Radio Białystok | Wiadomości | Burmistrz Wasilkowa: Centrum Innowacyjnej Gospodarki Odpadami w Studziankach nielegalnie przyjmuje śmieci

Burmistrz Wasilkowa: Centrum Innowacyjnej Gospodarki Odpadami w Studziankach nielegalnie przyjmuje śmieci

autor: Ryszard Minko

29.03.2019, 17:07, akt. 17:26

Centrum Innowacyjnej Gospodarki Odpadami w Studziankach prowadzi nielegalne przyjmowanie śmieci – poinformował burmistrz Wasilkowa Adrian Łuckiewicz.

fot. Adam Janczewski
fot. Adam Janczewski


0:00
0:00
Burmistrz Wasilkowa: Centrum Innowacyjnej Gospodarki Odpadami w Studziankach nielegalnie przyjmuje śmieci - relacja Ryszarda Minko | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Na specjalnie zwołanej konferencji prasowej zapowiedział starania o definitywne zamknięcie instalacji. Jak mówi, mimo zakazu, ma dowody na to, że nieraz pod osłoną nocy do sortowni przyjeżdżały kolejne transporty odpadów. W tej sprawie złożył już doniesienie do prokuratury.

Poinformował też, że będzie się starał o ustawienie na drodze dojazdowej znaków ograniczającej możliwość poruszania się ciężarówek. To jednak może być skomplikowane, bo tuż obok działa międzygminne wysypisko śmieci, na które wciąż może trafiać pobudowlany gruz.

Burmistrz Wasilkowa chce też, by sejmik województwa wykreślił CIGO w Studziankach z listy Regionalnych Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych. Ale i to też jest skomplikowane, bo status prawny instalacji nie jest ostateczny.

Jesienią 2018 roku marszałek województwa podlaskiego cofną pozwolenie zintegrowane na działalność sortowni, w lutym 2019 decyzję tę utrzymał minister środowiska, jednak spółka złożyła do sądu skargę na decyzję ministra. - To oznacza, że Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie ostatecznie zdecyduje, co dalej z sortownią, która dziś nie ma pozwolenia na działalność – wyjaśnia zastępca Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska Mirosław Michalczuk.

Na razie nie wiadomo ile mogą potrwać wszystkie prawne procedury dotyczące działalności sortowni. Niewykluczone, że zajmą kolejne kilka miesięcy. To jednak nie oznacza, że mimo stwierdzanych nieprawidłowości - sortownia w Studziankach będzie mogła działać bez przeszkód. Zgodnie z nowym prawem wprowadzonym po ubiegłorocznych pożarach wysypisk śmieci, do 5 września ministerstwo środowiska zobowiązano wszystkie podmioty gospodarujące odpadami do złożenia nowych wniosków o pozwolenie na działalność. Jednym z głównym wymogów, by je uzyskać jest spełnianie wymogów przeciwpożarowych, w innym razie firma traci pozwolenie z mocy prawa - mówi Anna Krysztopik z Departamentu Ochrony środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.

Centrum Innowacyjnej Gospodarki Odpadami w Studziankach działa od 2011 roku i od tamtej pory już 6 razy doszło tam do poważnych pożarów hałd śmieci. Sprawą pożarów już kilkakrotnie zajmowała się prokuratura. Za każdym razem sprawy umarzano z powodu nie wykrycia bezpośrednich sprawców.

| red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Pożar wysypiska śmieci w Studziankach - to nie było podpalenie

8.11.2018, 13:42

Nie wiadomo, co było bezpośrednią przyczyną pożaru gminnego składowiska w Studziankach, ale nie było to podpalenie. To opinia biegłego z zakresu pożarnictwa, który na zlecenie białostockiej prokuratury ustalał przyczyny jednego z największych pożarów śmieci w regionie.


Sortownia w Studziankach musi przestać działać - urzędnicy cofnęli pozwolenie na działalność

16.10.2018, 18:16

Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego cofnął pozwolenie na działalność Centrum Innowacyjnej Gospodarki Odpadami w Studziankach.


Jest śledztwo w sprawie pożaru na wysypisku śmieci w Studziankach

29.08.2018, 14:22

Prokuratura Rejonowa w Białymstoku wszczęła śledztwo dotyczące pożaru na gminnym wysypisku odpadów w Studziankach.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok