Radio Białystok | Wiadomości | Wielki Czwartek rozpoczyna obchody Triduum Paschalnego w Kościele katolickim

Wielki Czwartek rozpoczyna obchody Triduum Paschalnego w Kościele katolickim

18.04.2019, 08:22, akt. 14:14

Kościół obchodzi Wielki Czwartek. Rozpoczyna on Triduum Paschalne, najważniejsze dla chrześcijan trzy dni w roku, podczas których wierni wspominają mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa.

© mariangarai - fotolia.com
© mariangarai - fotolia.com

Wielki Czwartek rozpoczyna obchody Triduum Paschalnego w Kościele katolickim - relacja Dominiki Dębskiej

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Wielki Czwartek upamiętnia ustanowienie sakramentu Eucharystii i kapłaństwa. Tego dnia przed południem w kościołach katedralnych z udziałem księży diecezjalnych i biskupów sprawowana jest Msza Krzyżma. Olej poświęcony podczas tej Mszy używany jest w ciągu roku do udzielania sakramentów chrztu, bierzmowania i namaszczenia chorych.

Kilkuset księży wzięło udział w Mszy Krzyżma w białostockiej katedrze. Jak mówili - taka chwila skupienia nad sensem własnego powołania jest im bardzo potrzebna. W archidiecezji białostockiej pracuje obecnie ponad 380 księży - w parafiach za granicą 15, a 8 na misjach.

Wieczorem odprawiana jest Msza Wieczerzy Pańskiej, podczas której odbywa się obrzęd obmycia nóg dwunastu mężczyznom. Symbolizuje on gest obmycia nóg Apostołom, którego dokonał Chrystus podczas Ostatniej Wieczerzy.


- Przypomina o tym, że Chrystus przyszedł po to, żeby nie rządzić w tym  świecie, ale po to, żeby służyć. Pokazał w ten sposób istotę swojej misji poprzez nachylenie się do stóp człowieka - mówi wykładowca UKSW,  ksiądz profesor Piotr Mazurkiewicz.


Msza Wieczerzy Pańskiej rozpoczyna Triduum Paschalne. Biblista ksiądz profesor Waldemar Chrostowski przypomina, że czas ten upamiętnia najważniejsze dla chrześcijan wydarzenia.


- Pojmanie Jezusa, Jego mękę i przesłuchania, przed Sanhedrynem i Piłatem, skazanie na śmierć, drogę  krzyżową i zmartwychwstanie - przypomina ksiądz profesor Chrostowski.


W Wielki Czwartek na zakończenie liturgii następuje przeniesienie Najświętszego Sakramentu do kaplicy zwanej "ciemnicą". Symbolizuje to uwięzienie Chrystusa przed śmiercią. Od tej chwili aż do wieczora w Wielką Sobotę, w kościołach milkną dzwony i organy, a odzywają się drewniane kołatki. Aż do Wigilii Paschalnej ołtarze pozostają bez obrusa, świec i wszelkich ozdób.

źródło: IAR | red: wsz, mag

ZOBACZ TEŻ:


Wielkanocne śniadanie dla samotnych i ubogich

18.04.2019, 18:31

Fundacja Rodziny Czarneckich wraz z Caritas Archidiecezji Białostockiej i Zespołem Szkół Katolickich im. Matki Bożej Miłosierdzia w Białymstoku zapraszają wszystkich samotnych i ubogich na wielkanocne śniadanie.


Około 30 polskich dzieci z Litwy spędzi święta wśród podlaskich rodzin

17.04.2019, 15:04

Dzieci będą mogły poznawać polskie świąteczne tradycje w rodzinnej atmosferze.


Babka wielkanocna - przepis Krystyny Pietraszko ze wsi Niewino Borowe

16.04.2019, 19:49

Babka wielkanocna - przepis Krystyny Pietraszko ze wsi Niewino Borowe


Jak dbać o zdrowie w święta

15.04.2019, 22:35

Jak rozsądnie biesiadować, żeby nie zaszkodzić swemu zdrowiu?


W niedzielę wielkanocne śniadanie dla potrzebujących

15.04.2019, 15:51

Ubodzy, samotni, potrzebujący będą mogli w wielkanocną niedzielę w Białymstoku zasiąść do świątecznego śniadania w Zespole Szkół Katolickich - poinformowano w poniedziałek na konferencji prasowej. Chętni do pomocy wolontariusze wciąż mogą się zgłaszać.


Prawie 600 palm wielkanocnych na procesji w Ciechanowcu

14.04.2019, 18:07

Katolicy niedzielą palmową rozpoczynają Wielki Tydzień. W kościołach świecą palmy na pamiątkę uroczystego wjazdu Chrystusa do Jerozolimy. Podczas mszy czytany jest opis Męki Pańskiej, a wierni uczestniczą w procesjach.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


RadioRower


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok