Radio Białystok | Wiadomości | O wyzwaniach gospodarki na kolejną dekadę dyskutowano podczas XX Podlaskiego Forum Ekonomistów

O wyzwaniach gospodarki na kolejną dekadę dyskutowano podczas XX Podlaskiego Forum Ekonomistów

autor: Marcin Mazewski

20.03.2019, 18:05, akt. 21:52

M.in. cyfryzacja i zatrzymanie w kraju wykwalifikowanych kadr - to wyzwania z jakimi muszą się mierzyć ekonomiści w najbliższej dekadzie.

Podlaskie Forum Ekonomistów w Białymstoku, fot. Marcin Mazewski
Podlaskie Forum Ekonomistów w Białymstoku, fot. Marcin Mazewski


0:00
0:00
Z jakimi wyzwaniami będą mierzyć się w kolejnej dekadzie ekonomiści? - relacja Marcina Mazewskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

W Białymstoku, podczas jubileuszowego - XX Podlaskiego Forum Ekonomistów - nad rozwiązaniami wobec współczesnych problemów rozwoju zastanawiali się naukowcy i przedsiębiorcy. 


W świecie zachodzą bardzo gwałtowne zmiany. Ich tempo jest tak szybkie, tak rozległe, że wymiana poglądów, myśli między ludźmi, którzy się tymi sprawami zajmują, jest wręcz konieczna - mówi rektor WSFiZ w Białymstoku Doc. dr Edward Hościłowicz.


Globalne trendy w gospodarce, zwracając uwagę na przesilenie cywilizacyjne, omawiała prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego prof. Elżbieta Mączyńska.


Jedna cywilizacja słabnie, a druga napiera. I teraz nadchodzi czas cywilizacji cyfrowej - a jej symbolem jest sztuczna inteligencja  - mówi prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego prof. Elżbieta Mączyńska.


O możliwościach doganiania krajów najlepiej rozwiniętych technologicznie przez gospodarki takie jak Polska mówił rektor UwB prof. Robert Ciborowski.

My niestety doszliśmy do pewnego poziomu i się zatrzymaliśmy. Wydaje się, że warunki, które mamy ciągle są niewystarczające, żeby uruchomić te ukryte gdzieś elementy przedsiębiorczości, wiedzy ludzkiej, która pozwoliłaby nam gospodarkę jeszcze bardziej zdynamizować. Chociaż w ostatnich latach pojawiły się pewne symptomy, ale wciąż jest to za mało - mówi rektor UwB prof. Robert Ciborowski.


Polskie Towarzystwo Ekonomiczne Oddział w Białymstoku skupia się na popularyzowaniu wiedzy ekonomicznej, m.in. organizując fora, olimpiady wiedzy, czy konkursy na najlepszą pracę dyplomową i magisterską.

Spotkania Podlaskiego Forum Ekonomistów odbywają się od 2008 roku. Gospodarzem jubileuszowej konferencji "Ekonomia wobec współczesnych problemów rozwoju. Wyzwania na kolejna dekadę" była Wyższa Szkoła Finansów i Zarządzania w Białymstoku.

| red: sk, maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Ponad 100 dzieci rozpoczęło zajęcia na Ekonomicznym Uniwersytecie Dziecięcym

16.03.2019, 11:58

Dowiedzą się m.in. co to jest reklama i skąd się biorą pieniądze. Dzieci z Białegostoku i okolic rozpoczęły nowy semestr na Ekonomicznym Uniwersytecie Dziecięcym.


Jacek Żalek: Centralny Port Komunikacyjny wpłynie na rozwój woj. podlaskiego

12.03.2019, 14:03

Inwestycje w sieć kolejową związane z planami powstania Centralnego Portu Komunikacyjnego wpłyną na rozwój województwa podlaskiego - przekonuje podlaski poseł Porozumienia Jacek Żalek. W jego ocenie, pomysł budowy CPK nie kolidowałby z ewentualnym powstaniem lotniska regionalnego.


prof. Robert Ciborowski

22.02.2019, 08:39

"Projekt mamy, miejsce mamy najlepsze chyba w Białymstoku, jakie jest możliwe i myślę, że w przeciągu 2-2,5 roku ta biblioteka z planetarium powstanie".

ZNAJDŹ NAS

Jawor – u źródeł kultury

REKLAMA
OiFP KONCERT DYPLOMANTÓW

REKLAMA
NieTeatr ZALIA

REKLAMA
OiFP DYPTYK WIELKANOCNY: VIA CRUCIS/CAVALLERIA RUSTICANA


© florisvis - fotolia.com
BIAŁYSTOK
22.03.2023, 18:42, akt. 23.03.2023, 09:35

W czwartek w Białymstoku zawyją syrenyfot. Paweł Wądołowski
ŁOMŻA
22.03.2023, 20:41, akt. 20:43

Festyn Szkół Zawodowych w Łomży

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok