Radio Białystok | Wiadomości | Blisko 15 mln zł z UE i środków prywatnych na wsparcie start-upów w Podlaskiem

Blisko 15 mln zł z UE i środków prywatnych na wsparcie start-upów w Podlaskiem

5.06.2019, 13:54, akt. 14:08

14,6 mln zł może trafić do podlaskich młodych firm, tzw. startupów, w formie objęcia w nich udziałów dzięki umowie podpisanej w środę (5.06) w urzędzie marszałkowskim w Białymstoku pomiędzy przedstawicielami Banku Gospodarstwa Krajowego i firmy Bitspiration Booster sp. z o.o.

fot. Renata Reda
fot. Renata Reda

Bank Gospodarstwa Krajowego jest dysponentem części środków dla przedsiębiorców z UE z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego (RPOWP) na lata 2014-2020. Spółkę Bitspiration Booster wybrano w przetargu i to ona będzie świadczyć pomoc przedsiębiorcom.


W ramach tej umowy z RPOWP pochodzi prawie 10 mln zł na wsparcie firm, reszta to środki Bitspiration Booster i inwestorów prywatnych.


Ta umowa to przede wszystkim realne wsparcie naszych mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw, naszych startupów, które wiemy, że bardzo prężnie działają w województwie podlaskim

 - powiedział na konferencji prasowej marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki.


Zaznaczył, że pomoc, na którą mogą liczyć firmy to nie są dotacje, a możliwość uzyskania pomocy w wysokości do 1 mln zł w formie objęcia udziałów w firmie wdrażającej np. innowacyjne produkty, by pomóc jej rozwijać się.


Dbamy o naszych przedsiębiorców. Będziemy realizowali wszystkie zadania, które mają ułatwić tym przedsiębiorstwom pozyskiwanie środków unijnych

 - dodał Kosicki.


Z RPOWP takiego rodzaju pomocy, podlaskie firmy będą mogły skorzystać po raz pierwszy. Marszałek Kosicki powiedział, że urząd chce sprawdzić, jak będzie to przyjęte przez firmy i jak to zadziała.


Członek zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego Przemysław Cieszyński powiedział, że wsparcie firm w formie wejść kapitałowych to "ambitny" projekt. 


Nie każde województwo się decyduje na włączenie do portfela projektów wejść kapitałowych do młodych spółek. Najczęściej to będą projekty innowacyjne

 - mówił Cieszyński.


Członek zarządu firmy Bitspiration Booster sp. z o.o. Wojciech Burkot poinformował, że zainteresowane firmy już mogą się do nich zgłaszać, pomysły będą selekcjonowane, oceniane, natomiast formalnie przedsięwzięcie ruszy za kilka miesięcy. Wyjaśnił, że przedtem konieczne jest np. rejestracja funduszu w Komisji Nadzoru Finansowego czy w KRS. Powstanie specjalna strona internetowa dla zainteresowanych firm.


To jest wsparcie dla startupów, niemniej jednak my jesteśmy zobligowani również ustawami, które zarządzają taką działalnością, do działalności komercyjnej. My musimy naszym inwestorom, w tym BGK (...) zwrócić pieniądze, najlepiej z marżą" - tłumaczył zasady pomocy Wojciech Burkot. Dodał, że to jest "prawdziwa pomoc". 


Bo taka konkurencja powoduje też jasność wyborów, których dokonujemy. Wierzymy w to przedsięwzięcie na tyle, że inwestujemy własne pieniądze jako zarządzający, do czego jesteśmy zobligowani (...) My też mamy interes, żeby to się udało

 - mówił Burkot.


Wojciech Burkot dodał, że najprawdopodobniej część przedsięwzięć się nie uda, upadnie i jest to wkalkulowane w specyfikę startupów. 

Liczymy na to, że te kilka, które "przeżyje" będzie generowało marże, które spłacą cały fundusz i ewentualne straty na tych, którym się nie uda mimo wsparcia

 - dodał.


Prezes Bitspiration Booster Paulina Mazurek dodała, że spółka czeka na przedsiębiorców, którzy "wierzą w swój pomysł". Mogą się zgłaszać nawet osoby bez większego doświadczenia w biznesie i przygotowania, dostaną pomoc i podpowiedź co zrobić, by szanse na powodzenie danego projektu były jak największe.

źródło: PAP | red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Startupy na ścianie wschodniej

4.10.2018, 11:22

Top Start-up Polski Wschodniej 2018.


Startupy

2.03.2018, 13:08

Stawiamy na rozwój nowoczesnych technologii. Szukamy pomysłów, ludzi i ciekawych rozwiązań. To zamierzenia na najbliższe lata. Stawiamy m.in. na firmy typu start-up. Czy ich założenie jest łatwe? Czy są na nie pieniądze? Co trzeba jeszcze zmienić, aby tego rodzaju przedsięwzięć było więcej? W przyszłym tygodniu odbędzie się Startup Europe Week.


Czy startupy to dobry pomysł na początek biznesu?

29.09.2017, 15:00

Najskuteczniejszą drogą, jeśli chodzi o świat, wynalezioną ostatnio, są startupy, nowe firmy, nowe pomysły na uruchamianie działalności produkcyjnej i znajdywanie ciekawych rozwiązań technicznych do zastosowania w różnorodnych firmach.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Tele-Quiz Świerkowa 1 - elektryczna hulajnoga do wygrania!źródło: stock.adobe.com
TECHNOLOGIE
8.05.2021, 19:55, akt. 9.05.2021, 23:04

Technologia DAB+ - cyfrowa przyszłość radia

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok