Radio Białystok | Wiadomości | ZUOK w Białymstoku wstrzymuje przyjmowanie odpadów z powiatów: sokólskiego i monieckiego

ZUOK w Białymstoku wstrzymuje przyjmowanie odpadów z powiatów: sokólskiego i monieckiego

autor: Marcin Gliński

13.05.2019, 07:39, akt. 12:36

Od dziś (13.05) Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Białymstoku wstrzymuje przyjmowanie śmieci z powiatów: sokólskiego i monieckiego.

Tony Baggett - Fotolia.com
Tony Baggett - Fotolia.com

ZUOK w Białymstoku wstrzymuje przyjmowanie śmieci - relacja Marcina Glińskiego

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Przedstawiciele spółki "Lech" odpowiedzialnej za białostocką spalarnię i składowisko w Hryniewiczach tłumaczą, że nie mają już możliwości przyjmowania dużej ilości odpadów do obu obiektów. Mieszkańcy gminy Sokółka obawiają się, że wzrosną opłaty za odbiór śmieci. Odpady nie będą też odbierane z gmin: Knyszyn, Sidra, Szudziałowo, Kuźnica, Krypno, Jasionówka i Krynki.

- Dostaliśmy maila ze spółki Lech, że od 13 nie będą przyjmowane odpady z gminy. I zrobił się problem. Gdzie te śmieci mają trafić. Jeżeli w Wojewódzkim Planie Zagospodarowania są wskazane Studzianki, Hryniewicze i spalarnia, a tu się z dnia na dzień człowiek dowiaduje, że będzie Hajnówka... A co może być za tydzień, za miesiąc?- mówi prezes MPO w Sokółce Wiesław Puszko. 

Jednocześnie uspokaja mieszkańców gminy, że opłaty za odbiór śmieci nie wzrosną.

Wstrzymujemy przyjmowanie odpadów z gmin, które nie są objęte porozumieniem z miastem Białystok. Przyjmowanie odpadów komunalnych do Zakładu unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Białymstoku, z tego względu, że nie mamy w tej chwili możliwości technicznych by przerabiać takie ilości odpadów, jakie trafiają do nas w ostatnim czasie, po zamknięciu zakładu poza Białymstokiem, w Studziankach. Dodatkowo, 13 maja spalarnia jest wyłączona na okres przeglądu technicznego, prac eksploatacyjnych, które zawsze następują, co roku, po zakończeniu sezonu grzewczego. Wskazaliśmy w wysłanym piśmie instalację zastępczą, Zakład Zagospodarowania Odpadów w Hajnówce 

- tłumaczy rzecznik prasowy spółki komunalnej Lech Zbigniew Gołębiewski.

Prezes sokólskiego MPO dodaje, że to koszty, jakie poniesie jego firma, zwiększą się. 

- Jest koszt większy. Spółka Lech 230 zł, Studzianki 220, a w Hajnówce 252 zł za tonę odpadów. Nam wzrosną koszty, bo do Hajnówki na cały dzień pojedzie śmieciarka i jej nie będzie - mówi Wiesław Puszko. 

Rzecznik spółki Lech dodaje, że wkrótce złożą do Urzędu Marszałkowskiego wniosek o dopuszczenie składowania większej ilości odpadów w Hryniewiczach. Jeśli będzie pozwolenie na optymalne wykorzystanie składowiska, to decyzja o zaprzestaniu przyjmowania odpadów komunalnych z powiatów: sokólskiego i monieckiego może zostać cofnięta.

| red: sk, mag

ZOBACZ TEŻ:


Burmistrz Wasilkowa: Centrum Innowacyjnej Gospodarki Odpadami w Studziankach nielegalnie przyjmuje śmieci

29.03.2019, 17:07

Centrum Innowacyjnej Gospodarki Odpadami w Studziankach prowadzi nielegalne przyjmowanie śmieci – poinformował burmistrz Wasilkowa Adrian Łuckiewicz.


Zakład Utylizacji Odpadów Komunalnych w Hryniewiczach chce przyjmować więcej śmieci

15.03.2019, 15:22

Zakład Utylizacji Odpadów Komunalnych w podbiałostockich Hryniewiczach musi przyjmować więcej śmieci, a ich większa ilość nie będzie bardziej uciążliwa dla sąsiedztwa – przekonują władze spółki.


Suwalczanie produkują o jedną trzecią śmieci więcej niż pięć lat temu

12.03.2019, 13:54

Śmieci zajmują coraz więcej miejsca na wysypisku Przedsiębiorstwa Gospodarki Odpadami. Taka sytuacja może wkrótce doprowadzić do dotkliwych podwyżek opłat za odbiór nieczystości.


Mieszkańcy Mielnika zapłacą więcej za wywóz śmieci

11.03.2019, 09:45

Mieszkańcy gminy Mielnik zapłacą więcej za odbiór śmieci. Nowe stawki uchwalone przez radę - to 12 zł za odpady selektywne i 25 zł za zmieszane. Wzrosły odpowiednio o 4 i 9 zł miesięcznie od osoby.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Kult" Łukasza Orbitowskiego

RadioRower
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok