Radio Białystok | Wiadomości | W Łapach szykuje się duża inwestycja na terenie byłej cukrowni

W Łapach szykuje się duża inwestycja na terenie byłej cukrowni

autor: Adam Janczewski

8.04.2019, 19:27, akt. 19:44

Ok. 8 mln zł zainwestuje Krajowa Spółka Cukrowa w byłej Cukrowni Łapy. Ma tam powstać nowoczesne centrum logistyczne. W jego skład będą wchodziły magazyny i pakownia cukru.

Wizualizacja centrum logistycznego w Łapach, źródło: Krajowa Spółka Cukrowa
Wizualizacja centrum logistycznego w Łapach, źródło: Krajowa Spółka Cukrowa

W Łapach ma powstać nowoczesne centrum logistyczne - relacja Adama Janczewskiego

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Jak zapewnia rzeczniczka Krajowej Spółki Cukrowej Eliza Panek decydujące było położenie Łap.


- Zasoby magazynowe, dostępność bocznicy kolejowej, powstająca dwupasmówka na trasie Białystok - Łapy, bliskość trasy S8 i plany związane drogą Via Carpati - wylicza rzeczniczka Eliza Panek.


Eliza Panek wyjaśnia, że centrum logistyczne może stanowić zabezpieczenie potrzeb magazynowych spółki w Podlaskiem, a także bazę eksportową do państw nadbałtyckich. Podkreśla też, że to nie pierwsza inwestycja w łapskiej cukrowni.


Spółka cukrowa ciągle inwestuje w Łapach


Przypomina, że po zakończeniu produkcji w 2008 roku spółka użytkuje silosy, pakownię i magazyny cukru, a w ciągu 11 lat zainwestowała w Łapach ponad 4,7 mln złotych. Teraz państwowa firma chce uzyskać pozwolenie na rozbiórkę części budynku produkcyjnego i budowę nowej hali magazynowej.

W czerwcu tego roku ma być gotowy projekt inwestycji, a w październiku miałaby rozpocząć się budowa. Jak informuje spółka powstać ma nowoczesny magazyn do przechowywania cukru, skomunikowany z pakownią i silosami, w których przechowywany jest cukier. Prace mają zakończyć się na przełomie 2020 i 2021 roku.


Wicestarosta zadowolony z inwestycji


Zadowolony z takiego obrotu spraw jest wicestarosta powiatu białostockiego Roman Czepe. Przypomina, że od kilku lat trwały starania, by coś zrobić w miejscu po Cukrowni Łapy. Na pytanie czy jest możliwe to, by w Łapach odtworzyć produkcję cukru, odpowiada jednak z dystansem.


- Bardzo byśmy tego chcieli, ale to jest potwornie trudne. Wiadomo, że podaż cukru jest bardzo duża. Tworzenie nowej cukrowni na dzień dzisiejszy byłoby nieekonomiczne - przyznaje Roman Czepe.


Z 8-milionowej inwestycji zadowolony jest także burmistrz Łap Krzysztof Gołaszewski.


- Te pieniądze, które będą tu poświęcone oznaczają, że Krajowa Spółka Cukrowa widzi możliwości rozwoju naszej części woj. podlaskiego - przekonuje burmistrz Łap.


Inwestycja w Łapach nie zwiększy znacznie zatrudnienia w zakładzie. Teraz na stałe pracuje tam ok. 50 osób. W skład Krajowej Spółki Cukrowej wchodzi 7 cukrowni w miejscowościach: Dobrzelin, Kluczewo, Krasnystaw, Kruszwica, Malbork, Nakło, Werbkowice.

W sezonie 2018/2019 spółka skupiła prawie 6 milionów ton buraków cukrowych i wyprodukowała łącznie ponad 910 tys. ton cukru.

| red: wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Arka-Druk zatrudni 50 osób w podstrefie Tarnobrzeskiej SSE

30.01.2018, 15:03

50 nowych pracowników chce zatrudnić firma poligraficzna Arka-Druk, która będzie rozbudowywać swój zakład w podstrefie Łapy Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej - poinformował we wtorek (30.01) urząd miejski w Łapach.


W Łapach powstanie nowoczesny magazyn do przechowywania cukru

27.12.2017, 16:41

Nowoczesny magazyn do przechowywania cukru powstanie w Łapach. Inwestycja planowana jest na terenach po byłej cukrowni w tym mieście.


W Łapach ma powstać nowoczesne centrum dystrybucyjne - będzie zaopatrywać w polski cukier Litwę, Łotwę i Estonię

15.05.2017, 13:53

Zamiast zaniedbanych hal, ma powstać nowoczesne centrum dystrybucyjne. Krajowa Spółka Cukrowa w najbliższych latach zamierza zainwestować kilkanaście milionów złotych w remont hal po byłej cukrowni w Łapach.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Antonia na Podlasiu" Agnieszki Panasiuk

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok