Radio Białystok | Wiadomości | Podlaskie służby - KAS i Straż Graniczna zatrzymały transporty nielegalnych papierosów

Podlaskie służby - KAS i Straż Graniczna zatrzymały transporty nielegalnych papierosów

10.05.2019, 15:20, akt. 15:27

Przemyt 435 tys. paczek papierosów, zamiast transportu poduszek, udaremniła podlaska KAS. Kontrabanda była przewożona w estońskim tirze. Busa z ładunkiem 40 tys. paczek nielegalnych papierosów, zatrzymali też funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej.

źródło: KAS
źródło: KAS

Obaj kierowcy zostali zatrzymani, wszczęto wobec nich postępowania karne skarbowe - poinformowały w piątek obie służby.


KAS udaremniła przemyt niedaleko polsko-litewskiej granicy (wewnętrzna granica UE) w Budzisku. Jak poinformował asp. Maciej Czarnecki z zespołu prasowego Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku, w tirze na estońskich numerach rejestracyjnych miał jechać transport poduszek. Po prześwietleniu ładunku urządzeniem rtg, a następnie szczegółowej kontroli okazało się, że ładunkiem są nielegalne papierosy.


W sumie było to 435 tys. paczek, o szacunkowej wartości rynkowej ponad 5,6 mln zł. To największy w tym roku przemyt papierosów udaremniony przez KAS w Podlaskiem. Jak wyliczyła administracja skarbowa, gdyby towar trafił na polski rynek, straty podatkowe Skarbu Państwa wyniosłyby ponad 9 mln zł.


Przeciwko 43-letniemu kierowcy z Rosji wszczęto sprawę karną skarbową, na wniosek prokuratora mężczyzna został tymczasowo aresztowany przez sąd; papierosy i ciężarówka zostały zarekwirowane.


Podobne zarzuty usłyszał też 34-letni Polak, którego busa podlaska Straż Graniczna zatrzymała na trasie Białystok-Warszawa z ładunkiem 40 tys. paczek papierosów z przemytu. Zatrzymał go patrol pełniący tam służbę w ramach działań związanych ze zwalczaniem nielegalnej migracji. Okazało się, że w aucie nie ma migrantów, ale jest ono wypełnione kartonami papierosów z białoruską akcyzą.


Szacunkowa wartość kontrabandy to ponad 560 tys. zł - podała w piątek mjr Katarzyna Zdanowicz, rzecznik Podlaskiego Oddziału SG w Białymstoku. W tym przypadku również zarekwirowane zostały papierosy i użyty do ich przemytu samochód.

źródło: PAP | red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Minister Czerwińska o działalności KAS: bohaterowie uszczelniania systemu podatkowego

10.05.2019, 14:28

Ograniczenie szarej strefy obrotu papierosami i tytoniem, walka z przestępczością w obrocie paliwami - to niektóre działania KAS związane z ochroną granicy państwowej. W ocenie szefowej resortu finansów Teresy Czerwińskiej, Krajowa Administracja Skarbowa działa tam skutecznie i efektywnie.


Przemyt papierosów wart 5 milionów zł udaremniła podlaska Straż Graniczna

9.05.2019, 16:02

Próbę przemytu papierosów o szacunkowej wartości ponad 5 mln zł udaremniła Straż Graniczna w powiecie suwalskim, w czasie kontroli ciężarówki na litewskich numerach rejestracyjnych. Kierowca zapewniał, że wiezie meble do Czech - poinformowała w czwartek (9.05) SG.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Lalka" Bolesław Prus

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok

REKLAMA
Nissan

"Koniec świata" Andrzej Fiedoruk
fot. Paweł Wądołowski
WYPADEK
27.10.2020, 18:13, akt. 28.10.2020, 07:24

Śmiertelny wypadek między Kolnem a Piszemfot. Sylwia Krassowska
BIAŁYSTOK
27.10.2020, 13:57, akt. 28.10.2020, 09:42

Zmarł ksiądz Czesław Gładczukźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok