Radio Białystok | Wiadomości | Żałoba narodowa po śmierci prezydenta Gdańska - w Białymstoku zmieniły się plany instytucji kulturalnych

Żałoba narodowa po śmierci prezydenta Gdańska - w Białymstoku zmieniły się plany instytucji kulturalnych

autor: Grzegorz Pilat, Olga Gordiejew, Ryszard Minko

18.01.2019, 15:15, akt. 18:45

Żałoba narodowa w związku z tragiczną śmiercią prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza będzie obowiązywać od piątku (18.01) od godziny 17:00 do soboty (19.01) do godziny 19:00 - zdecydował prezydent Andrzej Duda. W czasie żałoby narodowej flagi państwowe zostaną opuszczone do połowy masztu.

agneskantaruk - stock.adobe.com
agneskantaruk - stock.adobe.com

Rozporządzenie prezydenta Andrzeja Dudy

Rozporządzenie prezydenta Andrzeja Dudy w tej sprawie zostało w czwartek kontrasygnowane przez premiera Mateusza Morawieckiego.

Zgodnie z nim żałoba będzie obowiązywać od piątku od godziny 17:00, to jest od momentu, w którym nastąpi wyprowadzenie trumny z ciałem prezydenta Gdańska do Bazyliki Mariackiej w formie pochodu ulicami miasta, do soboty do godziny 19:00.

- napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda.

Od czwartku (17.01) od godz. 17:00 w Europejskim Centrum Solidarności przez 24 godziny będzie wystawiona trumna prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Stamtąd w piątek o godz. 17:00 wyruszy pochód, który odprowadzi z ECS trumnę prezydenta Adamowicza ulicami miasta do Bazyliki Mariackiej. W Bazylice w sobotę prezydent Adamowicz zostanie pochowany.

Podstawą prawną wprowadzenia żałoby narodowej jest ustawa o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych. Zgodnie z nią żałobę narodową może wprowadzić prezydent w drodze rozporządzenia. Rozporządzenie w szczególności powinno określać przyczyny wprowadzenia oraz czas trwania żałoby narodowej, uwzględniając uwarunkowania kulturowe i historyczne oraz przyjęte w tym zakresie zwyczaje.

W czasie żałoby narodowej flagi państwowe na gmachach publicznych zostają opuszczone do połowy masztu i przepasane kirem; odwoływane są imprezy masowe, rozrywkowe, koncerty i imprezy sportowe.


W Białymstoku zmieniły się plany instytucji kulturalnych 


W Białymstoku w związku z żałobą narodową zmieniły się plany niektórych instytucji kulturalnych. Teatr Dramatyczny w Białymstoku przenosi sobotni spektakl “Kogut w rosole” na niedzielę (20.01) na 20:00 i odwołuje przedstawienia “Leon i Matylda” od piątku do niedzieli.

Opera i Filharmonia Podlaska przekłada piątkowy (18.01) koncert symfoniczny "Strony świata” na czerwiec. Bilety i abonamenty zachowują ważność w nowym terminie.

Muzeum Podlaskie w Ratuszu odwołuje wernisaż wystawy “bez ram / unframed” zaplanowany na piątek na 18:00 ale wystawę będzie można normalnie zwiedzać od soboty. Natomiast sobotni Koncert Kolęd Wschodniosłowiańskich w związku z żałobą narodową przeniesiony będzie na ostatni piątek stycznia (25.01), na 17:00.

Otwarcie wystawy "Niepokój" w Centrum Zamenhofa w piątek o 18:00 poprzedzi minuta ciszy. Natomiast sobotni wernisaż wystawy Mai Zińczuk "Mijam" zostaje przesunięty z 17:00 na 19:30 (przy ul. Wiktorii 5). Piątkowy wernisaż prac Krzysztofa Garbaczewskiego w Galerii Arsenał przełożono na niedzielę. Wystawę można będzie zwiedzać od 10:00 a oficjalne otwarcie o 18:00.


Czy uczniowie powinni odwołać studniówki?


W związku z zapowiedzianą żałobą narodową wśród rodziców i uczniów pojawiają się wątpliwości czy nie powinni odwołać zaplanowanych wcześniej bali studniówkowych. Jak tłumaczy rzecznik MEN Anna Ostrowska do resortu również dzwonią rodzice i nauczyciele z takimi pytaniami. Tłumaczy, że w tej sprawie obowiązuje dobrowolność. Jej zdaniem podejmowanie takich decyzji nie leży w kompetencjach resortu edukacji.

Jak podkreśla, powinna być to wspólna decyzja uczniów, rodziców i nauczycieli. Anna Ostrowska zauważa jednak, że bale studniówkowe to najczęściej imprezy zamknięte i komercyjne, organizowane poza szkołą. Natomiast odwoływanie imprez w trakcie żałoby narodowej dotyczy najczęściej imprez masowych.

Kuratorium Oświaty w Białymstoku przyznaje, że także spotyka się z pytaniami na temat ewentualnego odwołania studniówek, ale tłumaczy, że imprezy organizowane są zwykle przez rodziców poza szkołami. To oznacza, że trudno nakazać, by odwoływano wcześniej zaplanowane studniówki - dodaje Sylwia Taha z biura wojewody podlaskiego. Powołuje się przy tym na ustawę z 1980 roku, która określa, że w czasie trwania żałoby narodowej flagę państwową opuszcza się do połowy masztu.

Ponadto nie podano więcej wytycznych, a odwoływanie imprez kulturalnych w tym czasie nie jest obowiązkiem, chyba, że premier zdecyduje inaczej. Premier Mateusz Morawiecki nie wprowadził takiego zakazu. Wojewoda podlaski i Ministerstwo Edukacji Narodowej przypominają, że dyskusja o odwołaniu studniówki należy do organizatorów, a jednym z rozwiązań może być rozpoczęcie jej od minuty ciszy.

źródło: PAP | red: mag, mak, wsz

ZOBACZ TEŻ:


W białostockich szkołach uczniowie i nauczyciele rozmawiają o języku nienawiści

17.01.2019, 14:58

Problem języka nienawiści - o tym teraz, więcej niż wcześniej, rozmawiają uczniowie i nauczyciele w białostockich szkołach.


Białostoczanie wpisują się do ksiąg kondolencyjnych po tragicznej śmierci prezydenta Gdańska

15.01.2019, 16:26

Do dwóch ksiąg kondolencyjnych w związku ze śmiercią prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza mogą się wpisywać mieszkańcy Białegostoku i województwa podlaskiego. Księgi zostały wyłożone we wtorek (15.01) w urzędach miejskim i marszałkowskim w centrum Białegostoku.


dr hab. Napoleon Waszkiewicz [wideo]

15.01.2019, 09:06

"To nie było zachowanie osoby chorej psychicznie, bo taka osoba nie triumfuje popełniając tego typu czyn, to jest impuls pewnego rodzaju. Tam była plakietka, tam było przemyślane działanie" - ocenia czyn Stefana W. psychiatra.


Nie żyje prezydent Gdańska Paweł Adamowicz

14.01.2019, 14:43

Nie żyje prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. O jego śmierci poinformowało Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku. - Mimo wszelkich starań, nie udało się go uratować - powiedział doktor Tomasz Stefaniak, dyrektor ds. lecznictwa gdańskiej placówki. Przedstawiciele wszystkich stron sceny politycznej przekazują kondolencje rodzinie zmarłego.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


RadioRower


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok