Radio Białystok | Wiadomości | Nie utożsamiajmy zbrodni z zaburzeniami psychicznymi – apelują psychiatrzy

Nie utożsamiajmy zbrodni z zaburzeniami psychicznymi – apelują psychiatrzy

autor: Dominika Dębska

20.01.2019, 13:26, akt. 13:49

"Protestujemy przeciwko próbom utożsamiania przemocy i zbrodni z zaburzeniami psychicznymi" - to apel polskich psychiatrów, którzy po śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza wystosowali specjalny list w obronie swoich pacjentów.

© kavzov - stock.adobe.com
© kavzov - stock.adobe.com

Zaburzenie psychiczne równoznaczne z przemocą?

Jak mówi rzecznik Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego dr Sławomir Murawiec, proste tłumaczenie tragicznych wydarzeń chorobą Stefana W. jest nieuprawnione, a nazywanie go szaleńcem stygmatyzuje inne osoby, które leczą się z zaburzeń psychicznych i walczą o normalne życie.

Dla osób, które są leczone z rozpoznaniem czy schizofrenii czy w ogóle zaburzeń psychicznych, ta sytuacja, w której w przestrzeni publicznej pojawia się takie zrównanie, że zaburzenie psychiczne równa się przemoc czy agresja, ta sytuacja jest dla nich niezwykle bolesna I bardzo to przeżywają, już mamy sygnały od naszych pacjentów. Takie zrównanie, że choroba psychiczna, zaburzenie psychiczne jest równoznaczne z jakimiś czynami gwałtownymi, agresywnymi, zagrożeniem, to jest absolutnie nieuprawnione - tłumaczy dr Sławomir Murawiec.

Odpowiednie leczenie gwarancją normalnego życia 

Zdecydowana większość chorych z zaburzeniami psychicznymi - po podjęciu odpowiedniego leczenia - może funkcjonować zupełnie normalnie - dodaje dr Murawiec.

To jest praca lekarzy, wysiłek olbrzymi naszych pacjentów, że w tej chwili osiągamy bardzo często znakomite wyniki leczenia, także w schizofrenii paranoidalnej. Ja mam co najmniej kilkunastu pacjentów ze schizofrenią paranoidalną, którzy pracują na wolnym rynku, wykonują zawody odpowiedzialne, wymagające wyższego wykształcenia, świetnie funkcjonują. Osoby, które się leczą, będą funkcjonowały nadal. W związku z tym obarczanie ich takimi skojarzeniami dotyczącymi agresji jest dla nich niezwykle bolesne - mówi dr Sławomir Murawiec.

Specjaliści podkreślają, że triumfujące zachowanie Stefana W. bezpośrednio po dokonaniu zbrodni świadczy raczej o tym, że pozostawał pod wpływem jakichś środków odurzających, niż że był to bezpośredni wynik choroby.

| red: sk

ZOBACZ TEŻ:


W Białowieży spotkało się blisko 300 psychiatrów - to uczestnicy corocznych warsztatów

18.01.2019, 19:20

To okazja do odpoczynku, integracji, a jednocześnie wymiany doświadczeń i poznania najnowszych trendów. Blisko 300 specjalistów z całej Polski spotkało się na warsztatach psychiatrycznych w Białowieży.


Zofia Daniszewska-Dek [wideo]

18.01.2019, 08:00

- Mowa nienawiści stała się narzędziem, niestety muszę powiedzieć, że narzędziem zbrodni. Wskutek tego, że doszły portale społecznościowe, mogliśmy ją zwielokrotnić, mogliśmy puścić w milionie egzemplarzy.


dr hab. Napoleon Waszkiewicz [wideo]

15.01.2019, 09:06

"To nie było zachowanie osoby chorej psychicznie, bo taka osoba nie triumfuje popełniając tego typu czyn, to jest impuls pewnego rodzaju. Tam była plakietka, tam było przemyślane działanie" - ocenia czyn Stefana W. psychiatra.


Nie żyje prezydent Gdańska Paweł Adamowicz

14.01.2019, 14:43

Nie żyje prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. O jego śmierci poinformowało Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku. - Mimo wszelkich starań, nie udało się go uratować - powiedział doktor Tomasz Stefaniak, dyrektor ds. lecznictwa gdańskiej placówki. Przedstawiciele wszystkich stron sceny politycznej przekazują kondolencje rodzinie zmarłego.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


RadioRower

Fotolia.com
WYPADEK
18.08.2019, 11:44, akt. 12:03

Wypadek koło Krynek - 4 osoby ranneźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok