Radio Białystok | Wiadomości | Wiceprezes PSL Urszula Pasławska ma być "dwójką" na liście Koalicji Europejskiej do PE

Wiceprezes PSL Urszula Pasławska ma być "dwójką" na liście Koalicji Europejskiej do PE

23.03.2019, 14:18, akt. 14:59

Wiceprezes PSL posłanka Urszula Pasławska ma być "dwójką" na liście Koalicji Europejskiej w wyborach do Parlamentu Europejskiego w okręgu podlaskim i warmińsko-mazurskim. Ma być też jedyną kandydatką PSL w tym okręgu - poinformowano w sobotę (23.03) na konferencji prasowej w Białymstoku.

Wiceprezes PSL Urszula Pasławska ma być "dwójką" na liście Koalicji Europejskiej do PE, źródło: Facebook PSL Podlaskie
Wiceprezes PSL Urszula Pasławska ma być "dwójką" na liście Koalicji Europejskiej do PE, źródło: Facebook PSL Podlaskie

"W tych wyborach stawiamy na kobietę"

Jak mówił szef podlaskich struktur ludowców Stefan Krajewski, Urszula Pasławska "to osoba młoda, już z dużym doświadczeniem zarówno w pracy parlamentarnej jak i samorządowej, i czas na europarlament" - ocenił. Powiedział, że ostateczne decyzje jeszcze nie zapadły, ale Pasławska ma być jedyną kandydatką PSL z tego okręgu. "W tych wyborach stawiamy na kobietę" - mówił Krajewski i dodał, że często zarzucano, iż z PSL kandyduje za mało kobiet, więc chcemy - jak podkreślił - "żeby 100 proc. kobiet było na naszej liście".

Urszula Pasławska jest wiceprezesem PSL, posłanką na Sejm VII i VIII kadencji; w latach 2006-2012 pełniła funkcję wicemarszałka województwa warmińsko-mazurskiego. Do europarlamentu ma "najpewniej" startować - jak poinformowała na konferencji prasowej - z drugiego miejsca.


Reprezentacja dwóch województw 

Mówiła, że w europarlamencie chce reprezentować dwa województwa. Dodała, że jest związana również z Podlaskiem, bo jeszcze będąc w samorządzie realizowała wspólne projekty tych dwóch regionów. "Te dwa województwa są bliskie nie tylko geograficznie, ale mamy też podobną strukturę gospodarczą, rolnictwo to jest jedna z najważniejszych naszych gałęzi i też cechuje nas różnorodność kulturowa, narodowa, religijna, to jest coś, co nas wyróżnia nie tylko w skali Polski, ale i Europy" - dodała.


Idziemy w Koalicji Europejskiej, nie przeciwko komuś, ale za czymś - idziemy za silną pozycją Polski w Europie, za dobrym budżetem unijnym dla Polski, za dobrym budżetem w ramach wspólnej polityki rolnej tak, żebyśmy mogli jako państwo się rozwijać i być coraz bardziej konkurencyjni - powiedziała Pasławska.


Dodała, że nie szuka wrogów, a sojuszników do wspólnych przedsięwzięć, a także wsparcia województw Polski Wschodniej, które - w jej ocenie - "nie są słabsze, ale te inwestycje są zdecydowanie droższe, bo jesteśmy bogato przyrodniczymi regionami". Zapowiedziała też, że w europarlamencie będzie dbała o interesy samorządów Polski Wschodniej.


Pełna lista kandydatów PSL zostanie zaprezentowana 30 marca 

Oficjalna lista kandydatów PSL do europarlamentu ma być zaprezentowana podczas konwencji tej partii, która odbędzie się 30 marca w Warszawie - poinformowała Pasławska. Dodała, że tydzień później ma się odbyć konwencja Koalicji Europejskiej. "My, jako PSL, zachowujemy swoją podmiotowość, różnimy się oczywiście w ramach tej Koalicji (...), ale szukamy tego, co nas łączy" - dodała.

Koalicję Europejską, która powstała w drugiej połowie lutego, tworzą PO, PSL, SLD, Nowoczesna i Zieloni. W sobotę w trakcie trwającego posiedzenia Rady Krajowej PO zatwierdza swych kandydatów na listach Koalicji Europejskiej do PE. Z okręgu podlaskiego i warmińsko-mazurskiego "jedynką" ma być były napastnik piłkarskiej reprezentacji Polski i były piłkarz Jagiellonii Białystok Tomasz Frankowski; na liście ma znaleźć się też lider warmińsko-mazurskich struktur PO, poseł Jacek Protas oraz posłanka Bożena Kamińska.Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w Polsce 26 maja. Polacy będą wybierać 52 europosłów. W całej Unii wybory odbędą się w dniach 23-26 maja; Europejczycy wybiorą w sumie 705 europosłów.

źródło: PAP | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Karski, Jurgiel, Arent otwierają listę kandydatów PiS do PE w okręgu podlaskim i warmińsko-mazurskim

22.03.2019, 12:21

Europoseł Karol Karski, b. szef resortu rolnictwa, poseł Krzysztof Jurgiel oraz posłanka Iwona Arent liderami listy kandydatów Prawa i Sprawiedliwości w wyborach do Parlamentu Europejskiego w okręgu podlaskim i warmińsko-mazurskim.


"Wiosna" Biedronia rozpoczęła zbieranie podpisów pod listami do Parlamentu Europejskiego

20.03.2019, 16:03

Zbiórka podpisów, zachęcanie do udziału w głosowaniu i promowanie kandydatów. Takie plany na najbliższe tygodnie mają podlascy działacze "Wiosny" Roberta Biedronia.


Listy kandydatów do PE, strajk nauczycieli, protesty rolników

18.03.2019, 13:34

Znamy już sporo nazwisk kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Prezes ZNP straszy brakiem promocji do następnych klas. Protesty rolników w stolicy.


Były piłkarz Jagiellonii Białystok Tomasz Frankowski kandydatem KE w wyborach do Parlamentu Europejskiego

15.03.2019, 18:06

Radosław Sikorski, Ewa Kopacz, Jerzy Buzek, Janusz Lewandowski, Tomasz Frankowski, Janina Ochojska, Róża Thun, a także Władysław Kozakiewicz, Andrzej Halicki, Joanna Mucha - są wśród kandydatów na listy Koalicji Europejskiej w wyborach do Parlamentu Europejskiego zarekomendowanych w piątek (15.03) przez zarząd PO.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR - BELFER

REKLAMA
OiFP IX SYMFONIA BEETHOVENA

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok