Radio Białystok | Wiadomości | Wojewódzkie obchody Święta Straży Granicznej

Wojewódzkie obchody Święta Straży Granicznej

27.05.2019, 14:18, akt. 15:07

Uroczysty apel oraz wręczenie awansów i odznaczeń funkcjonariuszom Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej złożyły się na wojewódzkie obchody Święta Straży Granicznej, które w poniedziałek (27.05) odbyły się w Białymstoku.

Źródło www.podlaska.strazgraniczna.pl
Źródło www.podlaska.strazgraniczna.pl


0:00
0:00
Wojewódzkie obchody Święta Straży Granicznej - relacja Dominiki Dębskiej | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Uroczystości odbyły się na dziedzińcu pałacu Branickich

Uroczystości odbyły się na dziedzińcu pałacu Branickich w centrum miasta. Wziął w nich udział m.in. wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński, przedstawiciele władz województwa, służb mundurowych i pogranicznicy.

Jarosław Zieliński mówił, że funkcjonariusze SG są ważną częścią dbania o bezpieczeństwo kraju i jego obywateli zarówno na granicach wewnętrznych, jak i zewnętrznych Unii Europejskiej. Wiceminister podkreślał, że SG jest "sprawną, dobrą służbą" i to także służba Polsce, gdzie oprócz fachowości i dobrego wyszkolenia, potrzebny jest też patriotyzm. "I wy ten patriotyzm macie" – mówił do funkcjonariuszy wiceszef MSWiA.

Powiedział, że SG korzysta z programów modernizacyjnych, w ramach obecnego czteroletniego programu na potrzeby SG do dyspozycji jest – jak mówił – 1,3 mld zł. Jarosław Zieliński podkreślał, że dzięki tym pieniądzom poprawiają się warunki służby, kupowany jest nowy sprzęt, fundusze przeznaczane są na inwestycje i na wynagrodzenia. Zapowiedział też wprowadzenie kolejnego program modernizacji, bo – jak podkreślił – resort chce inwestować w kapitał ludzki i w unowocześnianie służby.

Jarosław Zieliński jako przykład budowania "potencjału służby" wymienił, że w ramach całej SG prowadzonych jest obecnie blisko 100 inwestycji, wymieniona zostanie jedna trzecia taboru samochodowego. Mówił też o dobrej współpracy pograniczników z innymi służbami.

Podkreślił też, że dzięki działaniom SG w latach 2016-2018 uniknięto "ubytku" w budżecie państwa ponad 1 mld zł. Mówił, że chodzi tu o przemyt towarów i związane z tym należności.

Wiceminister powiedział, że SG to służba, w której jest najwięcej funkcjonariuszek – prawie 27 proc. Dla porównania podał, że w policji pracuje o 10 proc. mniej niż w SG, a w straży pożarnej – 4 proc. - Wy jesteście wyjątkową służbą pod tym względem – dodał.

Jarosław Zieliński pogratulował także wszystkim funkcjonariuszom podlaskiej SG awansów i wyróżnień.

Blisko 220 funkcjonariuszom przyznano awanse

Blisko 220 funkcjonariuszom przyznano awanse na wyższe stopnie, blisko 30 osób odebrało medale, a kilkunastu funkcjonariuszy nagrody pieniężne przyznane przez MSWiA. Jak podkreślał komendant Podlaskiego Oddziału SG gen. Grzegorz Biziuk, formację stanowią ludzie i to od ich postawy zależy sukces oddziału, który – w jego ocenie – jest dobrze postrzegany.

Biziuk mówił też o modernizacji jego oddziału, wymienił m.in. zakup nowego sprzętu, pojazdów i inwestycjach. - To wszystko wpływa na to, że służba w tym oddziale staje się dużo bardziej komfortowa, dużo prostsza i dużo skuteczniejsza – dodał i zaznaczył, że SG musi nadążać i zmieniać się by walczyć z ciągle rozwijającą się przestępczością.

Podlaski Oddział SG ma na swoim terenie 16 placówek. Pracuje w nich 2 tys. funkcjonariuszy i 300 pracowników administracyjnych.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Trzech generałów jednocześnie dowodzi w podlaskich służbach. Po raz pierwszy w historii województwa

22.05.2019, 15:29

Komendant Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej Grzegorz Biziuk otrzymał nominację na stopień generała brygady.


Straż graniczna otrzymała nowe samochody

13.05.2019, 16:22

Toyoty, Skody i Fordy – wszystkie z mocnymi silnikami i napędem na cztery koła – w sumie 113 pojazdów.


9 nowych funkcjonariuszy w szeregach podlaskiego oddziału Straży Granicznej

8.03.2019, 18:57

To ukoronowanie wielomiesięcznych szkoleń - 9 funkcjonariuszy oficjalnie wstąpiło w piątek (08.03) w szeregi podlaskiego oddziału Straży Granicznej, zaś 11 podoficerów otrzymało awans na stopień kaprala.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!


Lotto Netta Cup 2024, fot. Karol Prymaka
REGION
20.07.2024, 09:57, akt. 21.07.2024, 07:14

Zawody w skokach na nartach wodnych Lotto Netta CupDzień Rodziny w Hodyszewie, fot. Paweł Wądołowski
REGION
20.07.2024, 10:04, akt. 19:45

Dzień Rodziny w Hodyszewie

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok