Radio Białystok | Gość | dr hab. Napoleon Waszkiewicz [wideo] - kierownik Kliniki Psychiatrii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku

dr hab. Napoleon Waszkiewicz [wideo]

kierownik Kliniki Psychiatrii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku

15.01.2019, 09:06, akt. 10:19

"To nie było zachowanie osoby chorej psychicznie, bo taka osoba nie triumfuje popełniając tego typu czyn, to jest impuls pewnego rodzaju. Tam była plakietka, tam było przemyślane działanie" - ocenia czyn Stefana W. psychiatra.

Napoleon Waszkiewicz, fot. Monika Kalicka
Napoleon Waszkiewicz, fot. Monika Kalicka

Z dr. hab. Napoleonem Waszkiewiczem rozmawia Jarosław Iwaniuk

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Milczące marsze, płonące świece i łzy wzruszenia. Gdańsk i cała Polska oddają hołd zamordowanemu prezydentowi Pawłowi Adamowiczowi. Stefan W. był leczony psychiatrycznie. Czy można zapobiec takim atakom? Z kierownikiem Kliniki Psychiatrii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku dr hab. Napoleonem Waszkiewiczem rozmawia Jarosław Iwaniuk.


Jarosław Iwaniuk: Panie profesorze, z czym pana zdaniem, mamy do czynienia - był to czyn kryminalny chorego, zdesperowanego człowieka, który kierował się jakimś poczuciem krzywdy, czy też - jak uważają niektórzy - był to atak terrorystyczny?


dr hab. Napoleon Waszkiewicz: O rety! No, mocno. Nie znam się na terroryzmie, więc tutaj nie będę się wypowiadał, natomiast czy był to, no właśnie atak osoby zdesperowanej? Myślę, że to dopiero po badaniu cokolwiek można by było powiedzieć o przyczynach tego zdesperowania, czy tam frustracji, bo to często prowadzi do jakichś tam problemów, czy tam agresji biernej i czynnej. Tylko jakby podstawową rzeczą jest badanie takiej osoby, tutaj w trakcie ciężko jest w ogóle w jakikolwiek sposób wnioskować.


Mówi się, że podczas pobytu w więzieniu zdiagnozowano u Stefana W. schizofrenię paranoidalną. Czym kierują się tacy ludzie?


Tacy ludzie, czyli rozumiem - chorzy tak? Największe badania w ogóle, bo zbadano agresję u osób chorych ze schizofrenią i tak zwane czyny drastyczne, tego typu czyny jak tutaj widzieliśmy, bo to było pokazane w mediach, okazuje się, że nawet 10-krotnie rzadziej występują tego typu czyny w populacji osób chorych na schizofrenię niż w populacji ogólnej. 

To jest pierwsza sprawa, często demonizujemy schizofrenię. Natomiast pamiętamy o tym, że u tego pana wcześniej były różnego rodzaju przejawy bardzo dużej agresji, bo to były czynne napady na banki i tak dalej, więc tutaj nie można mówić o tym, że przyczyną bezpośrednią tutaj była schizofrenia, bo wcześniej on nie był chory - gdyby był chory to tak naprawdę nie poszedłby do więzienia na obserwację sądowo-psychiatryczną, bo był opiniowany wcześniej. 

Zawsze po tego typu czynach jest opiniowanie sądowo-psychiatryczne, więc choroba schizofrenia została wykluczona wcześniej, wtedy kiedy był w więzieniu. Natomiast co się działo w więzieniu trudno powiedzieć, bo no nie badałem człowieka.


Teraz wszyscy jednoczą się w bólu po śmierci prezydenta Pawła Adamowicza, ale wiadomo, że polskie społeczeństwo jest dość mocno podzielone, dyskusje publiczne sięgają dość dużego poziomu agresji, czy to mogło mieć wpływ na czyn Stefana W.?


Pytanie czy wcześniej tego typu debaty także były jak napadał na banki? No prawdopodobnie nie, więc tam była podatność do tego typu zachowań, czym ona była spowodowana - proszę państwa często po prostu są osoby agresywne, ale to nie jest tak, że to się bierze z powietrza, często bierze się to po prostu z życia, z tego co wcześniej taka osoba doświadczyła sama. 

I to niestety, ale później to wychodzi, czyli generalnie sposoby radzenia sobie z frustracją, ze stresem - jeżeli się tego naoglądamy, a wzór czerpiemy tak naprawdę od rodziców, tam trzeba było się przyjrzeć co było wcześniej, jakie przejawy agresji wobec takiej osoby były i dlaczego takiego typu rozwiązywanie problemów było brane pod uwagę.

Rzadko, bardzo rzadko dochodzi do tego typu sytuacji, że ktoś słyszy głosy, ma urojenia i tak dalej, i raptem zaczyna rozwiązywać tą agresją, te osoby często wycofują się, mają lęk - to są badania, które zostały potwierdzone, że tego typu czyny są nawet ośmiokrotnie chyba rzadziej występują niż w ogólnej populacji zdrowych. Tak naprawdę myślę, że trzeba by było cofnąć się do dzieciństwa tej osoby i zobaczyć jakie przejawy agresji tam były wtedy.


Ale wychodzi z więzienia recydywista, zakładamy że jednak z chorobą psychiczną, bo mówi się o tym, że została ona jednak zdiagnozowana podczas jego pobytu, podczas odbywania kary więzienia, czy taka osoba jest pozostawiona sama sobie, czy może też liczyć na jakąś pomoc z zewnątrz? No nie możemy jej przecież odizolować w żaden sposób.


Myślę, że zawsze może liczyć na pomoc zewnątrz. System penitencjarny - żebyśmy odróżnili od medycyny - tutaj musi być jakiś tam być może nadzór - nie znam się na tego typu aspektach, natomiast jeśli chodzi o leczenie, no to przecież ono jest dostępne. 

Tylko pytanie teraz czy było potrzebne, czy to rzeczywiście wchodziło w grę w tej chwili jakiekolwiek leczenie, trudno się wypowiadać na ten temat, bo trzeba by było bezpośrednio zapytać osoby. To będzie ustalane tak naprawdę dopiero teraz przez biegłych sądowych psychiatrycznych.


Jaka jest odpowiedzialność takich osób, zakładając, że była to osoba chora psychicznie? Czy może on się powołać na niepoczytalność w chwili popełnienia przestępstwa? To z jednej strony, a z drugiej strony - no przecież on to wszystko doskonale zaplanował.


No właśnie - no jak wtedy można mówić o niepoczytalności? Niepoczytalność to jest wtedy, kiedy jest pewien impuls, kiedy objawy choroby występują, one się ujawniają w pewnym momencie, ale to nie jest tak, że my planujemy, bo "głos każe", bo coś się dzieje - raczej tak się nie dzieje. 

Ja myślę, że to trzeba po prostu dokładnie zbadać, bo ja mam wrażenie, że u osoby, która wcześniej bardzo duże przejawy agresji miała, tego typu zachowanie, bo to jest zachowanie które było sprzed choroby też, i pamiętajmy o tym, że tego typu osobowość, która jest - jeżeli nałoży się choroba, no to na pewno nie poprawi tego stanu, tylko może w jakiś sposób zaostrzyć, ale bardzo różnie jest - czasami pojawia się choroba i taka osoba z tego typu zachowań może się wycofać także. 

Ale też często dochodzi do sytuacji, kiedy pojawiają się środki psychoaktywne - pamiętajmy, że czasami możemy nie wykryć czegoś we krwi, mamy przykład dopalaczy. To było zachowanie, jak obserwowałem takie triumfujące, więc tak myślę sobie, co tam się działo naprawdę ciężko powiedzieć, to nie było zachowanie osoby chorej psychicznie, bo taka osoba nie triumfuje popełniając tego typu (czyn), to jest impuls pewnego rodzaju. A to nie był impuls, tam była plakietka, tam było przemyślane działanie, naprawdę nie pokusiłbym się o stwierdzenie choroby psychicznej u tego typu osoby.


Musimy zatem czekać na wyniki badań i ekspertyz.


Myślę, że przede wszystkim.


A czy takim sytuacjom możemy jakoś próbować zapobiec, już pomijam te względy organizacyjne, ewentualnie popełnione błędy przy zabezpieczeniu imprezy - tym zajmie się prokuratura, policja. 


Czy zapobiec, no bo trzeba ustalić, bo nie mówimy tu o chorobie w tej chwili, tylko mówimy o samych zachowaniach, myślę że przede wszystkim jakaś tam profilaktyka, także zaburzeń osobowości, bo to jest bardzo ważne, jeżeli tego typu zachowania występowały wcześniej, no to może czasami terapia pomaga jednak, być może tego typu zachowania muszą być jakoś tam korygowane, pomóc korygować, bo terapia też polega na tym przede wszystkim. 

Czy zapobiec - nie wiem, gdybyśmy mogli wszystkiemu zapobiec, to by było bardzo fajne, ale niestety pamiętajmy, że społeczeństwo to jest tak zwana Krzywa Gaussa i są odchylenia tak zwane niestandardowe.| red: mak
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Adam Kownacki spotkał się z sympatykami w Łomży - Fot. Adam Janczewski

Adam Kownacki

pochodzący z Łomży bokser wagi ciężkiej
22.02.2019

"Pierwszych sześc miesięcy było ciężko, ale później się zakochałem w boksie" - opowiada nasz gość.

prof. Robert Ciborowski, fot. Monika Kalicka

prof. Robert Ciborowski

rektor Uniwersytetu w Białymstoku
22.02.2019

"Projekt mamy, miejsce mamy najlepsze chyba w Białymstoku, jakie jest możliwe i myślę, że w przeciągu 2-2,5 roku ta biblioteka z planetarium powstanie".

Konrad Szamryk, fot. Dominika Dębska

dr Konrad Szamryk

językoznawca
21.02.2019

"To nie tylko poloniści, to nie tylko dziennikarze, to nie tylko osoby z wykształceniem filologicznym muszą posługiwać się poprawną polszczyzną."


Magdalena Gawin, fot. Marcin Gliński

Magdalena Gawin

Główny Konserwator Zabytków
20.02.2019

"Podlasie jest pełne pięknych zabytków, które do tej pory nie miały szans przetrwania. I to się rzeczywiście udało i Podlasie dostało więcej 2 mln zł na zabytki".

Arkadiusz Puchalski, fot. Monika Kalicka

Arkadiusz Puchalski

autor publikacji "Białystok w łunie światowej pożogi wojennej"
19.02.2019

Dzięki tej publikacji możemy poznać mieszkańców Białegostoku sprzed 100 lat, jak choćby co działo się w Parku "Rozkosz", jakie były obyczaje w czasie I wojny światowej.

Artur Kosicki, fot. Monika Kalicka

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
19.02.2019

"Dla mnie sprawą honoru jest to, żebyśmy realizowali nasz program, a żeby go realizować potrzebna jest dobra współpraca marszałka z władzami centralnymi, z rządem" - mówi Artur Kosicki.


Jarosław Zieliński, fot. Joanna Szubzda

Jarosław Zieliński

wiceminister spraw wewnętrznych i administracji
18.02.2019

"Zamieszanie zupełnie niepotrzebne, nie powinno go być" - tak o sytuacji w podlaskim sejmiku mówi wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński.

asp. Wojciech Kosikowski, asp. Ewa Mitrosz i nadkom. Tomasz Krupa, fot. Joanna Szubzda

10:10 z dzielnicowym

18.02.2019

Policja zatrzymała kilka osób podczas kibicowskiego "Święta Ultry" w Białymstoku. "Ciężko te osoby nazywać kibicami (...) w granicach kibicowania chyba ciężko zmieścić takie zachowania jak rzucanie butelkami w kierunku funkcjonariuszy policji czy też środkami pirotechnicznymi".

Henryk Dębowski, fot. Joanna Szubzda

Henryk Dębowski [wideo]

przewodniczący klubu PiS w Radzie Miasta w Białymstoku
18.02.2019

Radni PiS w Białymstoku chcą podwyższenia bonifikaty za przekształcenie użytkowania wieczystego. "Dobrze byłoby, gdyby ta bonifikata była jak największa, ponieważ mieszkańcy tak czy siak już swoje za to zapłacili".


Dorota Sokołowska i Jan Smyk, fot. Sylwia Krassowska

Jan Smyk

reportażysta, twórca Antologii Polskiego Reportażu Radiowego
17.02.2019

"Na dobrą sprawę, to ta książka "zaczęła się" w 1977 roku, kiedy przyszedłem na etat do Polskiego Radia" - mówi Jan Smyk.

Paweł Tadejko, fot. Marcin Gliński

Paweł Tadejko

wykładowca z Politechniki Białostockiej, fotograf
17.02.2019

Dlaczego ludzie kradną zdjęcia i jak temu zapobiegać?

Katarzyna Sawicka-Mierzyńska, fot. Marcin Gliński

Katarzyna Sawicka-Mierzyńska

literaturoznawca z UwB, współautorka książki o białostockich "Kontrastach"
17.02.2019

Minęło ponad pół wieku od założenia – w 1965 roku – "Kontrastów" i ponad ćwierć od wydania ich ostatniego numeru w 1990 roku.


Natalia Maliszewska, Patrycja Maliszewska i Urszula Kamińska, fot. Joanna Szubzda

Natalia Maliszewska, Patrycja Maliszewska i Urszula Kamińska [wideo]

łyżwiarki i ich trenerka
15.02.2019

- Jadę tam jako liderka Pucharu Świata, więc nie wyobrażam sobie innej opcji jak tylko to, by móc utrzeć nosa niektórym dziewczynom - mówi Natalia Maliszewska o Mistrzostwach Świata w Sofii.

Radosław Hancewicz, fot. Joanna Szubzda

Radosław Hancewicz [wideo]

rzecznik IAS w Białymstoku
15.02.2019

Gotowy, wypełniony PIT znajdziemy od dziś na portalu podatkowym - to system Twój e-PIT, w ramach którego zeznanie podatkowe przygotowała za nas administracja skarbowa.

dr Grzegorz Kucharewicz, fot. Joanna Szubzda

dr Grzegorz Kucharewicz [wideo]

były prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej
14.02.2019

Są zmiany w prawie farmaceutycznym. Mają pomóc w walce z mafią lekową, która ogranicza w Polsce dostęp chorym do leków.


Prof. Robert Gwiazdowski odwiedził Białystok, fot. Adam Janczewski

Robert Gwiazdowski

ekonomista, prawnik
14.02.2019

"Próbowaliśmy stworzyć taki ruch, który za jakiś czas wytworzy nowych liderów - młodych ludzi, posiadających te same ideały, które były naszymi ideałami 30 lat temu" - mówi Robert Gwiazdowski.

prof. Eugeniusz Mironowicz, fot. Jarosław Iwaniuk

prof. Eugeniusz Mironowicz

kierownik Katedry Polityki Międzynarodowej Uniwersytetu w Białymstoku
13.02.2019

W Polsce - na zaproszenie marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego - przebywa z wizytą przewodniczący Rady Republiki Zgromadzenia Narodowego Białorusi Michaił Miasnikowicz.

mjr Katarzyna Zdanowicz, fot. Joanna Szubzda

mjr Katarzyna Zdanowicz [wideo]

rzecznik Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
12.02.2019

Polska tymczasowo przywraca kontrolę na granicy wewnętrznej UE. Powodem jest odbywające się w Warszawie spotkanie poświęcone budowaniu pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok