Radio Białystok | Wiadomości | Natalia Maliszewska wywalczyła Puchar Świata w short tracku na dystansie 500 metrów

autor: Jerzy Kułakowski

9.02.2019, 16:12, akt. 10.02.2019, 07:54

Natalia Maliszewska z Juvenii Białystok zajęła drugie miejsce w rywalizacji na 500 metrów short trackowego PŚ w Turynie. To oznacza, że zapewniła sobie triumf w klasyfikacji generalnej.

W wyścigu finałowym było mnóstwo emocji, start trzeba było powtarzać 4 razy, a Natalia finiszowała tuż za Włoszką Martina Valczepiną.

W niedzielę (10.02) łyżwiarki będą jeszcze raz ścigać się na tym dystansie, ale żadna z rywalek nie ma już szans, żeby odebrać białostoczance Puchar Świata.

Maliszewska: pizza w nagrodę

- Jesteśmy we Włoszech, tu jest świetna pizza, a chyba mi się należy - podkreśliła Natalia Maliszewska, która zapewniła sobie triumf w Pucharze Świata w short tracku na dystansie 500 m.

W sobotę najszybsza w finale okazała się reprezentantka gospodarzy Martina Valcepina, a zawodniczka Podlasia Białystok finiszując przed Holenderką Larą van Ruijven, która była piąta, przypieczętowała sukces w klasyfikacji generalnej.

Finał miał emocjonujący przebieg już przez fakt, że łyżwiarki startowały do niego... cztery razy, bo wyścig powtarzano po trzech upadkach.

- Po biegu nie miałam nawet siły krzyczeć z radości. Wyścig był bardzo emocjonujący, strasznie długo trwał i mocno mnie zmęczył - powiedziała Polka, która potraktowała to drugie miejsce jako "podziękowanie za ciężką pracę".

Historyczny sukces Maliszewskiej, pizza w nagrodę

23-latka z Białegostoku została pierwszą polską triumfatorką PŚ w short tracku, a na początku tego sezonu wygrała dopiero pierwsze zawody w karierze.

- Może to jeszcze do mnie nie dociera, że jestem najszybsza, bo to jest coś, co się dzieje teraz. Może dopiero jak usiądę i odetchnę, to powiem sobie: +kurczaku, dobrą robotę odwaliłaś+" - dodała.

W nagrodę zafunduje sobie... pizzę.

- Jesteśmy we Włoszech, tu jest świetna pizza, więc może mała Margarita wleci. Chyba mi się należy. Do tego dziś jest światowy dzień pizzy, czyli dwa święta w jednym dniu - nadmieniła z uśmiechem tegoroczna już mistrzyni kontynentu.

Maliszewska została piątym polskim sportowcem, który zdobył Puchar Świata w dyscyplinach zimowych. Wcześniej Kryształową Kulę po cztery razy wywalczyli skoczek narciarski Adam Małysz i biegaczka narciarska Justyna Kowalczyk, dwukrotnie skoczek Kamil Stoch i raz panczenista Zbigniew Bródka.

Wzruszenia jej sukcesem nie kryła trenerka reprezentacji Urszula Kamińska.

- Fajnie, że Natalia może cieszyć się ze zwycięstwa w PŚ. Dzisiaj potwierdziła swoją wielką klasę i wybrnęła z wielu bardzo trudnych sytuacji. To mnie, jako trenera, bardzo cieszy. Dziś zdecydował jej silny charakter, wola walki i chęć wygrywania – skomentowała.

Maliszewską czeka jeszcze drugi start na 500 metrów w niedzielę, ale jego wyniki nie wpłyną na losy trofeum na tym dystansie. Ma obecnie w dorobku 45 920 punktów i następną zawodniczkę wyprzedza o ponad 14 tys., a za zwycięstwo można otrzymać tylko 10 tys.

Turyn to ostatni w tym sezonie pucharowy akcent w short tracku, a już w drugi weekend marca w Sofii przedstawicieli tej dyscypliny czekają mistrzostwa globu. Czy Maliszewska skompletuje "hat-trick"?

- Na pewno z takim planem tam pojedziemy. Natalia pokazuje przez cały sezon równą formę. Ona już nie jest tylko pretendentem do medalu - podsumowała jej trenerka.

źródło: PAP | red: mag, rbon, wsz

Natalia Maliszewska zajęła trzecie miejsce w wyścigu na 500 m w zawodach Pucharu Świata w short tracku w Dreźnie. Wygrała Włoszka Martina Valcepina. Polka utrzymała prowadzenie w klasyfikacji generalnej cyklu na tym dystansie.

Upadek Natalii Maliszewskiej na ostatnim wirażu - była na czele stawki

2.02.2019, 15:30

Natalia Maliszewska upadła na ostatnim wirażu biegu finałowego na 1000 m Pucharu Świata w short tracku w Dreźnie. W tym momencie Polka była na czele stawki.

Natalia Maliszewska: sama jestem ciekawa, jak skończy się ten sezon [wywiad]

28.01.2019, 13:53

Panczenistka Juvenii Białystok w weekend będzie broniła w Dreźnie pozycji liderki Pucharu Świata na 500 m, a w marcu wystartuje w mistrzostwach świata.