Radio Białystok | Wiadomości | Ponad 10 tysięcy cudzoziemców pracuje legalnie w woj. podlaskim - najwięcej Białorusinów

Ponad 10 tysięcy cudzoziemców pracuje legalnie w woj. podlaskim - najwięcej Białorusinów

autor: Wojciech Szubzda

19.04.2019, 13:00, akt. 13:11

Najczęściej wybierają pracę w przemyśle, budownictwie, transporcie i w magazynach. Ponad 10 tys. cudzoziemców pracuje legalnie w województwie podlaskim. Tak wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

© Wellnhofer Designs, Fotolia.com
© Wellnhofer Designs, Fotolia.com

Chociaż ich liczba nie wzrasta ostatnio, tak szybko jak jeszcze kilka lat temu, to w ostatnich 10 latach wzrosła 9-krotnie. W naszym regionie dominują obcokrajowcy z dwóch krajów - mówi rzeczniczka ZUS-u w Białymstoku Katarzyna Krupicka.

Na ponad 10 tys. legalnie zatrudnionych obcokrajowców w województwie podlaskim 39 proc. to Ukraińcy. Chociaż przeważają oni liczebnie w całej Polsce, to jednak nasz region zdominowali obywatele Białorusi. Na koniec lutego tego roku opłacających składki emerytalne i rentowe było 4,7 tys. obywateli tej narodowości, co stanowi około 47 proc. wszystkich ubezpieczonych w białostockim Oddziale ZUS cudzoziemców. 

- wyjaśnia Katarzyna Krupicka

To właśnie osoby spoza Unii Europejskiej najczęściej przyjeżdżają do pracy w naszym regionie - dodaje Katarzyna Krupicka.

Największą dynamikę obserwujemy wśród obywateli spoza Unii Europejskiej, w szczególności obywateli Ukrainy, Białorusi, również Indii, Gruzji, Nepalu i Bangladeszu. W skali całego kraju liczba Ukraińców zwiększyła się 26-krotnie, Białorusinów 8-krotnie, a Gruzinów 29-krotnie. Chociaż tych ostatnich w województwie podlaskim jest zaledwie 117, to w całej Polsce płaci składki 8 tysięcy.

- mówi Katarzyna Krupicka

W całej Polsce składki ZUS opłaca prawie 600 tys. obcokrajowców. Największą grupę - ponad 430 tys. osób stanowią Ukraińcy. To prawie 75 proc. wszystkich legalnie zatrudnionych cudzoziemców.

| red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Ruch w biurach paszportowych - kolejki w Białymstoku

4.03.2019, 07:35

Wszystkich planujących uzyskanie paszportu przed wyjazdem uczulamy, że złożenie wniosku trwa i może się nie udać za pierwszym podejściem.


W Podlaskiem ubyło pracowników z Białorusi i Ukrainy

6.02.2019, 19:07

W ostatnich dwóch miesiącach ubyło w Polsce blisko 17 tysięcy zagranicznych pracowników - w tym około 300 z województwa Podlaskiego. Tak wynika z danych ZUS.


Coraz więcej cudzoziemców szuka pracy w Białymstoku

4.01.2019, 17:03

Nie uchodźcy, a imigranci zarobkowi - to zdecydowana większość cudzoziemców, którzy przyjeżdżają, by mieszkać w Białymstoku.


Czy cudzoziemcy chcą pracować w Podlaskiem?

13.12.2018, 13:51

W Podlaskiem spadła liczba legalnie zatrudnionych cudzoziemców. Wyjeżdżają przede wszystkim Ukraińcy, za to pojawiają się pracownicy z odległych stron świata. Czy to chwilowy trend? A może zapowiedź dużej zmiany na rynku pracy?


W województwie podlaskim spadła liczba legalnie zatrudnionych obcokrajowców

13.12.2018, 10:44

Nie wiadomo czy to zapowiedź dłuższego trendu, czy tylko jednorazowy przypadek. W województwie podlaskim spadła liczba legalnie zatrudnionych cudzoziemców. To pierwsza taka sytuacja od wielu miesięcy.ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP BERLIOZ | RAVEL | GERSHWIN

REKLAMA
OiFP LIFE IS A CABARET, SHOW TANECZNO-WOKALNE

REKLAMA
OiFP JESUS CHRIST SUPERSTAR

Konferencja szkoleniowa


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok