Radio Białystok | Wiadomości | Jest śledztwo w sprawie pożaru na wysypisku śmieci w Studziankach

Jest śledztwo w sprawie pożaru na wysypisku śmieci w Studziankach

29.08.2018, 14:22, akt. 14:40

Prokuratura Rejonowa w Białymstoku wszczęła śledztwo dotyczące pożaru na gminnym wysypisku odpadów w Studziankach.

Pożar wysypiska śmieci w Studziankach, fot. Internauta
Pożar wysypiska śmieci w Studziankach, fot. Internauta

W trwającej blisko trzy doby akcji wzięło udział około 350 strażaków. Przyczyna pożaru nie jest na razie znana.

Przesłuchano pierwszych świadków

Śledztwo dotyczy wywołania pożaru jako zdarzenia zagrażającego życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu wielkiej wartości.

- Wszczęto je na podstawie materiałów zebranych przez policję -  poinformował PAP szef białostockiej prokuratury rejonowej Karol  Radziwonowicz. Dodał, że m.in. zabezpieczone zostały zapisy monitoringu i przesłuchani pierwsi świadkowie.

Pożar gasiło ponad 100 zastępów strażaków

Pożar na wysypisku w Studziankach, należącego do spółki założonej przez kilka gmin, wybuchł w piątek po południu (24.08). W kluczowym momencie akcji gaśniczej uczestniczyło 111 zastępów straży pożarnej zawodowej (również z woj. mazowieckiego i warmińsko-mazurskiego) oraz OSP. Był też używany samolot Lasów Państwowych, z którego zrzucono wodę, by nie dopuścić do rozprzestrzenienia się ognia na pobliski las.

Ogień opanowano w sobotę, ale do poniedziałku trwała akcja polegająca na zasypaniu hałdy piaskiem, by stłumić możliwość zarzewia ognia. Strażacy podsumowali, że ogień objął około 7,5 tys. mkw. hałdy. Spłonęło około 60 proc. tej pryzmy. Miała ona wysokość kilkunastu metrów.

Nieprawidłowości w działaniu wysypiska

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Białymstoku, który prowadzi kontrolę wysypiska, badając m.in. sposób składowania tam odpadów, zapowiada złożenie zawiadomienia do prokuratury. Naczelnik Wydziału Inspekcji Marcin Dziedzic powiedział PAP, że - jak wstępnie ustalono - podmiot prowadzący wysypisko nie stosował się do zapisów pozwolenia na taką działalność, w którym była mowa m.in. o obowiązku stosowania tzw. warstw przesypowych, co ograniczyłoby możliwość wystąpienia pożaru.

Nieprawidłowości w działalności wysypiska stwierdzono też podczas wcześniejszej kontroli przeprowadzonej w lutym tego roku. - Były to uchybienia dotyczące niewłaściwego sposobu składowania odpadów -  powiedział Marcin Dziedzic. W ocenie WIOŚ śmieci nie były wstępnie sortowane, w hałdzie jest dużo odpadów z tworzyw sztucznych i nie tworzono warstw przesypowych.

Pożar sortowni

Ostatni pożar w Studziankach - ale w innym miejscu, na terenie sortowni odpadów prowadzonej przez prywatny podmiot - wybuchł w czerwcu. Śledztwo w tej sprawie prowadzi białostocka prokuratura okręgowa, która przejęła je z prokuratury rejonowej. W sprawie powołano biegłych.


źródło: PAP | red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Były nieprawidłowości przy składowaniu odpadów w Studziankach - stwierdza po pożarze WIOŚ

27.08.2018, 15:19

To był największy tego typu pożar w regionie. Przez kilkadziesiąt godzin gasiło go ponad 40 zastępów straży pożarnej, a także gaśniczy samolot Lasów Państwowych. Sytuacje utrudniał porywisty wiatr, który szybko rozprzestrzeniał ogień. By ułatwić akcję gaśniczą zdecydowano o czasowym zamknięciu krajowej drogi w stronę granicy.


Strażacy opanowali sytuację na wysypisku w Studziankach - trwa dogaszanie pożaru [zdjęcia]

25.08.2018, 09:42

Pożar gasi kilkadziesiąt zastępów Straży Pożarnej. W piątek po południu (24.08) stanęła w ogniu hałda śmieci na gminnym wysypisku w Studziankach koło Białegostoku.


Strażacy zakończyli akcję gaszenia hałdy śmieci w Studziankach

5.06.2018, 11:44

Po półtorej doby podlascy strażacy zakończyli akcję gaszenia hałdy śmieci w Studziankach koło Wasilkowa. W niedzielę wieczorem (3.06) zapaliły się tam zgromadzone w sortowni odpady o powierzchni kilku tysięcy metrów kwadratowych.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

REKLAMA
NIETEATR Mamy Śpiewamy - interaktywny koncert familijny

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

fot. Adam Dąbrowski
REGION
17.05.2024, 12:51, akt. 15:51

Mlekovita ma fabrykę biofermentacjiźródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok