Radio Białystok | Wiadomości | Papierówki, bojkeny, kosztele, malinówki - będą rosły w sadzie edukacyjnym na białostockim Antoniuku

Papierówki, bojkeny, kosztele, malinówki - będą rosły w sadzie edukacyjnym na białostockim Antoniuku

27.02.2019, 15:20, akt. 16:31

Pod koniec kwietnia w parku na osiedlu Antoniuk powinien powstać pierwszy w Białymstoku sad edukacyjny ze starymi odmianami owoców i miejscem do rekreacji.

Emmanuelle Guillou - stock.adobe.com
Emmanuelle Guillou - stock.adobe.com

Poinformował o tym prezydent miasta Tadeusz Truskolaski, zaznaczając, że to realizacja kolejnego elementu z jego programu wyborczego przed ostatnimi wyborami samorządowymi.


Będzie więcej zieleni w mieście 


Sad edukacyjny to kolejny po łąkach kwietnych projekt związany z zielenią w mieście. Prace nad powstaniem łąk już trwają, wybrana firma bada grunty w miejscach, gdzie powstaną łąki, aby dobrać odpowiednie mieszanki roślin, które będą tam wiosną wysiane – poinformował dyrektor Departamentu Gospodarki Komunalnej w urzędzie miejskim w Białymstoku Andrzej Karolski.

Prezydent Truskolaski poinformował, że sad będzie miał około 850 metrów kwadratowych. Zostanie tam posadzonych 25 trzyletnich drzewek owocowych starych, tradycyjnych odmian, by wiosną mogły już kwitnąć, a potem zaowocować. Dodał, że w kwietniu do mieszkańców miasta trafi także tysiąc sadzonek drzewek owocowych, aby mogli je zasadzić w swoich ogródkach.

Miasto szuka podmiotu, który założy sad edukacyjny. Planowany koszt tego przedsięwzięcia to około 60 tys. zł, koszt drzewek dla mieszkańców to kolejnych 12 tys. zł – poinformował prezydent.

Wszystko ma służyć zwiększaniu bioróżnorodności w mieście, miejsce ma też zachęcać do wypoczynku.


W sadzie oprócz drzewek owocowych będą ławeczki, alejki i tablice edukacyjne 


- Chcemy zaproponować mieszkańcom coś nowego – powiedział dyrektor Andrzej Karolski. Oprócz drzewek posadzonych w półkolu w sadzie znajdą się krzewy, nasadzenia z wierzb, które można formować, mają stanowić naturalne ogrodzenie, zaplanowano ławki, nie będzie utwardzanych alejek tylko trawa, przewidziano domki dla owadów, altanę z zieleni do wypoczynku. W sadzie będzie można zrywać owoce. Nie zabraknie elementów edukacyjnych na tablicach, gdzie będą opisane poszczególne gatunki.

Karolski dodał, że jeśli pomysł spodoba się mieszkańcom, sady będą powstawać także w innych miejscach. 

Generalnie idea jest taka, żeby wrócić do starych odmian owocowych, nie tylko jabłoni, ale również innych drzew owocowych typu grusze, śliwy, czereśnie, wiśnie. To są odmiany bardzo kiedyś popularne, znane, charakteryzujące się wyjątkowymi walorami smakowymi

 – mówił Karolski. Zaznaczył, że te odmiany rzadko można spotkać w handlu.


W sadzie będzie 23 gatunków drzew i 11 gatunków krzewów owocowych

Koncepcja zagospodarowania część parku na sad przewiduje, że będą tam zasadzone jabłka papierówki, bojkeny, kosztele, malinówki, śliwki węgierki czy uleny, renklody, gruszki klapsy, nie zabraknie krzewów malin, czerwonych i czarnych porzeczek, agrestu. Łącznie mają być zasadzone drzewka owocowe 23 gatunków i 11 gatunków krzewów owocowych.

W sadzie znajdą się także domki dla owadów zapylających. Andrzej Karolski powiedział, że w miastach obserwuje się spadek liczby takich owadów. 

Chcemy tutaj te owady zaprosić. Będą specjalne domki dla owadów zapylających, będzie tam wprowadzonych kilka gatunków w postaci czerwi, w postaci jaj zapłodnionych, będą one tam się rozwijały

 – wyjaśnił Karolski. Będą też domki dla ptaków, które zwalczają szkodniki w sadach. Utrzymanie i oczyszczaniem sadów będzie się zajmować specjalistyczna firma. 

źródło: PAP | red: mak

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Miejskie łąki. O stworzenie takich miejsc w Suwałkach apelują mieszkańcy miasta

26.02.2019, 10:39

Łąki pochłaniają smog, ograniczają hałas i dają schronienie owadom. Pod internetową petycją podpisało się już ponad pół tysiąca osób.


Czy zazieleni się teren przy zbiegu ulic Nowomiejskiej i Świerkowej w Suwałkach?

13.02.2019, 11:27

Pojawiła się szansa, że pusty dziś plac zamieni się w teren rekreacyjny dla mieszkańców okolicznych bloków i nie tylko dla nich.


Czy na terenie dawnych zakładów PMB Białystok powstaną bloki?

29.01.2019, 15:57

Nowy właściciel rozpoczął wyburzanie terenów po dawnych zakładach PMB Białystok. Nieruchomość przy ul. Poziomej w Białymstoku kupił jeden z białostockich deweloperów.


Będą konsultacje społeczne w sprawie zmiany wykorzystania Placu NZS

29.01.2019, 05:41

Stowarzyszenie "Inicjatywa Plac NZS" zaapelowało do władz Białegostoku o zmianę zagospodarowania tego placu w taki sposób, by możliwe było jego wykorzystywanie np. na projekty kulturalne.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!


fot. Olga Gordiejew
REGION
23.07.2024, 17:40, akt. 18:12

Alarmująco niski poziom wody w Narwi


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok