Radio Białystok | Wiadomości | Podlaska PO zachęca do wyboru do PE Tomasza Frankowskiego

Podlaska PO zachęca do wyboru do PE Tomasza Frankowskiego

31.03.2019, 17:30, akt. 17:51

Majowe wybory do PE zadecydują o przyszłości Polski, także regionów, dlatego PO zachęcała w niedzielę mieszkańców Białegostoku, by wybrali kandydata reprezentującego region i miasto - Tomasza Frankowskiego, lidera listy KE w okręgu obejmującym woj. podlaskie i warmińsko-mazurskie.

fot. Marcin Gliński
fot. Marcin Gliński

- Chciałbym zaproponować takie hasło: "Wybierzmy Frankowskiego, europosła podlaskiego". Bo to jest naprawdę wielka dla nas sprawa, byśmy mogli mieć człowieka spośród nas, reprezentującego nasze interesy tam, w Brukseli - powiedział na konferencji prasowej w Białymstoku szef podlaskiej PO poseł Robert Tyszkiewicz.

Podlaska PO rozpoczęła w niedzielę (31.03) w Białymstoku kampanię wyborczą kandydata Koalicji Europejskiej w wyborach do PE Tomasza Frankowskiego, który jest jedynką z Platformy na liście w okręgu podlasko-warmińsko-mazurskim. Tyszkiewicz promował Frankowskiego wspólnie z przewodniczącym Rady Miasta Białegostoku Łukaszem Prokorymem.

Szef podlaskiej PO powiedział, że majowe wybory do PE są ważne i zadecydują o przyszłości Polski na następne lata, bo decydować się będzie kształt przyszłego budżetu UE, w tym także pieniędzy na rozwój takich regionów jak Podlaskie.

- Warto mieć w tej sprawie jako reprezentanta Tomasza Frankowskiego. Tomasz Frankowski wnosi do polityki świeżość, energię, młodość, ale także markę swojego nazwiska, niesłychanie znanego w Europie. Myślę, że będzie świetnie nas promował - mówił Tyszkiewicz.

- "Białostoczanin stulecia", legenda Jagiellonii Białystok, osoba, która swoją dotychczasową działalnością pokazała, że jest wspaniałym ambasadorem Białegostoku, to jest bardzo dobry kandydat dla Białegostoku i białostoczan - mówił Łukasz Prokorym.

Tomasz Frankowski powiedział, że dotychczas był znany jako piłkarz, ale teraz "trochę rzuca się na głęboką wodę". Wyraził nadzieję, że z każdym kolejnym dniem będzie miał coraz więcej wiedzy na temat PE i regionów, na rzecz których chce pracować. 

- Chciałbym, aby UE wspierała nas tak, jak przez dotychczasowe 15 lat - mówił kandydat. Zwrócił uwagę, że miasta w regionach rozwijają się i chciałby, aby "nie zostało to zaprzepaszczone". Opowiedział się także za dalszymi dobrymi relacjami transgranicznymi tych regionów. 

Tyszkiewicz poinformował, że nastąpiła zmiana na trzecim miejscu listy KE w okręgu, który tworzą Podlaskie i Warmińsko-Mazurskie. Znalazł się na nim były senator SLD z Elbląga Władysław Mańkut. Na drugim pozostaje Urszula Pasławska z PSL, czwarte i piąte miejsce przypadło PO - Annie Wojciechowskiej i posłance Bożenie Kamińskiej. 

- To już zostało przez władze Platformy zatwierdzone - dodał Tyszkiewicz.

- Analiza tej listy, analiza listy PiS-u, Wiosny, innych konkurentów, wskazuje na to, że jedynym kandydatem z Białegostoku i Podlasia, który ma realną szansę, żeby znaleźć się w Parlamencie Europejskim jest Tomasz Frankowski - powiedział Tyszkiewicz.

Szef podlaskiej PO krytykował przy tym liderów listy PiS w tym okręgu, obecnego europosła prof. Karola Karskiego (jedynka) i byłego wiceministra rolnictwa i byłego szefa PiS w Podlaskiem, Krzysztofa Jurgiela z Białegostoku (dwójka na liście).

- PiS wysyła do europarlamentu w ramach projektu 'akcja ewakuacja' byłego ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela, który nie poradził sobie w dramatyczny sposób z zarządzeniem polskim rolnictwem i w nagrodę, na osłodę miałby zostać eurodeputowanym. To jest niepoważne, to jest nieodpowiedzialne. My nie uznajemy tego typu standardów w kształtowaniu życia politycznego - mówił Tyszkiewicz. Oceniał, że polityka Krzysztofa Jurgiela doprowadziła do "eksplozji ASF (wirusa afrykańskiego pomoru świń), zniszczenia polskich stadnin koni. 

- Czy ktoś taki miałby być naszą twarzą, naszym reprezentantem w UE? - pytał Tyszkiewicz.

O Karolu Karskim powiedział, że to przykład "typowego spadochroniarza, przykład osoby, która traktuje głosy wyborców z okręgu jako odskocznię do indywidualnej kariery politycznej". 

- Ja zapytuję pana posła Karskiego ile biur otworzył w regionie podlaskim, ile razy był tutaj w ogóle w ciągu tych pięciu lat swojej kadencji, jakie sprawy dla naszego regionu załatwił w Brukseli. Czekam niecierpliwie na odpowiedź na te pytania - mówił Tyszkiewicz. 

źródło: PAP | red: mak

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Partia Zieloni zaprezentowała kandydatów do Parlamentu Europejskiego

27.03.2019, 19:58

Partia Zieloni otrzymała 5 "czwórek", jedną "piątkę", pięć "szóstek" i dwie "siódemki" na listach Koalicji Europejskiej w wyborach do PE. Zdaniem współprzewodniczącej partii Małgorzaty Tracz Zieloni są w KE, ponieważ "jest to jedyny słuszny wybór dla odzyskania pozycji Polski w UE".


Prezes Ruchu Narodowego Robert Winnicki liderem listy Konfederacji do PE

27.03.2019, 15:32

Założyciel i prezes Ruchu Narodowego, poseł Robert Winnicki, będzie liderem listy Komitetu Wyborczego Wyborców Konfederacja Korwin Braun Liroy Narodowcy w wyborach do Parlamentu Europejskiego z okręgu podlaskiego i warmińsko-mazurskiego.


Wiceprezes PSL Urszula Pasławska ma być "dwójką" na liście Koalicji Europejskiej do PE

23.03.2019, 14:18

Wiceprezes PSL posłanka Urszula Pasławska ma być "dwójką" na liście Koalicji Europejskiej w wyborach do Parlamentu Europejskiego w okręgu podlaskim i warmińsko-mazurskim. Ma być też jedyną kandydatką PSL w tym okręgu - poinformowano w sobotę (23.03) na konferencji prasowej w Białymstoku.


Karski, Jurgiel, Arent otwierają listę kandydatów PiS do PE w okręgu podlaskim i warmińsko-mazurskim

22.03.2019, 12:21

Europoseł Karol Karski, b. szef resortu rolnictwa, poseł Krzysztof Jurgiel oraz posłanka Iwona Arent liderami listy kandydatów Prawa i Sprawiedliwości w wyborach do Parlamentu Europejskiego w okręgu podlaskim i warmińsko-mazurskim.


"Wiosna" Biedronia rozpoczęła zbieranie podpisów pod listami do Parlamentu Europejskiego

20.03.2019, 16:03

Zbiórka podpisów, zachęcanie do udziału w głosowaniu i promowanie kandydatów. Takie plany na najbliższe tygodnie mają podlascy działacze "Wiosny" Roberta Biedronia.


Były piłkarz Jagiellonii Białystok Tomasz Frankowski kandydatem KE w wyborach do Parlamentu Europejskiego

15.03.2019, 18:06

Radosław Sikorski, Ewa Kopacz, Jerzy Buzek, Janusz Lewandowski, Tomasz Frankowski, Janina Ochojska, Róża Thun, a także Władysław Kozakiewicz, Andrzej Halicki, Joanna Mucha - są wśród kandydatów na listy Koalicji Europejskiej w wyborach do Parlamentu Europejskiego zarekomendowanych w piątek (15.03) przez zarząd PO.

ZNAJDŹ NAS

Koncert live - Żurkowski

REKLAMA
Plum Ekiden

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
Maksymilian Stryjek i Lamine Diaby Fadiga, 19.06.2024, źródło: jagiellonia.pl
SPORT
19.06.2024, 11:55, akt. 20.06.2024, 10:44

Jagiellonia Białystok ma nowych zawodników
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok