Radio Białystok | Wiadomości | Przemyt papierosów wart 5 milionów zł udaremniła podlaska Straż Graniczna

Przemyt papierosów wart 5 milionów zł udaremniła podlaska Straż Graniczna

9.05.2019, 16:02, akt. 16:09

Próbę przemytu papierosów o szacunkowej wartości ponad 5 mln zł udaremniła Straż Graniczna w powiecie suwalskim, w czasie kontroli ciężarówki na litewskich numerach rejestracyjnych. Kierowca zapewniał, że wiezie meble do Czech - poinformowała w czwartek (9.05) SG.

źródło: POSG
źródło: POSG

Jak poinformowała rzecznik Podlaskiego Oddziału SG w Białymstoku mjr Katarzyna Zdanowicz, samochód zatrzymano do kontroli w ramach sprawdzania legalności transportu odpadów. Zachowanie kierowcy wzbudziło podejrzenia funkcjonariuszy, ładunek, którym miały być meble, poddano więc szczegółowej kontroli.

Okazało się, że w kartonowych pudłach są papierosy; w sumie 360 tys. paczek. Wartość kontrabandy oszacowano na ponad 5 mln zł. 57-letni kierowca został zatrzymany. Śledztwo w tej sprawie prowadzi Prokuratura Rejonowa w Suwałkach, która postawiła Litwinowi zarzuty popełnienia przestępstw skarbowych. Podejrzanemu grozi wysoka grzywna, więzienie do trzech lat albo obie te kary łącznie.

Jak dodała mjr Zdanowicz, od początku roku funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału SG ujawnili nielegalne papierosy o wartości ponad 10,2 mln zł.

Pod koniec stycznia ponad 115 tys. paczek papierosów z białoruskimi znakami akcyzy pogranicznicy odkryli w fiacie ducato, który stał przy lokalnej drodze prowadzącej z Litwy. Kierowcy nie było. Zostawił auto otwarte, stąd przypuszczenie pograniczników, że na widok patrolu SG porzucił samochód z przemytem i uciekł. Ten samochód również miał podrabiane polskie tablice rejestracyjne; w aucie znaleziono tablice oryginalne (również polskie) oraz jeszcze jedną parę podrobionych (litewskich).

Pojazd był specjalnie przygotowany na wypadek pościgu, bo były w nim, uruchamiane przyciskami przy kierownicy, specjalnie skonstruowane skrytki, z których na drogę wysypałyby się ukryte w nich kolce.

Na początku lutego polski kierowca przewożący busem przemyt papierosów - w czasie próby ucieczki przed blokadą SG w Orłowie k. Bakałarzewa - wjechał w samochód pograniczników i ciężko ranił jednego z funkcjonariuszy. Prokuratura postawiła mu zarzut usiłowania zabójstwa. W dwóch zatrzymanych wtedy busach było łącznie 217 tys. paczek papierosów o szacunkowej wartości ponad 3 mln zł.

W marcu w okolicach Suwałk zatrzymany został dzięki blokadzie 23-letni Litwin, który miał w furgonetce papierosy o szacunkowej wartości blisko 450 tys. zł, nie zatrzymał się do kontroli i próbował uciec z kontrabandą. Numery rejestracyjne samochodu był podrobione; w pojeździe był również komplet oryginalnych litewskich tablic i kolejnych, nieoryginalnych polskich.

źródło: PAP | red: maj

ZOBACZ TEŻ:


Zabytki zatrzymane przez celników przekazane do podlaskich muzeów

5.03.2019, 13:39

XIX-wieczne rosyjskie ikony i średniowieczny grot zatrzymane przez podlaskich celników podczas próby przemytu przedmiotów na granicy z Białorusią, przekazano we wtorek (05.03) do Muzeum Podlaskiego w Białymstoku oraz Muzeum Diecezjalnego w Łomży.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Kult" Łukasza Orbitowskiego

RadioRower
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok