Radio Białystok | Wiadomości | Białostocki sąd sprawdza, czy jedna z pracownic KPKM-u przez parę lat niesłusznie dostawała najniższą stawkę godzinową

Białostocki sąd sprawdza, czy jedna z pracownic KPKM-u przez parę lat niesłusznie dostawała najniższą stawkę godzinową

autor: Marta Nazarko

22.01.2019, 17:53, akt. 18:16

Jedna z pracownic białostockiego KPKM-u walczy przed sądem o 9,5 tys. zł odszkodowania. Pracuje jako kierowca autobusu i twierdzi, że przez wiele lat - niesłusznie - otrzymywała najniższą stawkę godzinową. To się zmieniło dopiero parę miesięcy temu, gdy sprawa trafiła do sądu.

Fot. Wojciech Oksztol/ Wrota Podlasia
Fot. Wojciech Oksztol/ Wrota Podlasia

Białostocki sąd sprawdza, czy jedna z pracownic KPKM-u przez parę lat niesłusznie dostawała najniższą stawkę godzinową - relacja Marty Nazarko

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Prezes KPKM-u odpowiada, że podwyższenie stawki wynikało ze zmian w układzie zbiorowym spółki, a wcześniej nie przysługiwało jej wyższe wynagrodzenie.

Najniższa stawka godzinowa w KPKM-ie to 17,5 zł, średnia 18,5 zł, a najwyższa 19,5 zł. Anna Jakowczyk na najniższej przepracowała 8,5 roku. Jak mówi, swoją walkę rozpoczęła w 2017 roku, gdy po prawie 7 latach pracy cały czas dostawała najniższą stawkę godzinową, podczas gdy zdarzało się, że inni wcześniej otrzymywali średnią stawkę. Na swoje pisma dostawała odpowiedź, że jej roszczenia są nieuzasadnione. Dopiero latem ubiegłego roku, gdy został jej rok do emerytury i stała się pracownikiem chronionym - zdecydowała się pójść do sądu. Po dwóch rozprawach, od listopada prezes sam podwyższył stawkę jej i kilkunastu innym pracownikom w podobnej sytuacji.

Prezes KPKM-u Dariusz Ciszewski twierdzi natomiast, że nastąpiło to nie w wyniku procesu, lecz porozumienia ze związkami zawodowymi. Latem zmieniły się bowiem zapisy w układzie zbiorowym i teraz średnią stawkę dostaną pracownicy po 5 latach, najwyższą po 15. Wcześniej była niepisana umowa, że te cezury to 10 i 20 lat. Dlatego - jak mówi - Annie Jakowczyk nie przysługiwała wtedy wyższa stawka.

Kierowcy, którzy przyszli do sądu twierdzą z kolei, że w praktyce było różnie, bo np. jeden z nich pracuje 10 lat, a średnią stawkę ma już od jakiegoś czasu. Podawali też przykład innej pracownicy, która wyższą stawkę dostała po roku i trzech miesiącach.

Z kolei prezes Ciszewski mówi, że były tylko dwa przypadki wcześniejszego przyznania wyższej stawki - na specjalny wniosek kierownika ze względu na szczególne zaangażowanie w pracę. Jak wylicza - różnica w miesięcznym wynagrodzeniu pracownika z niższą i wyższą stawką to jakieś 200 zł.

Sąd chce jeszcze przesłuchać prezesa KPKM-u.

W spółce pracuje 230 kierowców. 40% na najniższej stawce godzinowej i po 30 na średniej i najwyższej.

| red: sk

ZOBACZ TEŻ:


Jedna z trzech spółek komunikacyjnych w Białymstoku ma prawie 9 mln zł straty

3.01.2019, 15:16

Program naprawczy już jest, ale radni, a przede wszystkim niektórzy pracownicy mają wątpliwości, czy zadziała. Sprawa dotyczy jednej z trzech spółek komunikacyjnych w Białymstoku. KPKM ma prawie 9 milionów złotych straty.


Związkowcy jednej z miejskich spółek komunikacyjnych nie zgadzają się na niskie podwyżki

3.07.2018, 07:15

Chcą spotkać się z prezydentem Białegostoku, nie wykluczają wejścia w spór zbiorowy ze swoim zarządem, a być może i strajku, choć przyznają, że do strajku droga jest daleka. Związkowcy jednej z miejskich spółek komunikacyjnych nie zgadzają się na niższe podwyżki w porównaniu do kierowców z dwóch innych spółek.


Po nagłośnieniu sprawy niższych premii w KPKM, teraz wszyscy milczą

15.09.2016, 14:32

Jedyny komunikat po spotkaniu jest taki, że to sprawa wewnętrzna spółki i żadna ze stron nie będzie udzielać informacji.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


"Pokój z widokiem. Lato 1939" Marcina Wilka

Fotolia.com
WYPADEK
18.08.2019, 11:44, akt. 12:03

Wypadek koło Krynek - 4 osoby ranneźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok