21.01) przez aklamację radni sejmiku województwa podlaskiego.

fot. Renata Reda
fot. Renata Reda

Na początku obrad sejmiku, minutą ciszy uczczono pamięć zamordowanego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.

Stanowisko odczytał przewodniczący sejmiku Karol Pilecki (Koalicja Obywatelska), który zaznaczył, że treść stanowiska jest uzgodniona ze wszystkimi klubami radnych, reprezentowanymi w podlaskim sejmiku. Większość w podlaskim sejmiku ma Zjednoczona Prawica, w opozycji są Koalicja Obywatelska i PSL.

Pilecki powiedział, że stanowisko sejmiku zostało wypracowane w związku ze śmiercią prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. 

Ale też dla wielu radnych jest to podkreślenie innych aktów nienawiści, które działy się w Polsce na przestrzeni ostatnich lat, kierowanych też do przedstawicieli innych ugrupowań politycznych, między innymi również Prawa i Sprawiedliwości

 - powiedział przewodniczący sejmiku. Przedtem, na samym początku obrad uczczono minutą ciszy pamięć zamordowanego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.


"My radni sejmiku województwa podlaskiego kategorycznie sprzeciwiamy się wszelkim formom terroru, dla których nie ma żadnego usprawiedliwienia. Wyrażamy stanowczy sprzeciw wobec agresji, szerzącej się mowie nienawiści w przestrzeni publicznej oraz przemocy, które nie mieszczą się w standardach demokracji i norm społecznych. Szerzenie treści jednoznacznie negatywnych, dzielenie Polaków, tolerowanie nazizmu, komunizmu, antysemityzmu, ksenofobii i wrogości wobec wartości chrześcijańskich, prowadzą nieuchronnie do unicestwienia wartości humanistycznych. Obowiązkiem każdego człowieka jest przeciwstawianie się złu. Brak tolerancji i nienawiść niszczą życie społeczne"


- czytamy w stanowisku.

W stanowisku wskazano także, że województwo podlaskie jest regionem zróżnicowanym pod względem kulturowym, narodowościowym i religijnym. "Stanowi to niewątpliwy atut, ale także zobowiązanie do pielęgnowania postaw solidarności, tolerancji, akceptacji i otwartości na innego człowieka. Jako samorządowcy szczebla regionalnego apelujemy do zwaśnionych osób, stron i ugrupowań o wzajemne zrozumienie, życzliwość oraz szacunek" - napisano w przyjętym stanowisku.

Nie było dyskusji w sprawie stanowiska, przyjęto je przez aklamację, radni wstali z miejsc, nie poddano tego stanowiska zwykłej procedurze głosowania.

źródło: PAP | red: mak

ZOBACZ TEŻ:


Nie utożsamiajmy zbrodni z zaburzeniami psychicznymi – apelują psychiatrzy

20.01.2019, 13:26

"Protestujemy przeciwko próbom utożsamiania przemocy i zbrodni z zaburzeniami psychicznymi" - to apel polskich psychiatrów, którzy po śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza wystosowali specjalny list w obronie swoich pacjentów.


Prezydent Białegostoku chce, aby Fundacja Unia Metropolii Polskich nosiła imię Pawła Adamowicza

19.01.2019, 18:41

Zaproponuję, aby Fundacja Unia Metropolii Polskich nosiła imię Pawła Adamowicza oraz żeby ufundowała stypendia córkom zmarłego prezydenta Gdańska do czasu ukończenia przez nie 25 lat - poinformował w sobotę na Twitterze prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.


Gdańszczanie pożegnali prezydenta Pawła Adamowicza – w Białymstoku zabrzmiały syreny

19.01.2019, 07:24

Gdańsk uroczyście pożegnał tragicznie zmarłego prezydenta Pawła Adamowicza.


Żałoba narodowa po śmierci prezydenta Gdańska - w Białymstoku zmieniły się plany instytucji kulturalnych

18.01.2019, 15:15

Żałoba narodowa w związku z tragiczną śmiercią prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza będzie obowiązywać od piątku (18.01) od godziny 17:00 do soboty (19.01) do godziny 19:00 - zdecydował prezydent Andrzej Duda. W czasie żałoby narodowej flagi państwowe zostaną opuszczone do połowy masztu.


W białostockich szkołach uczniowie i nauczyciele rozmawiają o języku nienawiści

17.01.2019, 14:58

Problem języka nienawiści - o tym teraz, więcej niż wcześniej, rozmawiają uczniowie i nauczyciele w białostockich szkołach.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


RadioRower


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok