Radio Białystok | Wiadomości | Mimo dużego zainteresowania programem "Czyste powietrze" nie wszyscy są zadowoleni

Mimo dużego zainteresowania programem "Czyste powietrze" nie wszyscy są zadowoleni

autor: Ryszard Minko

22.02.2019, 14:46, akt. 15:06

Nie maleje zainteresowanie programem "Czyste powietrze". W ciągu miesiąca od wprowadzenia zmian w wysokości dotacji, do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Białymstoku wpłynęło ponad 300 nowych wniosków. 

Dym, fot. Adam Dąbrowski
Dym, fot. Adam Dąbrowski

Mimo dużego zainteresowania programem "Czyste powietrze" nie wszyscy są zadowoleni - relacja Ryszarda Minko

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Nie wszyscy są zadowoleni 

Pojawiają się jednak pierwsi niezadowoleni z nowej wersji programu. To przede wszystkim ci, którzy ponieśli już wydatki, ale nie zdążyli złożyć wniosku o dofinansowanie na starych zasadach. Teraz zamiast 30 procent zwrotu, mogą otrzymać o połowę mniej. W tej grupie znalazł się pan Zbigniew, który wraz z teściem za kilkadziesiąt tysięcy złotych wymienili dwa przestarzałe piece węglowe na nowoczesne gazowe. Jak mówi - wcześniej mógł liczyć na 6 tysięcy złotych zwrotu wydatków, teraz może to być nieco ponad 3 tysiące, a nawet może w ogóle nie otrzymać dotacji.

Pracownicy Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Białymstoku przyznają, że faktycznie w grupie wnioskodawców z dochodami powyżej 1600 złotych na osobę kwoty dofinansowania znacznie zmalały. To dlatego, że od tego roku wprowadzono dla nich możliwość specjalnego odliczenia od podatku, czyli ulgę termomodernizacyjną – mówi Adam Pućko z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony środowiska w Białymstoku.

Jednak uzyskanie ulgi termomodernizacyjnej nie jest wcale proste i dotyczy tylko tych, którzy jeszcze nie ponieśli żadnych kosztów związanych z wymianą źródła ogrzewania. W tej sytuacji nasz rozmówca nie może skorzystać z takich odliczeń.

Podpisano blisko 60 umów

Jak wynika z informacji Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Białymstoku, do tej pory podpisano już blisko 60 umów na dofinansowanie na łączną kwotę przekraczająca milion złotych.

| red: sk

ZOBACZ TEŻ:


Ok. 350 osób w gminie Łomża chce ogrzewać swoje gospodarstwa gazem

19.02.2019, 19:22

Najpierw władze gminy sprawdziły czy są w ogóle takie możliwości, potem rozesłały do swoich mieszkańców ankietę - okazało się, że prawie 350 gospodarstw w gminie Łomża chce wymienić tradycyjne źródło ogrzewania na gazowe.


Nowe zasady rządowego programu "Czyste powietrze"

18.01.2019, 18:46

Ministerstwo Środowiska wprowadziło zmiany w niezwykle popularnym rządowym programie "Czyste Powietrze". Generalnie dotkną one najbogatszych wnioskodawców, którzy teraz będą mogli liczyć na znacznie mniejsze dofinansowanie do wymiany pieca lub docieplenie budynku.


Augustowianie narzekają na stan powietrza

19.10.2018, 13:20

Ich zdaniem jest ono bardzo zanieczyszczone, a wieczorami wręcz ciężko oddychać.


Można się starać o dotację z programu "Czyste Powietrze"

18.09.2018, 19:30

O pieniądze m.in. na termomodernizację czy wymianę starych pieców na nowe mogą starać się właściciele domów jednorodzinnych.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


Pływanie na Byle Czym


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok