Radio Białystok | Wiadomości | Nie żyje prezydent Gdańska Paweł Adamowicz

Nie żyje prezydent Gdańska Paweł Adamowicz

autor: Katarzyna Kozłowska

14.01.2019, 14:43, akt. 15.01.2019, 10:58

Nie żyje prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. O jego śmierci poinformowało Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku. - Mimo wszelkich starań, nie udało się go uratować - powiedział doktor Tomasz Stefaniak, dyrektor ds. lecznictwa gdańskiej placówki. Przedstawiciele wszystkich stron sceny politycznej przekazują kondolencje rodzinie zmarłego.

Fot. Wojciech Szubzda
Fot. Wojciech Szubzda

Żałoba po śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza w Białymstoku - relacja Ryszarda Minko

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Atak nożownika podczas finału WOŚP

W niedzielę (13.01) prezydent Paweł Adamowicz został zaatakowany przez nożownika w trakcie gdańskiego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Został kilkukrotnie ugodzony nożem. W nocy przeszedł pięciogodzinną operację w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym. Paweł Adamowicz był pod pełną kontrolą na oddziale intensywnej opieki medycznej. Jego funkcje krążeniowo-oddechowe wspomagała aparatura.

Gdański sąd przychylił się do wniosku prokuratury i zdecydował o tymczasowym aresztowaniu Stefana W. - sprawcy śmiertelnego zamachu na prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Wcześniej mężczyźnie postawiono zarzut zabójstwa z motywacji zasługującej na szczególne potępienie. Za popełnienie takiego czynu kodeks karny przewiduje karę co najmniej 12 lat więzienia, 25 lat pozbawienia wolności, a nawet dożywocie.

Stefan W. nie przyznał się do winy

27-letni Stefan W. nie przyznał się do popełnienia czynu, o który jest podejrzany. Nożownik zostanie poddany badaniom psychiatrycznym. Biegli wypowiedzą się czy w chwili ataku na prezydenta Gdańska Stefan W., był poczytalny. Nieoficjalnie wiadomo, że może mieć zaburzenia psychiczne.

Grażyna Wawryniuk dodała, że w sprawie ataku na prezydenta Gdańska wszczęto też drugie postępowanie. Dotyczy ono oceny prawidłowości organizacji imprezy. Śledczy sprawdzą sposób zabezpieczenia wydarzenia i czy nie doszło do niedopełnienia obowiązków.

Do tej pory przesłuchano kilkudziesięciu świadków w sprawie ataku na prezydenta Gdańska. Zabezpieczono nóż, którym ugodzono Pawła Adamowicza oraz komputery, telefony i nagrania z telefonów publiczności podczas 27. Finału WOŚP w Gdańsku.

Portal tvp.info poinformował, że premier Mateusz Morawiecki zaproponuje Aleksandrze Dulkiewicz, obecnej wiceprezydent i bliskiej współpracowniczce zmarłego Pawła Adamowicza, funkcję komisarza miasta Gdańska. Do tej pory Aleksandra Dulkiewicz była I zastępcą zmarłego prezydenta Pawła Adamowicza.

Żałoba narodowa

Dzień pogrzebu prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza będzie dniem żałoby narodowej - poinformował Andrzej Duda. Prezydent spotkał się po południu z przedstawicielami zasiadających w Sejmie politycznych ugrupowań.

W trakcie rozmowy ustalono również, że proponowany na wtorek (15.01) przez Pałac Prezydencki wspólny marsz przeciw przemocy i nienawiści nie odbędzie się. - Doszliśmy wspólnie do wniosku, że jakiekolwiek marsze organizowane przez władze nie są tutaj na miejscu - wyjaśnił prezydent.

Andrzej Duda podkreślił, że do ataku nożownika na prezydenta Gdańska doszło w dniu szczególnym, dniu wielkiej akcji charytatywnej, łączącej tego dnia  tysiące Polaków. - To cios w całą naszą wspólnotę, wspólnotę wszystkich  ludzi, którzy chcą czynić dobro - powiedział prezydent.

Dokonajmy, każdy w sobie tego rachunku sumienia i popatrzmy na otaczającą nas rzeczywistość poprzez pryzmat także swojego własnego serca. Proszę o  szacunek i pamięć wobec wielkiego człowieka, wielkiego polityka i wielkiego obywatela Gdańska

- zakończył swoje spotkanie z dziennikarzami Andrzej Duda.

Żałoba po śmierci prezydenta Pawła Adamowicza w regionie

Najpierw modlili się w katedrze, a później spotkali przed miejskim ratuszem, gdzie ustawiali znicze. W poniedziałek (14.01) kilkuset białostoczan uczciło zamordowanego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.

Na znak żałoby po śmierci prezydenta Pawła Adamowicza na budynkach samorządowych Urzędu Miejskiego w Białymstoku oraz Łomży opuszczono flagi do połowy masztu. 

We wtorek (15.01) od 12:00 będzie można wpisać się do księgi kondolencyjnej. Będzie ona wyłożona w Pałacyku Gościnnym i dawnej Książnicy.

źródło: IAR | red: mag, sk

ZOBACZ TEŻ:


Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz zaatakowany nożem podczas finału WOŚP

14.01.2019, 06:54

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz żyje, jest w stanie bardzo ciężkim - poinformował doktor Tomasz Stefaniak, dyrektor ds. lecznictwa Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku. "O wszystkim zdecydują najbliższe godziny" - zaznaczył chirurg. Pawła Adamowicza zaatakował nożem 27-latek podczas finału WOŚP w Gdańsku.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Nautilus w Polskim Radiu Białystok

KONKURS

"Miłość Ci nic nie wybaczy" Alek Rogoziński

Bilety na koncert Limp Bizkit w Kownie!


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok