Radio Białystok | Wiadomości | Śniadanie wolności i inne atrakcje w ramach obchodów 30-lecia wyborów z 1989 roku

Śniadanie wolności i inne atrakcje w ramach obchodów 30-lecia wyborów z 1989 roku

autor: Renata Reda, Ryszard Minko

2.06.2019, 08:51, akt. 15:50

Śniadanie wolności, czyli jajecznicę z 1989 jaj, serwowano w niedzielę (2.06) w centrum Białegostoku. Był też spacer śladami architektury PRL, można było zobaczyć, jak wyglądał lokal wyborczy sprzed lat, wsiąść do oryginalnego fiata 126p czy napić się wody z saturatora.

Dni Wolności i Praw Obywatelskich w Białymstoku - Fot. Ryszard Minko
Dni Wolności i Praw Obywatelskich w Białymstoku - Fot. Ryszard Minko

Dni Wolności i Praw Obywatelskich w Białymstoku - relacja Ryszarda Minko

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Jajecznica, spacer i piknik

Wszystko to związane było z obchodzonymi w Białymstoku "Dniami Wolności i Praw Obywatelskich", związanymi z 30. rocznicą pierwszych częściowo wolnych wyborów w powojennej Polsce, które odbyły się 4 czerwca 1989 roku.


- Słowem kluczem jest +wolność+. Była to jedna z największych bezkrwawych rewolucji. Może do historii przeszedł Mur Berliński, ale wszystko zaczęło się od Polski, od wyborów. Bez polskiego ruchu, bez polskiego zrywu, bez polskich bohaterów tego by nie było - powiedział prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.


Prezydent Tadeusz Truskolaski przyznał, że o wyborach z 1989 roku można mówić, że były "częściowo wolne", ale - jak podkreślił - "one przyniosły wolność". Truskolaski podkreślił, że o dacie 4 czerwca 1989 roku wciąż trzeba przypominać młodemu pokoleniu. 


- To na nas ciąży ta odpowiedzialność zaszczepiania młodego pokolenia ideą aktywności obywatelskiej, uczestnictwa w wyborach - dodał.


W ramach kilkudniowych obchodów w Białymstoku, w niedzielę przed południem na Rynku Kościuszki miasta można było zjeść "śniadanie wolności". Była to jajecznica przygotowana z symbolicznej liczby 1989 jaj.O czasach PRL przypominała instalacja lokalu wyborczego sprzed 30  lat. Dużym zainteresowaniem, i to nie tylko najmłodszych, cieszył się oryginalny fiat 126p, można też było napić się wody z saturatora.

Dla chętnych miasto przygotowało "spacer do wolności", śladami białostockiej architektury PRL. Na jego trasie znalazły się m.in. budynek dawnego KW PZPR czyli tzw. Dom Partii (obecnie mieszczą się tam wydziały filologiczne Uniwersytetu w Białymstoku), gmach dawnego sądu wojewódzkiego (obecnie sądu okręgowego), siedziba NOT, budynek ONZ czy Dom Aktora.

- Nasz socrealizm był na naszą białostocką skalę: nie za wielki, niezbyt monumentalny, nie za wiele było tutaj takiego detalu pseudoklasycystycznego, który występuje bardzo często np. w warszawskich realizacjach z tego okresu - przyznał Tomasz Ćwikowski z Urzędu Miasta w Białymstoku.


Zwrócił uwagę na ulicę im. Marii Skłodowskiej-Curie, określając ją mianem "sztandarowej inwestycji PRL-owskiej". Zaprojektowano ją bowiem tuż po wojnie jako tzw. aleję pochodów.


- To miała być taka wizytówka miasta i tam właściwie przy każdym z budynków da się coś ciekawego powiedzieć - dodał Ćwikowski.


Poza porannym śniadaniem w ramach obchodów rocznicy wyborów z 4 czerwca w Białymstoku odbywa się także piknik w Centrum Aktywności Społecznej a także o 13:30 na Rynku Kościuszki będzie można wziąć udział w Podwieczorku Wolności.W związku z imprezą do 18:00 zamknięta będzie ul. Krakowska na odcinku od ul. św. Rocha do ul. Stołecznej.

Na poniedziałek zaplanowano w Archiwum Państwowym w Białymstoku debatę  historyczną "30 lat od wyborów czerwcowych 1989 roku". Obchody "Dni Wolności i Praw Obywatelskich" w Białymstoku zakończą się 7 czerwca plenerowym "koncertem wolności".

źródło: PAP | red: rbon, wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


W Białymstoku rozpoczynają się Dni wolności i praw obywatelskich

31.05.2019, 06:00

Główne obchody zaplanowano w Gdańsku, ale Białystok też będzie świętować 30. rocznicę częściowo wolnych wyborów z 1989 roku. "Dni wolności i praw obywatelskich", bo takie jest hasło przewodnie, trwać będą przez tydzień - od 31 maja do 7 czerwca.


Dzień Flagi - nasze barwy narodowe mają długą historię

2.05.2019, 07:32

Polacy świętują 2 maja Dzień Flagi - to jedno z najmłodszych świąt państwowych. Zostało ustanowione uchwałą Sejmu w 2004 roku, by propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych.


Obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości

10.11.2018, 07:12

Wystawy, spacery historyczne, murale, marsz, piknik militarny, wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych czy biegi - złożą się na obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości w regionie.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Lalka" Bolesław Prus

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok

REKLAMA
Nissan

"Koniec świata" Andrzej Fiedorukfot. Sylwia Krassowska
BIAŁYSTOK
27.10.2020, 13:57, akt. 14:08

Zmarł ksiądz Czesław Gładczuk

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok