Radio Białystok | Wiadomości | Kolejni seniorzy ukończyli zajęcia edukacyjne na UMB

Kolejni seniorzy ukończyli zajęcia edukacyjne na UMB

5.06.2018, 16:33, akt. 19:02

Jak udzielać pierwszej pomocy i opiekować się osobą przewlekle chorą, uczyli się uczestnicy zajęć edukacyjnych dla seniorów, które zorganizował Uniwersytet Medyczny w Białymstoku.

Kolejni seniorzy ukończyli zajęcia edukacyjne na Uniwersytecie Medycznym, fot. Grzegorz Pilat
Kolejni seniorzy ukończyli zajęcia edukacyjne na Uniwersytecie Medycznym, fot. Grzegorz Pilat


0:00
0:00
Kolejni seniorzy ukończyli zajęcia edukacyjne na Uniwersytecie Medycznym - relacja Grzegorza Pilata | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Edukacja seniorów, ale też ich aktywizacja

We wtorek (5.06) na wydziale nauk o zdrowiu uroczyście zakończono V edycję Uniwersytetu Zdrowego Seniora i III edycję Uniwersytetu Profilaktyki Psychogeriatrycznej. Główny cel tych przedsięwzięć to edukacja seniorów, ale też ich aktywizacja - indywidulna i szersza - społeczna.

Koordynator projektu edukacji psychogeriatrycznej dr hab. Mateusz Cybulski z UMB powiedział, że studenci - seniorzy ukończyli cykl kilkumiesięcznych zajęć, na których poznawali m.in. choroby psychiczne wieku podeszłego, bo to tematyka, o której "bardzo mało się mówi". "Robimy wszystko, żeby osoby wyniosły z tych uniwersytetów jak najwięcej i teorii, i praktyki" - dodał Cybulski.

"Przede wszystkim tu się aktywizujemy, wychodzimy z domu i się dowiadujemy coraz to nowych rzeczy z różnych dziedzin" - powiedziała pani Grażyna, która razem z siostrą uczestniczyła w zajęciach z psychogeriatrii. Rok wcześniej ukończyła Uniwersytet Zdrowego Seniora.

Dodała, że na zajęciach znalazła wiele rozwiązań swoich problemów, które przestają być wtedy "obce", można o tym również porozmawiać z rodziną i znajomymi. Jej zdaniem, ważna była np. wiedza o prawach pacjenta psychiatrycznego, która pozwala orientować się w sprawie, by wiedzieć, co zrobić, gdy zajdzie taka potrzeba.

Seniorzy nauczyli się m.in. jak prawidłowo zmierzyć ciśnienie

Seniorzy nauczyli się także w praktyce, jak udzielać pierwszej pomocy, prawidłowo zmierzyć ciśnienie i poziom cukru we krwi, jak opiekować się osobą niepełnosprawną i przewlekle chorą. Zajęcia odbywały się także na fantomach. Propagowano również spacery z kijkami.

Prof. Elżbieta Krajewska-Kułak powiedziała, że uczelnia jest pozytywnie zaskoczona aktywnością studentów - seniorów. Podkreśliła, że są to "studenci bardzo wymagający", chcą dyskusji, zadają pytania. Dodała, że uczelni zależało na tym, by pogłębiać sprawdzone informacje u seniorów o różnych zachowaniach prozdrowotnych, bo społeczeństwo się starzeje i przybywa problemów, ale chodziło także o to, wiedzieli gdzie szukać pomocy.

Krajewska-Kułak powiedziała, że uczelnia myśli o tym, by absolwenci uniwersytetów dla seniorów byli "edukatorami" dla swoich kolegów, bo mają już wiedzę, którą mogą przekazać swojemu środowisku.

We wrześniu ruszą zapisy na kolejne edycje zajęć. W dotychczasowych wzięło udział około 220 osób.

źródło: PAP | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Białostockie Centrum Zdrowia Psychicznego oferuje bezpłatną psychoterapię dla seniorów

4.06.2018, 16:50

Depresje, lęki, poczucie bezradności i osamotnienia. To codzienność wielu seniorów w Polsce.


Jarosław Gowin: Uniwersytety Trzeciego Wieku to sposób na aktywizację seniorów

4.06.2018, 15:15

Uniwersytety Trzeciego Wieku to jeden ze sposobów na aktywizację seniorów, ale także wykorzystanie ich wiedzy i doświadczenia - mówił w Zabielu koło Kolna wicepremier Jarosław Gowin.


Prawie 11 tys. białostoczan korzysta z Karty Aktywnego Seniora

11.03.2018, 08:31

Już 10,6 tys. białostoczan posiada Kartę Aktywnego Seniora. Miejski program oferuje zniżki i ulgi dla seniorów. Karta wydawana jest bezpłatnie i bezterminowo od 1 czerwca 2015 r.


Opowiadają o udarze mózgu i profilaktyce - studenci edukują seniorów

21.01.2018, 11:52

Korzystając z wizyt babć i dziadków na uroczystych spotkaniach u wnuków w przedszkolach - z okazji Dnia Babci i Dziadka - studenci Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku edukują seniorów o udarze niedokrwiennym mózgu.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
ipfronplus

REKLAMA
OiFP Inauguracja

REKLAMA
OiFP - Broadway

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl​

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok