Radio Białystok | Wiadomości | W Mońkach otwarto stację regazyfikacji skroplonego gazu LNG

W Mońkach otwarto stację regazyfikacji skroplonego gazu LNG

15.04.2019, 13:41, akt. 13:49

Stację regazyfikacji skroplonego gazu LNG otwarto w poniedziałek (15.04) w Mońkach. Podlasie to jeden z najmniej zgazyfikowanych regionów w Polsce; w ramach realizowanego programu gaz ma być doprowadzony do kolejnych 26 gmin w regionie - podkreślano podczas uroczystości.

fot. Renata Reda
fot. Renata Reda


0:00
0:00
W Mońkach otwarto stację regazyfikacji skroplonego gazu LNG - relacja Renaty Redy | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Stację regazyfikacji zbudowała Polska Spółka Gazownictwa, należąca do Grupy Kapitałowej PGNiG.

W uroczystości wzięli udział: minister energii Krzysztof Tchórzewski, wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński, szefowie spółek PSG i PGNiG, wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski i marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki, parlamentarzyści PiS, kandydaci tego ugrupowania w wyborach do europarlamentu Karol Karski i Krzysztof Jurgiel, a także samorządowcy.

Minister energii powiedział, że do 2020 r. w ramach realizowanego programu gazyfikacji uda się zrealizować inwestycje, które sprawią, że poziom gazyfikacji w Polsce sięgnie ponad 70 proc. (terytorialnie), a do końca 2022 r. 90 proc. mieszkańców Polski będzie miało możliwość podłączenia do gazu i korzystania z tego paliwa. Wskazał, że uda się to osiągnąć w ramach "Programu przyspieszenia inwestycji w sieć gazową Polski w latach 2018-2022".

Podkreślił, że to ważne "przedsięwzięcie cywilizacyjne", które służy także poprawie czystości powietrza, komfortu życia. Tchórzewski mówił, że w porównaniu do 2018 r. "gaz nie zdrożał". "Ale nie tylko to - jest mniej więcej na poziomie cen z 2015 r." - powiedział minister. Ocenił, że gaz zaczyna być coraz bardziej dostępny i rośnie zainteresowanie nim, dlatego "będą likwidowane białe plamy na mapie Polski", gdzie gazu jeszcze nie ma.

Prezes Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa Piotr Woźniak poinformował, że w całej Polsce do 2022 r. powstanie 77 stacji regazyfikacji gazu LNG.

"Działamy w całym kraju w granicach, które wyznacza nam zasięg gazociągów przesyłowych, które są w gestii Gaz-Systemu" - mówił. Podkreślił, że stacje regazyfikacji nie wymagają takiej sieci, są "rozwiązaniem pomostowym"; gaz jest przywożony cysternami w takie miejsce, po regazyfikacji trafia do dystrybucji.

Woźniak mówił, że głównymi klientami stacji w Mońkach będzie miejscowa mleczarnia; trwają też negocjacje z przedsiębiorstwem energetyki cieplnej. Do korzystania z tego gazu zachęcał wszystkich wiceprezes PGNiG Obrót Detaliczny Marcin Szczudło.

Szef PGNiG podkreślił także, że na program gazyfikacji jest przeznaczonych 11 mld zł; do wydania z tej kwoty jest jeszcze 7,5 mld zł. Gaz ma być doprowadzony do kolejnych 300 gmin w całym kraju. Podkreślał, że nie chodzi o to, by zmuszać odbiorców do korzystania z gazu, ale o danie im możliwości wyboru, i taki jest główny cel realizowanego programu. "Oczywiście będziemy robić wszystko, aby nasz gaz był bardzo konkurencyjny" - dodał Woźniak.

O kwocie 11 mld zł na inwestycje w gazownictwo przypomniał również premier Mateusz Morawiecki, który skierował list do uczestników uroczystości w Mońkach. "Sprawnie działające gazownictwo jest jednym z najważniejszych elementów zapewniających Polakom bezpieczeństwo energetyczne" - napisał premier w liście odczytanym przez Karola Karskiego.

Wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński powiedział, że w Polsce Wschodniej zapóźnienia związane z gazyfikacją są większe niż w innych regionach. Podkreślał, że jest postęp pod tym względem, wiele zapóźnień trzeba nadrabiać. Tłumaczył, że dostęp do gazu to "rozwój gospodarczy, dostęp do energii, ale także podniesienie jakości i życia mieszkańców".

Były minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel przyznał, że dostęp do gazu na terenach wiejskich jest ważnym elementem ich rozwoju. Mówił, że po to, by doprowadzić gaz do kolejnych 26 km w Podlaskiem, planuje się budowę 240 km sieci gazowej za 47 mln zł. Jeszcze w 2019 r. gaz ma być doprowadzony do pierwszych 10 gmin.

Polska Spółka Gazownictwa (PSG) ma 97 proc. udziału w krajowej sieci dystrybucyjnej; firma dystrybuuje 11,7 mld metrów sześciennych gazu do ponad 7 mln odbiorców - mówił szef PSG Marian Żołyniak. Dodał, że inwestycja w Mońkach trwała półtora roku. 


źródło: PAP | red: mak

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Gazyfikację wsi Krasnopol rozważa Polska Spółka Gazownictwa

19.02.2019, 11:42

Gminni urzędnicy zbierają deklaracje od mieszkańców zainteresowanych podłączeniem. Inwestycja rozpocznie się, jeżeli będzie ich wystarczająco dużo.


W Grajewie powstanie blok energetyczny - mieszkańcy zapłacą mniej za prąd

13.11.2018, 13:30

Niższe ceny energii i niezależność energetyczna - to główne cele projektu, który realizuje samorząd Grajewa.


Szybka gazyfikacja miasta będzie najważniejszym zadaniem, które obiecuje zrealizować komitet Augustów Miastem Suwerena

8.10.2018, 12:41

Podczas wczorajszej (7.10) konwencji wyborczej kandydaci do rady miasta przedstawili swój program wyborczy.


Sejny. Mieszkańcy zdecydują czy miastu jest potrzebny gazociąg

19.06.2018, 12:10

Wkrótce do mieszkańców Sejn trafią ankiety w których będą się mogli zdeklarować, czy są zainteresowani przyłączeniem do gazociągu. Władze miasta liczą, że chętnych nie zabraknie.


Gmina Raczki zostanie zgazyfikowana

24.05.2018, 08:17

Wkrótce ruszy gazyfikacja gminy Raczki. Dostęp do sieci otrzymają najpierw dwie miejscowości, ale w planach jest jej rozbudowa o kolejne. Gaz do pierwszych domów popłynie tam najpóźniej w 2020 roku.


Polska Spółka Gazownictwa rozpoczęła budowę gazociągu dla aglomeracji białostockiej

22.05.2018, 11:27

Polska Spółka Gazownictwa rozpoczęła w gminie Choroszcz budowę gazociągu na potrzeby aglomeracji białostockiej. To jedna z ośmiu dużych inwestycji, które w Podlaskiem zrealizuje PSG. Ich łączna wartość to ponad 360 mln zł - podała we wtorek (22.05) spółka.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok