Radio Białystok | Wiadomości | Prawie 11 tys. białostoczan korzysta z Karty Aktywnego Seniora

Prawie 11 tys. białostoczan korzysta z Karty Aktywnego Seniora

11.03.2018, 08:31, akt. 08:44

Już 10,6 tys. białostoczan posiada Kartę Aktywnego Seniora. Miejski program oferuje zniżki i ulgi dla seniorów. Karta wydawana jest bezpłatnie i bezterminowo od 1 czerwca 2015 r.

Fotolia.com
Fotolia.com

Zniżki i ulgi na zakupy czy bilety na imprezy

Białostocka Karta Seniora to program polegający na oferowaniu zniżek i ulg - m.in. na zakupy czy bilety wstępu na imprezy kulturalne i sportowe - adresowany jest do mieszkańców Białegostoku, którzy ukończyli 60 lat.

W mieście osób, które mogłyby taką kartę otrzymać, jest ok. 62 tys. Karta wydawana jest bezpłatnie i bezterminowo; jest ważna z dokumentem tożsamości.

Uchwałę w sprawie Karty Aktywnego Seniora białostoccy radni przyjęli pod koniec marca 2015 r.

Program ma "przeciwdziałać wykluczeniu społecznemu seniorów"

W swoim założeniu program pod taką nazwą ma "przeciwdziałać wykluczeniu społecznemu seniorów poprzez zwiększenie dostępności do korzystania z oferty kulturalnej, sportowej, rekreacyjnej oraz profilaktyki zdrowotnej i komunikacji zbiorowej" w Białymstoku.

Jak informuje białostocki magistrat, posiadacze karty mogą skorzystać z 50 %. zniżki przy zakupie biletów wstępu do 6 miejskich placówek kultury (np. teatru lalek) i 6 obiektów sportowych (m.in. pływalnie i lodowisko). Rabaty oferują także partnerzy prywatni. Jest ich obecnie 35. W tym gronie są np. sklepy, hotele, sanatoria. Do programu w dalszym ciągu mogą przyłączać się kolejni zainteresowani przedsiębiorcy - informują urzędnicy.

Program ma umożliwić seniorom rozwój ich pasji i zainteresowań, ale także dać większe możliwości aktywnego spędzania czasu wolnego. W ocenie prezydenta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego Karta Aktywnego Seniora to ważne narzędzie polityki społecznej realizowane w mieście.

Zależy nam na aktywizacji starszych mieszkańców Białegostoku i ułatwieniu im dostępu do oferty rekreacyjnej i kulturalnej

 - powiedział, cytowany w komunikacie prasowym prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

Z informacji przekazanych przez białostocki magistrat, seniorzy posiadający Kartę Aktywnego Seniora i Białostocką Kartę Miejską, a których dochód jest niższy od kryterium dochodowego obowiązującego przy udzielaniu świadczeń z pomocy społecznej (tj. 634 zł dla osób samotnie gospodarujących, 514 zł – na osobę w rodzinie), mogą także skorzystać ze specjalnego biletu. Jest to bilet całoroczny Białostockiej Komunikacji Miejskiej (imienny), obowiązujący w I strefie biletowej. Jego koszt to 120 złotych.

- Są to koszty, które miasto jest gotowe ponieść, aby aktywizować seniorów z Białegostoku. Warto też zwrócić uwagę na to, że bez takiej karty część osób starszych mogłaby z oferty miejskich placówek w ogóle nie skorzystać - zauważa rzecznik prezydenta Białegostoku Urszula Mirończuk.

Kalendarz wydarzeń, spotkań i imprez

Kalendarz wydarzeń, spotkań i imprez przygotowanych m.in. dla seniorów dostępny jest na stronie www.odkryjbialystok.pl.

Aby przystąpić do programu Karta Aktywnego Seniora wystarczy wypełnić i podpisać wniosek o wydanie karty. Wnioski są dostępne w Punkcie Obsługi Klienta Białostockiej Komunikacji Miejskiej przy ul. Lipowej 16 oraz na stronie www.seniorzy.bialystok.pl, gdzie podana jest też lista firm i instytucji które przystąpiły do programu KAS. Wydany został też w nakładzie 3 tys. egzemplarzy papierowy "Informator seniora – Miasto dla seniorów. Seniorzy dla miasta”.

Według informacji przekazanych przez białostocki magistrat, posiadaczami Karty Aktywnego Seniora są najczęściej mieszkańcy urodzeni w latach 1946-52 (ponad 80 proc.) i 1956-58 (do 15 proc.). Największą grupę stanowią osoby między 66. a 72. rokiem życia (rocznikowo), które są mniej aktywne zawodowo i dysponują wolnym czasem na skorzystanie z miejskiej oferty kulturalnej czy sportowej.

Z danych Urzędu Statystycznego w Białymstoku z pierwszej połowy 2018 r. wynika, że w mieście jest ponad 297 tys. mieszkańców, z czego 69 tys. to osoby powyżej 60. roku życia.

W Polsce, poza Białymstokiem, karty seniora funkcjonują, m.in. w Szczecinie, Katowicach, Bytomiu, Płocku, Gorzowie Wlkp., Nowym Sączu, Gliwicach, Łodzi i Zielonej Górze.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


W Białymstoku powstanie "Centrum senioralne 60 plus"

7.03.2018, 07:16

W tym miejscu seniorzy będą mieć kompleksową opiekę. Wojewoda podlaski pozytywnie zaopiniował celowość inwestycji pod roboczą nazwą "Centrum senioralne 60 plus", co daje zielone światło temu przedsięwzięciu.


Ratusz chce wprowadzić ulgi w ramach Suwalskiej Karty Mieszkańca

5.03.2018, 16:27

Tańsze bilety na miejskie autobusy oraz zniżka na wstęp do Aquaparku, Suwalskiego Ośrodka Kultury i Muzeum Okręgowego. To niektóre ulgi, jakie w ramach Suwalskiej Karta Mieszkańca wprowadzić chce tamtejszy Ratusz.


Centrum Aktywności Społecznej działa już 2 miesiące

4.03.2018, 08:08

Spotykają się tam m.in. seniorzy, miłośnicy numizmatyki i komunikacji miejskiej. Urzędnicy podsumowali dwa miesiące działalności Centrum Aktywności Społecznej w Białymstoku.


M.in. seniorzy i niepełnosprawni będą za darmo jeździć komunikacją miejską

28.02.2018, 13:25

Od 1 maja 2018 roku seniorzy, niepełnosprawni i Zasłużeni Honorowi Dawcy Krwi będą mogli korzystać z bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Lalka" Bolesław Prus

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok

REKLAMA
Nissan

"Koniec świata" Andrzej Fiedoruk

fot. Sylwia Krassowska
BIAŁYSTOK
27.10.2020, 13:57, akt. 14:08

Zmarł ksiądz Czesław Gładczukźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok