Radio Białystok | Wiadomości | Zainaugurowano zajęcia na Uniwersytecie Profilaktyki Psychogeriatrii UMB

Zainaugurowano zajęcia na Uniwersytecie Profilaktyki Psychogeriatrii UMB

19.02.2019, 15:53, akt. 16:08

Jak rozpoznawać zaburzenia psychiczne, by zareagować na czas i nie dopuścić do rozwoju choroby będą się uczyć uczestnicy rozpoczętej we wtorek (19.02) IV edycji Uniwersytetu Profilaktyki Psychiatrycznej na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku.

Fotolia.com
Fotolia.com

Zainaugurowano zajęcia na Uniwersytecie Profilaktyki Psychogeriatrii UMB - relacja Dominiki Dębskiej

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


W zajęciach będzie uczestniczyć 44 studentów seniorów

W zainaugurowanych uroczyście zajęciach na Wydziale Nauk o Zdrowiu UMB do czerwca będzie uczestniczyć 44 studentów seniorów. To absolwenci innego przedsięwzięcia edukacyjnego białostockiego Uniwersytetu Medycznego – Uniwersytetu Zdrowego Seniora. We wtorek – zamiast indeksów – odebrali karty zaliczeń wykładów.

Koordynator projektu dr hab. Mateusz Cybulski z UMB mówił do seniorów, że zajęcia, które zaczynają, są unikatowe w skali kraju, bo żadna uczelnia medyczna poza UMB nie organizuje cyklu wykładów poświęconych tylko psychogeriatrii, zaburzeniom psychicznym u osób starszych, choć na niemal wszystkich uczelniach działają – pod różnymi nazwami – uniwersytety zdrowego seniora. Podkreślał, że UMB był jednym z pierwszych, gdzie taki Uniwersytet Zdrowego Seniora przed laty powstał.

Tematyka zajęć dotyczyć będzie zaburzeń psychiczne u osób starszych, zaburzeń lękowych, seksualnych, uzależnienia od leków czy od alkoholu.

Dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu UMB prof. Sławomir Terlikowski wyraził zadowolenie z tego, że tak wielu seniorów chce korzystać z zajęć edukacyjnych. Zaznaczył, że zajęcia służą nie tylko temu, że seniorzy poznają sami siebie, ale też temu, by zdobytą wiedzę przekazywali dalej – swoim bliskim czy kolegom. - Bo taka jest nasza misja. Tą misją musimy wyjść poza ramy uczelni, poza ramy wydziału, poza ramy typowej dydaktyki – mówił Terlikowski.

Mateusz Cybulski mówił, że studenci seniorzy uczą się na zajęciach z psychogeriatrii co prawda teorii, ale taka wiedza ma wymiar profilaktyczny. Tłumaczy, że na zajęciach studenci seniorzy poznają np., jakie objawy mogą wskazywać na poszczególne grupy schorzeń psychicznych i kiedy zauważą u siebie pewne symptomy, które mogą wskazywać np. na depresję, mogą w porę zadziałać, by nie dopuścić do dalszego rozwoju choroby. - Taki jest główny cel tych zajęć – podkreślił Cybulski.

Wskazał, że nie ma np. dokładnych danych, ilu seniorów cierpi na depresję. Dostępne dane mówią, że od kilku do kilkudziesięciu procent. Już wcześniej, przy poprzednich edycjach zajęć, podkreślano, że wiedza jest potrzebna, bo seniorów przybywa, gdyż społeczeństwo się starzeje.

Uniwersytet Profilaktyki Psychogeriatrycznej organizują wspólnie z UMB stowarzyszenie "Pro Salute" i Urząd Miasta Białegostoku.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Naukowcy z UMB będą pracować nad aplikacją do wczesnego wykrywania chorób poprzez analizę głosu

10.01.2019, 14:16

Uniwersytet Medyczny w Białymstoku i krakowska firma Techmo otrzymały 10 milionów złotych na innowacyjne badania, które pomogą opracować system diagnostyki komputerowej tzw. "VAMP" (Voice Analysis for Medical Professionals).


Najlepsi naukowcy i dydaktycy dostali nagrody rektora UMB

17.12.2018, 14:58

Naukowcy, którzy publikują najwięcej, zdobywcy patentów oraz grantów badawczych, a także dydaktycy dostali w poniedziałek (17.12) doroczne nagrody rektora Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.


Kolejni seniorzy ukończyli zajęcia edukacyjne na UMB

5.06.2018, 16:33

Jak udzielać pierwszej pomocy i opiekować się osobą przewlekle chorą, uczyli się uczestnicy zajęć edukacyjnych dla seniorów, które zorganizował Uniwersytet Medyczny w Białymstoku.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Kino "Świerkowa 1"!


Jesień w Białymstoku, fot. Joanna Szubzda
MÓWI SIĘ
22.09.2020, 15:33, akt. 16:12

Koniec lata i początek jesieni

Jesus Imaz - źródło: screen pomeczowej rozmowy
JAGIELLONIA
21.09.2020, 17:31, akt. 22.09.2020, 10:41

Jesus Imaz: złe miesiące są już za mną [wideo]źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok