Radio Białystok | Wiadomości | 70 ton nielegalnego tytoniu nie trafi na rynek dzięki akcji podlaskich służb celno-skarbowych i CBŚP

70 ton nielegalnego tytoniu nie trafi na rynek dzięki akcji podlaskich służb celno-skarbowych i CBŚP

autor: Monika Kalicka

22.03.2019, 07:15, akt. 09:36

To rekord w historii podlaskich służb celno-skarbowych. Funkcjonariusze zabezpieczyli 70 ton nielegalnego tytoniu. Jego szacunkowa wartość rynkowa to ponad 31 milionów zł.

źródło: IAS Białystok
źródło: IAS Białystok

Była to wspólna akcja Centralnego Biura Śledczego Policji z Białegostoku i Suwałk oraz Krajowej Administracji Skarbowej w Białymstoku.

Funkcjonariusze odkryli nielegalny tytoń w jednej z hal w powiecie piaseczyńskim na Mazowszu. W sumie znaleźli tam 456 kartonów o wielkich gabarytach, a w nich blisko 70 ton wysokiej jakości suszu tytoniowego i profesjonalną maszynę do suszenia tytoniu.

Żeby przetransportować tak dużą ilość towaru do magazynów Służby Celno-Skarbowej, trzeba było użyć sześciu TiR-ów. Z ustaleń KAS i CBŚP wynika, że towar mógł służyć do zaopatrywania nielegalnych fabryk. Z takiej ilości tytoniu można by wyprodukować co najmniej 70 milionów sztuk papierosów.

W powiecie piaseczyńskim funkcjonariusze zatrzymali 34-letniego Marcina J., zabezpieczyli też komputery, dokumenty i nośniki danych. Śledztwo w tej sprawie prowadzi Prokuratura Rejonowa w Piasecznie, bo to na jej terenie służby zabezpieczyły nielegalny tytoń. Prokuratura z Piaseczna postawiła 34-latkowi zarzut popełnienia przestępstwa skarbowego. Grozi za to kara do 6 lat pozbawienia wolności. Mężczyzna został tymczasowo aresztowany na 3 miesiące.

Służby wyjaśniają skąd pochodził nielegalny tytoń.

źródło: IAS Białystok | red: maj, ary

ZOBACZ TEŻ:


Straż Graniczna i CBŚP rozbiły gang przemycający cudzoziemców

5.03.2019, 07:45

Centralne Biuro Śledcze Policji i Straż Graniczna zatrzymały 16 osób podejrzanych o udział w gangu przemycającym cudzoziemców. Według prowadzącej śledztwo prokuratury, członkowie grupy mieli zarobić na tym ok. 920 tysięcy euro.


KAS i CBŚP zlikwidowały nielegalną fabrykę papierosów

4.10.2018, 10:54

Funkcjonariusze KAS i CBŚP zlikwidowali w Białymstoku fabrykę papierosów, przygotowywaną do nielegalnej produkcji. Zabezpieczyli urządzenia warte ok. 1,5 mln zł. Pięć osób zostało zatrzymanych - poinformowała w czwartek (4.10) białostocka Izba Administracji Skarbowej.


Podlaskie służby zlikwidowały jedną z największych fabryk nielegalnych papierosów w centralnej Polsce

14.04.2018, 09:16

Jedna z największych fabryk nielegalnych papierosów w centralnej Polsce przestała działać. To dzięki akcji policjantów CBŚP i funkcjonariuszy podlaskiej KAS.


Nielegalną krajalnię i magazyn tytoniu zlikwidowali funkcjonariusze KAS i CBŚP

6.04.2018, 07:35

3,5 tony tytoniu i urządzenia do jego przetwarzania zabezpieczyły służby celno-skarbowe i policjanci CBŚP podczas wspólnej akcji likwidacji pod Lublinem nielegalnej krajalni i magazynu tytoniu. Trzem osobom postawiono zarzuty dotyczące m.in. paserstwa akcyzowego.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


RadioRower


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok