Radio Białystok | Wiadomości | Szczątki żołnierzy rosyjskich z 1915 r. pochowano w Łomży [zdjęcia]

Szczątki żołnierzy rosyjskich z 1915 r. pochowano w Łomży [zdjęcia]

17.05.2019, 10:20, akt. 20:02

Znalezione w gminie Nowogród szczątki 39 żołnierzy rosyjskich z 1915 r. poległych na terenie Polski pochowano w Łomży. Szczątki odkryto podczas prac ekshumacyjnych przy budowie drogi wojewódzkiej Łomża - Nowogród.

fot. Paweł Wądołowski
fot. Paweł Wądołowski

Szczątki żołnierzy rosyjskich z 1915 r. pochowano w Łomży - relacja Pawła Wądołowskiego

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Ekshumacje były przeprowadzone w 2018 i 2019 r. na zlecenie Instytutu Pamięci Narodowej. Szczątki żołnierzy pochowano na dawnym cmentarzu wojskowym przy Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łomży. Pochówek poprzedziła msza w tym kościele.

Adam Siwek z IPN: to wypełnianie zobowiązań moralnych

W uroczystościach wzięli udział m.in. przedstawiciele wojska, przedstawiciel ambasadora Federacji Rosyjskiej w Polsce Aleksei Fomichew, prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski, poseł Lech Kołakowski, starosta łomżyński Lech Szabłowski, dyrektor Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN Adam Siwek.


- Po ponad stu latach od ich śmierci, udaje się IPN odnaleźć kolejnych żołnierzy. Instytut, prowadząc ekshumacje żołnierzy carskich, realizuje zapisy ustawy z dnia 28 marca 1933 r. o grobach i cmentarzach wojennych, przez co potwierdza, że państwo polskie z należytym szacunkiem i powagą traktuje szczątki żołnierzy poległych na terenie naszego kraju - niezależnie od ich narodowości czy wyznania -  podkreśla IPN w informacji prasowej nt. pochówku w Łomży.


- Armia rosyjska była armią potężnego imperium armią wielonarodowościową. Mogli tutaj być Rosjanie, Białorusini, Ukraińcy, mogli być Polacy. Pamiętajmy, że do armii rosyjskiej powołano - jak się szacuje - blisko milion Polaków zarówno z terenu kongresówki, jak i całego obszaru imperium rosyjskiego, gdzie rozsiani byli nasi rodacy - mówił w Łomży Adam Siwek z IPN.

Podkreślił, że pochówek szczątków to "spełnienie czynu miłosierdzia wobec bliźnich", wypełnianie zobowiązań moralnych i etycznych, ale też obowiązku ochrony prawnej, bo na mocy ustawy z 1933 r. Polska gwarantuje i zapewnia godny pochówek wszystkim żołnierzom, którzy polegli na jej terytorium "niezależnie od narodowości, wyznania, przynależności do armii".

Żołnierze zginęli w walce z Niemcami

O znalezionych szczątkach żołnierzy armii rosyjskiej wiadomo jedynie, że żołnierze ci zginęli w walce z Niemcami. Adam Siwek przyznał, że żołnierzy identyfikowano głównie po fragmentach mundurów czy guzikach. Mogiła w Łomży będzie pod opieką państwa.


- Szacunek należy się każdemu człowiekowi. Wiemy, jak trudna była historia Polski. Ale też powinniśmy uszanować godność człowieka (...)  Musimy w dzisiejszej Europie się szanować - powiedział dziennikarzom prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski. Dodał, że także Polacy oczekują, że polscy żołnierze, którzy polegli na różnych frontach, będą także z szacunkiem pochowani.


Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN poinformowało, że tegoroczne prace ekshumacyjne w Mątwicy zakończyły się w kwietniu. Oprócz szczątków 39 żołnierzy armii rosyjskiej ekshumowano także sześciu żołnierzy Wojska Polskiego z 1920 r. oraz szczątki 35 żołnierzy Wojska Polskiego z 1939 r. Wszystkie szczątki odnaleziono w rejonie jednego krzyża.

Pochówek żołnierzy polskich ma się odbyć 2 września, również w Łomży.


źródło: PAP | red: mag, zmj

ZOBACZ TEŻ:


Szczątki ks. Kazimierza Hamerszmita spoczęły w konkatedrze pw. św. Aleksandra w Suwałkach

17.04.2019, 11:16

Przeniesienie szczątków ma związek z zakończonym na szczeblu diecezjalnym procesem beatyfikacyjnym tego wybitnego kapłana.


Archeolodzy znaleźli kolejne ludzkie szczątki w Mątwicy

11.04.2019, 16:35

Kolejne szczątki ludzkie znaleźli archeolodzy w Mątwicy, przy budowanej drodze wojewódzkiej nr 645.


Na Cmentarzu Wojskowym w Białymstoku powstanie kolumbarium

3.03.2019, 17:05

Ta inwestycja umożliwi pochówek szczątków ofiar odnalezionych na terenie Aresztu Śledczego w Białymstoku.


Na Siennym Rynku w Białymstoku ma powstać zielony skwer i artystyczna instalacja - ogłoszono przetarg

25.02.2019, 15:28

Przetarg na realizację miejsca upamiętnienia dawnego cmentarza ewangelickiego na Siennym Rynku w Białymstoku ogłosiły w poniedziałek (25.02) władze miasta. Koncepcja zakłada, że powstanie tam zielony skwer i artystyczna instalacja - sarkofag z płaskorzeźbami.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Moje białostockie powidoki" Andrzeja Fiedoruka

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok