Radio Białystok | Wiadomości | W Białymstoku rozpoczął się proces Litwinów oskarżonych o kradzieże luksusowych samochodów

W Białymstoku rozpoczął się proces Litwinów oskarżonych o kradzieże luksusowych samochodów

8.04.2019, 10:36, akt. 11:02

Przed Sądem Rejonowym w Białymstoku rozpoczął się w poniedziałek (08.04) proces czterech Litwinów oskarżonych o kradzieże i próby kradzieży z włamaniem samochodów w województwie podlaskim.

Fotolia.com
Fotolia.com

W Białymstoku rozpoczął się proces Litwinów oskarżonych o kradzieże luksusowych samochodów - relacja Marty Nazarko

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Litwini wpadli w Łomży

Według śledczych do złamania zabezpieczeń używali specjalnych urządzeń elektronicznych. Wpadli w Łomży, gdy próbowali ukraść samochód z zamkniętej posesji.

Proces toczy się przed sądem w Białymstoku zgodnie z właściwością miejscową, bowiem w tym mieście, jeszcze przed próbami kradzieży w Łomży, wszczęte zostało dochodzenie dotyczące podobnych przypadków.

Do zatrzymania Litwinów doszło 1 marca 2018 roku. Nad ranem do dyżurnego łomżyńskiej policji zadzwoniła kobieta z informacją, że była próba kradzieży samochodu z zamkniętej posesji, a sprawcy uciekli.

Na miejsce przyjechał patrol z psem tropiącym. Najpierw zatrzymano jednego z cudzoziemców, ale pies, który podjął trop, doprowadził policjantów do auta na litewskich numerach, zaparkowanego na skraju osiedla. Tam zatrzymano drugą osobę. Dwa kilometry dalej - znowu dzięki pomocy psa tropiącego - zatrzymano dwóch kolejnych Litwinów ukrywających się w zaroślach. Mieli przy sobie elektroniczne urządzenia, służące do łamania zabezpieczeń antykradzieżowych nowoczesnych samochodów.

Prokuratura w Łomży oskarżyła całą czwórkę o próby kradzieży do trzech mercedesów

Prokuratura Okręgowa w Łomży oskarżyła całą czwórkę o próby kradzieży z włamaniem do trzech mercedesów, dokonanych 1 marca 2018 roku. Jeden z tych samochodów był wart ponad 600 tys. zł, wartość drugiego oszacowano na 195 tys. zł, trzeciego - na 44 tys. zł.

W śledztwie udało się powiązać podejrzanych z innymi kradzieżami samochodów w Łomży (dwóch aut o łącznej wartości ponad 300 tys. zł), do których doszło kilka dni wcześniej. Wtedy też samochody zniknęły z prywatnych posesji. Dwaj z nich odpowiadają też przed sądem za kradzież i usiłowanie kradzieży aut w Białymstoku.

Cała czwórka do zarzutów kradzieży lub usiłowania kradzieży samochodów nie przyznaje się (dwaj z nich w śledztwie przyznali się jedynie do próby okradzenia samochodu w Łomży, zginęła wtedy m.in. torba ze sprzętem sportowym).

- Przyjechaliśmy w celu kradzieży jakichś rzeczy z samochodów lub części. Zamierzaliśmy ukraść to, co znajdziemy w środku - mówił w poniedziałek (08.04) przed sądem jeden z nich, odpowiadając na pytania obrońcy. Przyznał, że miał urządzenia elektroniczne do otwierania samochodów, ale nie potrafił opisać zasad ich działania. Mówił też, że w ten sposób można też uruchomić auto. - Jakbym chciał, to bym mógł odjechać - mówił zapewniając, że celem nie były kradzieże samochodów.

Od zatrzymania oskarżeni Litwini przebywają w areszcie. Mają od 20 do 45 lat, znają się. Dwaj z nich byli wcześniej karani, na Litwie i w Niemczech.

Sąd rozpoczął postępowanie dowodowe. Status pokrzywdzonych w sprawie mają nie tylko osoby prywatne, ale też np. firmy leasingowe.

źródło: PAP | red: mag

ZOBACZ TEŻ:


Białostocki sąd bada wykonalność w Polsce zagranicznego wyroku ws. Białorusina

2.04.2019, 13:10

Sąd Okręgowy w Białymstoku ustala, czy są przesłanki do stwierdzenia wykonalności cywilnego wyroku białoruskiego sądu wobec Białorusina od kilkunastu lat przebywającego w Polsce. Chodzi o konieczność zapłaty bankowi ponad 700 tys. dolarów z tytułu zaciągniętych kredytów.


Zakończył się proces odwoławczy mężczyzny, który miał wyłudzać pieniądze od mieszkanki Białegostoku

29.03.2019, 14:35

Przed białostockim sądem zakończył się w piątek (29.03) proces odwoławczy mężczyzny oskarżonego o oszustwo na kwotę blisko 100 tys. zł. Miał on podawać się m.in. za osobę bliską brytyjskiej rodziny królewskiej i od mieszkanki Białegostoku wyłudzać pieniądze w formie rzekomych pożyczek.


Surowe wyroki za oszustwa "na policjanta"

14.02.2019, 17:49

Od 5,5 do 3 lat więzienia - takie wyroki wydał w czwartek (14.02) białostocki sąd apelacyjny w procesie pięciu osób oskarżonych o przestępstwa popełniane metodą "na policjanta". Podając się za funkcjonariuszy i używając podrabianych dokumentów, dokonywały przeszukań u podejrzewanych o przestępstwa. Zabierały pieniądze i cenne przedmioty.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Nautilus w Polskim Radiu Białystok

KONKURS

"Miłość Ci nic nie wybaczy" Alek Rogoziński

Bilety na koncert Limp Bizkit w Kownie!


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok