Radio Białystok | Wiadomości | Etnograficzne imprezy w kilku miejscach regionu

Etnograficzne imprezy w kilku miejscach regionu

1.05.2019, 08:27, akt. 08:42

Nauka tradycyjnego tkania, toczenia glinianych garnców na kole garncarskim, mielenia ziarna i wyplatania wiklinowych koszy - czeka na wszystkich, którzy w majówkę wybiorę się do podlaskich instytucji kultury. Imprezy rozpoczną się w środę (1.05), potrwają do niedzieli.

Wystawa "Sztuka Ludowa Podlasia" w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej, fot. Monika Kalicka
Wystawa "Sztuka Ludowa Podlasia" w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej, fot. Monika Kalicka

Etnograficzne imprezy organizują Centrum Rękodzieła Ludowego w Niemczynie, Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej oraz Park Kulturowy Korycin-Milewszczyzna.

W Czarnej Wsi Kościelnej (ok. 30 km od Białegostoku) w dniach 1-3 maja odbędzie się piknik etnograficzny - święto Szlaku Rękodzieła Ludowego Województwa Podlaskiego.

Impreza - jak mówią organizatorzy - ma promować najstarszy szlak etnograficzny w Polsce, który w tym roku obchodzi 25-lecie powstania. Szlak rękodzieła obejmuje ponad 20 najcenniejszych, zachowanych w regionie pracowni i ośrodków rękodzielniczych, kultywujących tradycyjne technologie i wzornictwo. Jego głównym celem jest ochrona najciekawszych pracowni i ośrodków twórczości ludowej, kontynuujących wielowiekowe tradycje rękodzieła regionu oraz udostępnienie ich turystom i koneserom sztuki ludowej. Szlak wymieniany jest jako jedna z głównych atrakcji w regionie; jest otwarty cały rok, przyciąga tysiące turystów i miłośników sztuki ludowej z kraju i zagranicy.

Etnograficzny piknik będzie odbywał się w zagrodzie kowala i u garncarzy wytwarzających ceramikę siwą w Czarnej Wsi Kościelnej. Miejscowość nazywana jest zagłębiem ceramicznym. Będzie też możliwość podejrzenia pracy i wyrobów twórców wytwarzających tradycyjne tkaniny, pisanki, drewniane łyżki, zabawki i rzeźby ludowe. Piknikowi towarzyszyć będzie jarmark z regionalną żywnością, a na scenie wystąpią ludowe zespoły z regionu.

Na "Majówkę w Skansenie" zaprasza Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej w Wasilkowie k. Białegostoku - każdy z trzech pierwszych dni maja upłynie pod innym hasłem.

1 maja, w Święto Pracy, będzie można się zapoznać z dawnymi pracami w gospodarstwie i ludowym rzemiosłem. Plecionkarze pokażą, jak powstają wiklinowe kosze i naczynia ze słomy. Odwiedzający w ten dzień skansen będą mogli poznać też przedmioty, bez których trudno było się obejść w dawnym gospodarstwie: żarna, stępy i moździerze. Natomiast uczestnicy warsztatów będą mogli spróbować swoich sił w mieleniu ziarna na mąkę, robienia kaszy czy pieprzu ziołowego.

Dzień Flagi upłynie w skansenie pod hasłem gier i zabaw o tematyce patriotycznej oraz warsztatów wykonywania flag i kotylionów. Ostatni dzień "Majówki w Skansenie" poświęcony będzie tematyce maryjnej. Jak piszą organizatorzy, Święto Konstytucji 3 maja to również uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski - w muzeum będzie można zobaczyć obrazy przedstawiające Matkę Bożą, a podczas warsztatów wykonać gliniany medalion z wizerunkiem Maryi.

Majówką rozpocznie też swój pierwszy sezon turystyczny Park Kulturowy Korycin-Milewszczyzna, który powstał na bazie pozostałości po XIX-wiecznych obiektach folwarcznych w Milewszczyźnie. Prezentuje historię i dziedzictwo kulturowe tych ziem na przestrzeni 1000 lat - było tam też wczesnośredniowieczne grodzisko. Będzie można zwiedzić park z przewodnikiem, wziąć udział w potańcówce, czytaniu dawnych bajek i wspólnym robieniu latawców. Bogata jest też oferta warsztatowa; chętni będą mogli spróbować swoich sił w tkaniu, lepieniu garnków, mieleniu mąki i pieczeniu podpłomyków.

źródło: PAP | red: mak

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Białystok czeka na turystów – aktywna majówka w mieście

30.04.2019, 17:32

To propozycje dla tych, którzy nie mogą pozwolić sobie na dłuższy wyjazd i majówkę spędzać będą w Białymstoku. 


Sezon żeglugowy w Augustowie otwarty

28.04.2019, 15:36

Statki, katamarany i gondole ruszyły na augustowskie wody.


Na ulice Białegostoku wracają wycieczki zabytkowymi autobusami

28.04.2019, 11:39

W niedzielę (28.04) po zimowej przerwie na ulice Białegostoku wracają wycieczki zabytkowymi autobusami.


Zaczął się nowy sezon pociągu turystycznego do Walił

27.04.2019, 12:58

W weekendy od 27 kwietnia do 29 września będzie kursować "turystyczny" pociąg z Białegostoku do Walił. Pierwszy taki pociąg odjechał w sobotę z dworca kolejowego w Białymstoku. Połączenie finansuje samorząd województwa podlaskiego.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Kino "Świerkowa 1"!


fot. Marcin Mazewski
REGION
20.09.2020, 07:18, akt. 13:15

24. Cross Trzeźwości w Suchowoli

źródło: Urząd Miejski w Białymstoku
BIAŁYSTOK
19.09.2020, 07:38, akt. 14:13

"Dzień Rowerów" w Białymstokuźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok