Radio Białystok | Wiadomości | Londyński autobus w Białymstoku – ma przestrzegać, jak nie stać się ofiarą handlu ludźmi

Londyński autobus w Białymstoku – ma przestrzegać, jak nie stać się ofiarą handlu ludźmi

autor: Edyta Wołosik

8.03.2019, 10:08, akt. 15:53

Szeroka edukacja osób - w tym młodych ludzi - o zagrożeniach związanych z tzw. współczesnym niewolnictwem - to główny cel kampanii edukacyjnej Ambasady Brytyjskiej w Polsce "Big Red Bus".

Londyński autobus w Białymstoku, źródło: British Embassy Warsaw
Londyński autobus w Białymstoku, źródło: British Embassy Warsaw


0:00
0:00
Londyński autobus w Białymstoku – ma przestrzegać, jak nie stać się ofiarą handlu ludźmi - relacja Edyty Wołosik | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Czerwony autobus w Białymstoku

W piątek (08.03) w Białymstoku, w centrum miasta, przez cały dzień stoi  czerwony, piętrowy autobus kampanii, gdzie udzielane są wszelkie  informacje na ten temat. Do autobusu przychodzi m.in. młodzież szkolna. W  Podlaskim Kuratorium Oświaty zorganizowano również tematyczne  seminarium.

W kampanii tej chodzi przede wszystkim o to, żeby ostrzec wszystkich, nie tylko młodych ludzi, ale wszystkich, przed ryzykiem stawania się ofiarą handlu ludźmi, handlu ludźmi lub współczesnego niewolnictwa - jak to jest określane w Wielkiej Brytanii

- powiedział na konferencji prasowej kampanii Krzysztof Andrzejczak z Ambasady Wielkiej Brytanii w Warszawie.

Poinformował, że ambasada kończy pierwszy rok tej kampanii. W 2018 r. była prowadzona m.in. w Warszawie, Radomiu, Toruniu, Włocławku. Jeszcze nie wiadomo, do kiedy będzie realizowana, planowany jest kolejny rok jej realizacji.

Krzysztof Andrzejczak powiedział, że mówienie o zagadnieniach jest ważne, bo chodzi o "bardzo poważne" przestępstwo. - Jest to przestępstwo ukryte (...) to przestępstwo może przybierać różne formy - mówił Andrzejczak. Wymienił wykorzystywanie seksualne, zmuszanie do prostytucji, wykorzystywanie do pracy, zmuszanie do żebrania, wykorzystywanie w pracach domowych.

- Jest to przestępstwo, które jest też bardzo międzynarodowe - mówił ponadto Andrzejczak i wyjaśnił, że z perspektywy Wielkiej Brytanii większość ofiar tych przestępstw to osoby z innych państw. Dodał, że Polacy są wśród dziesięciu narodowości, które - jak mówił - najczęściej padają ofiarami takich przestępstw.

Krzysztof Andrzejczak wskazał przy tym, że także w Polsce ofiarami są obywatele innych państw. - Dlatego część naszej kampanii dotyczy też tego kontekstu, podróży do innego państwa, podróży w celu znalezienia zatrudnienia - mówił dziennikarzom.

Handel ludźmi to szerokie pojęcie

Maciej Zakrzewski, naczelnik wydziału prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku, powiedział, że handel ludźmi to szerokie pojęcie, bo oprócz wykorzystywania kobiet to także handel organami do przeszczepów, zwabianie pod pretekstem pracy, różne przestępstwa związane z zatrudnianiem na niekorzystnych warunkach czy zawieranie niekorzystnych umów kredytowych. "To też swego rodzaju zniewolenie i współczesne niewolnictwo" - mówił Zakrzewski.

Według policji, trudno o uchwycenie w statystykach danych dotyczących prawdziwej skali takiej przestępczości, właśnie ze względu na wiele rodzajów przestępstw i ich specyfiki, które określane są handlem ludźmi. - Mamy do czynienia z bardzo dużą, ciemną liczbą przestępstw - mówił Maciej Zakrzewski.

Dodał przy tym, że przestępstwa te są trudne do wykrycia także za sprawą postaw pokrzywdzonych. Apelował do ludzi wyjeżdżających za granicę o np. kserowanie swoich dokumentów tożsamości, dokładne informowanie rodziny o miejscach pobytu, stały, regularny kontakt telefoniczny - nie tylko mailowy z najbliższymi. "Nawet zachęcamy do tego, by ustalić hasło, w razie gdyby nam się działa jakaś krzywda" - mówił Zakrzewski.

Ambasada brytyjska prowadzi kampanię m.in. wspólnie z brytyjską agencją Gangmasters and Labour Abuse Authority, która zajmuje się przypadkami wykorzystywania ludzi w pracy, z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji, policją, Strażą Graniczną, fundacją La Strada, Armią Zbawienia. W organizacji kampanii w Białymstoku pomagał Podlaski Urząd Wojewódzki.

źródło: PAP | red: sk, mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Na 5 lat więzienia skazał białostocki sąd mężczyznę oskarżonego o handel ludźmi

11.01.2019, 16:41

Na 5 lat więzienia skazał Sąd Okręgowy w Białymstoku mężczyznę oskarżonego o handel ludźmi. Zarzucono mu, że bezdomnej kobiecie obiecywał pracę w Wielkiej Brytanii, a w rzeczywistości okazało się, że chodzi o ślub z Pakistańczykiem.


Zmusił kobietę do ślubu z Pakistańczykiem – odpowie za handel ludźmi

16.10.2018, 07:10

Przed Sądem Okręgowym w Białymstoku we wtorek (16.10) rozpoczął się przy drzwiach zamkniętych proces mężczyzny oskarżonego o handel ludźmi. Miał on bezdomnej kobiecie obiecać pracę w handlu, a w rzeczywistości okazało się, że chodzi o ślub z Pakistańczykiem.


Kobieta z Białegostoku zmuszona do ślubu z Pakistańczykiem - będzie proces za handel ludźmi

23.08.2018, 12:02

Bezdomna kobieta trafiła z Białegostoku do Wielkiej Brytanii z obietnicą pracy w handlu. Okazało się, że chodzi o ślub z Pakistańczykiem. Do kraju udało jej się wrócić dopiero po roku. Mężczyzna, który ją wysłał za granicę, odpowie za handel ludźmi.





ZNAJDŹ NAS





REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego










źródło: nbp.pl
A TO CIEKAWE
25.04.2024, 09:53, akt. 12:37

Polski złoty ma już 100 lat






źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok