Radio Białystok | Wiadomości | Sprawa b. dyrektorki białostockiej szkoły przekazana do sądu w Łomży

Sprawa b. dyrektorki białostockiej szkoły przekazana do sądu w Łomży

20.03.2019, 11:56, akt. 12:50

Nie w Zambrowie, lecz w Łomży na być rozpoznana sprawa byłej dyrektorki jednej z białostockich szkół, oskarżonej m.in. o wymuszanie i przyjmowanie łapówek od nauczycieli.

Fot. Joanna Żemojda
Fot. Joanna Żemojda

Wcześniej od orzekania w tej sprawie wyłączyli się sędziowie Sądu Rejonowego w Białymstoku.

Postępowanie prokuratorskie zaczęło się jesienią 2014 roku od zawiadomienia złożonego przez nauczycieli szkoły policealnej, której dyrektorką była wówczas oskarżona. Wynikało z niego, że kobieta miała wykorzystywać swoje stanowisko i brać łapówki - w formie pieniędzy, ale też m.in. biżuterii - np. za przyznawanie premii pracownikom szkoły, awanse i nagrody dla nauczycieli.

Ze względu na stopień skomplikowania postępowania i obszerność materiałów wiosną 2017 roku śledztwo z Prokuratury Rejonowej Białystok-Północ przejęła miejscowa prokuratura okręgowa. Już wtedy w sprawie były też nowe wątki dotyczące podejrzeń podrabiania dokumentów i wyłudzania subwencji oświatowej.

Po 4-letnim śledztwie byłą dyrektorkę oskarżono o 742 przestępstwa, z czego niemal 730 zarzutów dotyczy przestępstw o charakterze korupcyjnym - chodzi o przyjmowanie pieniędzy od różnych osób od września 2008 do lipca 2013 roku w związku z pełnieniem funkcji publicznej dyrektora szkoły policealnej.

Jednorazowe kwoty w większości miały wynosić od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Z aktu oskarżenia wynika, że niekiedy było to jednak nawet kilkadziesiąt złotych.

Aktem oskarżenia prokuratura objęła też pięć zdarzeń uznanych za naruszenie praw pracowniczych osób podległych dyrektorce. W ocenie śledczych, polegało to m.in. na długotrwałym nękaniu i zastraszaniu, publicznym podważaniu kwalifikacji zawodowych, straszeniu zwolnieniem z pracy, stosowaniu nieuzasadnionych kar. Jest też zarzut przywłaszczenia autorstwa zestawu zadań egzaminacyjnych (by dostać za to wynagrodzenie) oraz przekroczenia uprawnień - również w celu osiągnięcia korzyści majątkowej.

Tym samym aktem oskarżenia prokuratura objęła również dwie osoby, którym zarzuciła przywłaszczenie pieniędzy i działanie na szkodę interesu publicznego przy działaniu wspólnie i w porozumieniu z dyrektorką. Chodzi o szkolenia kadry szkoły i wystawianie faktur za nie, choć osoby te wiedziały, że do takich szkoleń nie doszło. Poszkodowany jest Urząd Marszałkowski w Białymstoku, który program takich szkoleń finansował.

Jedna z tych osób to bliska rodzina sędziego miejscowego sądu rejonowego. Powołując się na to jako okoliczność, która może "wywołać uzasadnioną wątpliwość co do bezstronności w danej sprawie", wszyscy sędziowie orzekający w tym sądzie złożyli wnioski o ich wyłączenie. Zostały one uwzględnione, a sprawa trafiła do innego okręgu sądowego (łomżyńskiego). Miał ją rozpoznać Sąd Rejonowy w Zambrowie.

Jak poinformował w środę (20.03) rzecznik Sądu Okręgowego w Łomży sędzia Krzysztof Adamiak, po zapoznaniu się z aktem oskarżenia sąd zambrowski wydał jednak postanowienie o przekazaniu sprawy do Sądu Rejonowego w Łomży.

Zdecydował jeden z mniej istotnych zarzutów, bo dotyczący naruszenia praw autorskich (przywłaszczenie autorstwa zestawu zadań egzaminacyjnych). Zgodnie z rozporządzeniem ministra sprawiedliwości, w każdym okręgu jest tylko jeden sąd do rozpoznawania takich spraw - w okręgu łomżyńskim to Sąd Rejonowy w Łomży.

Sędzia Adamiak dodał, że postanowienie o przekazaniu tam sprawy nie jest jeszcze prawomocne, ale dotąd nie wpłynęło żadne zażalenie.

źródło: PAP | red: mak

ZOBACZ TEŻ:


Po 4-letnim śledztwie jest akt oskarżenia wobec b. dyrektorki białostockiej szkoły policealnej

23.12.2018, 07:15

Do Sądu Rejonowego w Białymstoku trafił akt oskarżenia w sprawie b. dyrektorki jednej ze szkół policealnych w mieście, podejrzanej m.in. o przyjmowanie łapówek. Po 4-letnim śledztwie prokuratura postawiła jej w sumie blisko 750 zarzutów. Na ławie oskarżonych zasiądą też dwie inne osoby.


Prokuratura Okręgowa w Białymstoku przejęła śledztwo korupcyjne ws. byłej dyrektorki szkoły

14.03.2017, 11:42

Ze względu na stopień skomplikowania postępowania oraz obszerność materiałów Prokuratura Okręgowa w Białymstoku przejęła, trwające już ponad 2 lata, śledztwo wobec b. dyrektorki jednej ze szkół policealnych w mieście, podejrzanej o przejmowanie łapówek.


Białystok: Przedłużono śledztwo korupcyjne wobec b. dyrektorki szkoły

29.12.2016, 11:29

Do tej pory b. dyrektorce jednej ze szkół policealnych w Białymstoku postawiono ponad 450 zarzutów, ale śledczy wciąż prowadzą postępowanie.


Białystok: 444 zarzuty łapówkarskie dla byłej dyrektorki jednej ze szkół policealnych

18.03.2016, 10:42

Barbara R. wykorzystując swoje stanowisko miała brać łapówki m.in. za przedłużanie umów o pracę czy przyznawanie nauczycielom premii.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


Wakacje ze smakiem


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok