Radio Białystok | Wiadomości | W Białymstoku powstaną wiosną łąki kwietne

W Białymstoku powstaną wiosną łąki kwietne

23.01.2019, 15:32, akt. 15:40

Wiosną w Białymstoku w każdym roku przez trzy lata pojawiać się będą łąki kwietne. Łącznie obejmą ok. 5 ha w tzw. pasach drogowych i na zieleńcach na gminnych działkach. Miasto na ten cel przeznaczy blisko 1,6 mln zł.

fot. Monika Kalicka
fot. Monika Kalicka

Prezydent Białegostoku i szef Fundacji "Łąka" podpisali umowę

Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski i szef warszawskiej Fundacji "Łąka" Maciej Podyma podpisali w środę (23.01) na konferencji prasowej umowę w tej sprawie. Fundacja będzie realizować to zadanie na zlecenie miasta.

Prezydent Truskolaski powiedział, że tworzenie łąk kwietnych było w jego programie wyborczym w ostatnich wyborach samorządowych, o takich pomysłach mówili mu też w rozmowach mieszkańcy. Wskazywał, że łąki kwietne mają wpływać na oczyszczanie powietrza w mieście, lepszą retencję wód opadowych, być naturalnymi miejscami dla owadów, zwłaszcza pszczół, a także poprawią mikroklimat w mieście i zwiększą bioróżnorodność.

Fundacja "Łąka" zacznie prace w kwietniu (umowa z miastem obowiązuje od 1 kwietnia 2019 r. do 15 listopada 2021 r.). Maciej Podyma powiedział, że najpierw będą przygotowane ogrodniczo pola, zasiane mieszanki różnych roślin, które zakwitną w maju i w czerwcu. Będą – jak mówił – testowane różne mieszkanki roślin, przewidywane są też pola słonecznikowe, rzepakowe, być może także inne rośliny uprawne. Miejsca te będą koszone rzadko (raz lub dwa razy w sezonie), najczęściej przy użyciu tradycyjnych kos ręcznych. Mówił, że małe kombajny będą jedynie używane do koszenia zboża, by pozyskać ziarno na karmę dla ptaków.

Maciej Podyma powiedział, że trzyletnia umowa pozwoli np. dobrze poznać dany teren i dostosować do konkretnych warunków np. glebowych jak najlepsze mieszanki roślin. Mówił, że z około 350 gatunków roślin wybieranych jest około 20-30 najlepszych dla danego miejsca.

- Naszym najnowszym pomysłem jest mieszanka antysmogowa – powiedział Podyma. Zaznaczył, że jest zgłoszona do urzędu patentowego. - Mieszanka jest dostosowana do tego, by jak najlepiej wyłapywać pyły z dróg – mówił Podyma.

Fundacja "Łąka" urządzała łąki kwietne w ośmiu miastach

Podyma powiedział, że Fundacja "Łąka" urządzała łąki kwietne w ośmiu miastach, np. Warszawie, Krakowie i w Gdańsku, a pod jej kuratelą zorganizowano kilkanaście takich projektów. Wskazał, że tzw. rolnictwo miejskie jest obecnie trendem. Zachęcał do inicjowania takich działań np. jako pomysłów finansowanych z budżetu obywatelskiego. Mówił, że ważne, by były to pomysły inicjowane oddolnie. Podkreślił, że istotną kwestię jest edukacja mieszkańców, by nie było potem uwag i zarzutów, że np. nie są koszone.

Dyrektor departamentu gospodarki komunalnej z urzędzie miasta Andrzej Karolski zaznaczył, że oprócz łąk kwietnych funkcjonować będą wszystkie dotychczasowe zieleńce, rabaty, miejsca, gdzie miasto sadzi kwiaty. Na kwietnych łąkach ma być także zamontowanych około 20 domków dla owadów.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Kwiaty baroku

25.11.2018, 10:46


Sady, łąki czy pola słonecznikowe – pomysły na zieleń w Białymstoku

21.09.2018, 14:50

Minisady edukacyjne, łąki kwiatowe, pola słonecznikowe czy niewielkie parki, tzw. parki kieszonkowe – to nowe pomysły na zieleń w Białymstoku w 2019 r., które w piątek (21.09) zaprezentowały władze miasta. Dzięki temu w mieście ma być bardziej zielono i ekologicznie.


Augustów trzecim najpiękniej ukwieconym miastem w Polsce

27.08.2018, 08:03

W ogólnopolskim plebiscycie Terra Flower Power Augustów otrzymał 20 648 głosów.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!


Dzień Rodziny w Hodyszewie, fot. Paweł Wądołowski
REGION
20.07.2024, 10:04, akt. 19:45

Dzień Rodziny w Hodyszewie


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok