Radio Białystok | Wiadomości | Biebrzański PN zachęca do uprawy tradycyjnych odmian drzew owocowych

Biebrzański PN zachęca do uprawy tradycyjnych odmian drzew owocowych

22.04.2019, 09:21, akt. 09:28

Biebrzański Park Narodowy zachęca do sadzenia w sadach starych odmian drzew owocowych, by chronić dziedzictwo kulturowe krajobrazu, ale też popularyzować coraz rzadziej spotykane odmiany jabłoni, grusz, śliw, wiśni czy czereśni.

Kwitnąca we wrześniu jabłoń, 2013, fot. Adam Dąbrowski
Kwitnąca we wrześniu jabłoń, 2013, fot. Adam Dąbrowski

Park zachęca rolników i posiadaczy sadów do udziału w projekcie Augustowsko-Podlaskiego Stowarzyszenia Eko Rolników "Bioróżnorodność biebrzańska – chronimy stare sady", które promuje uprawę starych odmian owoców.

Dyrektor Biebrzańskiego PN Andrzej Grygoruk powiedział, że po Wielkanocy - jeszcze nie ma konkretnego terminu - park planuje zorganizować spotkanie na temat tego projektu, by kultywować uprawę dawnych odmian i zachęcać do tego wszystkich.

W ramach projektu stowarzyszenie i park zachęcają do sadzenia jabłoni, np. papierówek, antonówek, malinówek, kronselek, koszteli, szarych czy złotych renet oraz grusz o odmianach: klapsa czy konferencja, śliw: renkloda ulena, węgierka zwykła czy dąbrowicka, czereśni, wiśni. Dyrektor Biebrzańskiego PN mówi, że współczesna młodzież nie zna często smaku owoców dawnych odmian, co warto w jego ocenie zmieniać.

Grygoruk zaznaczył, że park poleca udział w projekcie, bo rolą parku jest także dbanie o dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze regionu. "A tu łączy się i przyroda i kultura. Wracamy do korzeni" - powiedział Grygoruk. Wyjaśnił, że chodzi o to, by szanować i uprawiać dawne, rodzime odmiany, a nie gatunki obce, "którymi zarzucany jest w tej chwili cały świat".

"Nie zapominajmy o starych odmianach drzew owocowych, które powoli znikają z naszego krajobrazu. Stanowią one cenne dziedzictwo kulturowe krajobrazu i są ważną częścią naszej historii. Często są to lokalne odmiany, charakterystyczne tylko dla danego obszaru, o oryginalnym, unikatowym smaku" - czytamy w opisie projektu "Bioróżnorodność biebrzańska - chronimy stare sady".

Stowarzyszenie eko-rolników podkreśla, że dzięki uprawie dawnych odmian tworzy się bank genów tych roślin dla następnych pokoleń, owoce dawnych odmian dobrze się przechowują, są odporne na choroby, są dostosowane do "lokalnych warunków" uprawy, bo istniały na tych terenach od wielu pokoleń.

Andrzej Grygoruk powiedział, że w ramach projektu zainteresowani mogą nabyć od stowarzyszenia sadzonki po niskich cenach, dostaną też kompleksową pomoc i wiedzę o tym, jak przygotować się do sadzenia, jak dobrać odmiany do danego miejsca, przygotować glebę, jak i kiedy sadzić drzewka, jak je pielęgnować.

Biebrzański PN zachęca mieszkańców doliny Biebrzy do tego, by siać w ogrodach także tradycyjne odmiany kwiatów. Organizuje konkurs, w którym nagradza właśnie takie ogrody.

| red: mag

ZOBACZ TEŻ:


W Łomży będą posadzone antysmogowe drzewa

22.04.2019, 08:58

Antysmogowe drzewa Oxytree mają być posadzone w Łomży.


W Białymstoku powstaje sad edukacyjny

22.04.2019, 08:15

Trwają już nasadzenia, a także budowa elementów tzw. małej architektury. To prace zmierzające do utworzenia pierwszego w Białymstoku miejskiego sadu edukacyjnego.


Kolejne Dęby Pamięci posadzono dla upamiętnienia ofiar zbrodni katyńskiej

16.04.2019, 15:21

Trzy Dęby Pamięci upamiętniające trzy związane z Białymstokiem ofiary zbrodni katyńskiej posadzono we wtorek (16.04) przy Zespole Szkół Rolniczych w Białymstoku. Upamiętniono w ten sposób: kpt. Jerzego Kierśnickiego, por. Witolda Pawła Dewojno i kpt. Józefa Łaniewskiego.


Kolejne ekologiczne działania w Białymstoku - zielone przystanki

15.04.2019, 07:22

Zielone przystanki z nasadzeniami na ich dachach i trawami wokół - to kolejne zielone inwestycje w Białymstoku. W tym roku mają też powstać m.in. łąki kwietne w różnych częściach miasta, w jednym z miejskich parków - sad edukacyjny, a w planach są też tzw. parki kieszonkowe.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


RadioRower


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok