Radio Białystok | Wiadomości | Białostocki Teatr Lalek jest nową siedzibą stowarzyszenia POLUNIMA

Białostocki Teatr Lalek jest nową siedzibą stowarzyszenia POLUNIMA

22.02.2019, 14:19, akt. 15:01

Znany i doceniany w kraju i za granicą Białostocki Teatr Lalek stał się siedzibą największej organizacji skupiającej ludzi i instytucje związane z lalkarstwem w kraju - POLUNIMA. Teatr liczy, że dzięki temu poszerzy swoją działalność międzynarodową, będzie to też okazją do promocji Białegostoku.

fot. Dawid Gromadzki/UM Białystok
fot. Dawid Gromadzki/UM Białystok

Polski Ośrodek Lalkarski POLUNIMA jest najstarszą i największą polską organizacją pozarządową zrzeszającą środowisko lalkarskie. POLUNIMA jest częścią międzynarodowej organizacji lalkarskiej Union Internationale de la Marionnette (UNIMA), której celem jest m.in. inicjowanie i organizowanie współpracy lalkarzy zarówno teoretyków, jak i praktyków.

POLUNIMA powstał w 1961 roku i od tamtej pory siedzibę miał w Teatrze Arlekin w Łodzi. Decyzją walnego zgromadzenia przeniesiono ją do Białostockiego Teatru Lalek (BTL) - poinformował w piątek (22.02) na konferencji prasowej prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. Dodał, że miasto należy też do stowarzyszenia AVIAMA - miast przyjaznych lalkarstwu.

Przeniesienie tej siedziby (POLUNIMA) jest symboliczne, ale jest bardzo ważne. Jest to nagroda za całokształt, nagroda za to, że lalkarstwo białostockie jest znane - mówił Truskolaski.

W jego ocenie, będzie to też świetna promocja miasta przez lalkarstwo.

Prezydent POLUNIMA Waldemar Wolański powiedział, że Białystok jest dobrym miejscem na siedzibę tej organizacji. "Stąd będą rozchodziły się nitki na całą Polskę i na całą Europę" - mówił i podkreślił, że Białystok jest tego wart, od dawna słynie z dużej przychylności do lalkarstwa. Dodał, że to co się dzieje w tym mieście - działalność BTL i szkoły (Akademii Teatralnej) - "to jest dowód na to, że Białystok kocha lalkarzy". W ocenie Wolańskiego, w takiej atmosferze będzie się dobrze pracowało organizacji.

W ocenie dyrektora BTL Jacka Malinowskiego, to wydarzenie historyczne, a Białystok ma szansę połączyć wspólnotę lalkarską. Mówił dziennikarzom, że dla białostockiego teatru to szansa na poszerzenie działalności międzynarodowej, zapraszanie do Białegostoku przedstawicieli organizacji. Powiedział też, że POLUNIMA duży nacisk kładzie na edukację kulturalną, warsztaty, wydaje również jedyny w Polsce pismo "Teatr Lalek".

Białostocki Teatr Lalek jest znanym i cenionym teatrem w Polsce i zagranicą, zbiera liczne międzynarodowe nagrody, organizuje Międzynarodowy Festiwal Szkół Lalkarskich oraz Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek dla Dorosłych "Metamorfozy Lalek", na które przyjeżdżają szkoły i teatry z całego świata. Ważnym punktem skupiającym środowisko lalkarskie w Białymstoku obok BTL jest Akademia Teatralna im. A. Zelwerowicza Filia w Białymstoku Wydział Sztuki Lalkarskiej.

źródło: PAP | red: sk

ZOBACZ TEŻ:


Co dalej z Kawiarnią Lalek? - felieton Doroty Sokołowskiej

23.12.2018, 11:28

Co dalej z Kawiarnią Lalek, która od lat działa przy ul. Kalinowskiego w Białymstoku? Dyrektor BTL-u wypowiedział umowę obecnemu najemcy, miłośnicy kawiarni zapowiadają protesty.


"Obrazki z wystawy" w BTL

23.12.2018, 09:39

Białostocki Teatr Lalek przygotował prezent dla młodych widzów i na chwilę przed świętami dostaliśmy nieoczekiwanie premierę!


100 lalek na 100 lat niepodległości – wystawa w BTL

14.10.2018, 09:18

To opowieść o różnych formach i technikach w lalkarstwie, a także przemianach, jakim podlegała polska scena lalkowa w ostatnich dziesięcioleciach.


Na małej scenie BTL można zobaczyć "Teatr cieni Ofelii"

7.10.2018, 04:01

To przedstawienie familijne, adresowane do widzów już kilkuletnich. Na małej scenie Białostockiego Teatru Lalek w niedzielę (30.09) - odbyła się pierwsza w tym sezonie premiera. Można zobaczyć "Teatr cieni Ofelii" według prozy Michaela Ende w reżyserii węgierskiej reżyserki Katy Csató.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


Nasz Moniuszko


fot. Monika Kalicka
PRACA
21.05.2019, 06:43, akt. 10:23

Mikrofon szuka człowieka

Pożar domu w Żywkowie, 20.05.2019, fot. Ryszard Minko
POŻAR
20.05.2019, 18:49, akt. 21.05.2019, 07:12

Pożar domu w Żywkowie niedaleko Zabłudowa [zdjęcia]Białystok, fot. Mariusz Gajlewicz
POGODA
20.05.2019, 14:49, akt. 18:03

Ulewy i grad w Podlaskiem


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok