Radio Białystok | Wiadomości | Wybrano pięć projektów do białostockiego miejskiego Programu Wydarzeń Kluczowych

Wybrano pięć projektów do białostockiego miejskiego Programu Wydarzeń Kluczowych

11.06.2019, 13:34, akt. 14:38

Festiwale muzyczne Halfway i Up To Date, lalkarskie Białostockiego Teatru Lalek, literacki "Na pograniczu kultur" oraz działania "Biała czysta kulturalna" - to projekty wybrane do miejskiego Programu Wydarzeń Kluczowych, które otrzymają trzyletnie dofinansowanie.

Anna Ternheim - Halfway Festiwal 2018, fot. Sylwia Krassowska
Anna Ternheim - Halfway Festiwal 2018, fot. Sylwia Krassowska

Wybrano pięć projektów do białostockiego miejskiego Programu Wydarzeń Kluczowych - relacja Edyty Wołosik

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Konkurs organizowany przez władze Białegostoku

Projekty były zgłaszane w ramach konkursu zorganizowanego przez władze Białegostoku, a mającego wyłonić wydarzenia szczególnie ważne dla miejskiej kultury. W sumie instytucje kultury i organizacje pozarządowe zgłosiły 15 swoich pomysłów.

We wtorek (11.06) na konferencji prasowej władze miasta poinformowały o wyborze pięciu z nich. To dwie propozycje zgłoszone przez instytucje kultury: festiwale lalkarskie Białostockiego Teatru Lalek (Festiwal Szkół Lalkarskich "Lalka-Nie-Lalka" i Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek dla Dorosłych "Metamorfozy Lalek") oraz organizowany przez Operę i Filharmonię Podlaską muzyczny Halfway Festival.

Organizacje pozarządowe zgłosiły dziesięć projektów, wybrano trzy: Up To Date Festival, festiwal literacki "Na pograniczu kultur" oraz festiwal "Biała Czysta Kulturalna - rzeka dla mieszkańców".

Jak przypomniał na konferencji prasowej zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki, wybór pięciu kluczowych wydarzeń zostało wpisane w opracowany przez miasto program polityki kulturalnej (na lata 2018-2022). Mówił, że dokument zakłada, iż wokół tych pięciu projektów, z jednej strony, będzie budowana marka miasta, z drugiej - będą budowane wydarzenia kulturalne, którymi miasto "będzie chciało się chwalić" nie tylko w kraju, ale też zagranicą.

Rafał Rudnicki mówił, że naboru oraz wyboru kluczowych projektów dokonała specjalna kapituła, tzw. zespół stu. Składała się on m.in. z decydentów samorządu miejskiego i wojewódzkiego, dyrektorów placówek kultury, przedstawicieli twórców i animatorów kultury oraz dziennikarzy. Głosowanie odbyło się w terminie 5-10 czerwca i oddano - jak informuje miasto - łącznie 88 głosów.

Wybrane projekty otrzymają dofinansowanie na trzy lata

Program zakłada też, że wybrane projekty otrzymają dofinansowanie na trzy lata (2020-2022). Rafał Rudnicki mówił, że w budżecie miasta na przyszły rok zostanie wpisana kwota 1,1 mln zł, która zostanie rozdzielona w ramach konkursu między propozycje organizacji pozarządowych, natomiast dofinansowanie dla Białostockiego Teatru Lalek znajdzie się w budżecie instytucji, a z Operą i Filharmonią Podlaską zostanie podpisana umowa.

Obecni na konferencji organizatorzy wybranych wydarzeń kluczowych dziękowali za głosy i podkreślali, że to pokazuje, iż ich wydarzenia są ważne dla kultury w mieście.

Andrzej Kalinowski z Fundacji Sąsiedzi organizującej festiwal "Na pograniczu kultur", który towarzyszy Targom Książki w Białymstoku, mówił, że znalezienie się w tym programie umożliwia wcześniejsze planowanie i rozmowy w pisarzami na przyszłe edycje. Dodał, że często jest tak, iż rozmowy z zagranicznymi twórcami rozpoczyna się rok wcześniej, a bez wiedzy, jakie się otrzyma dofinansowanie na organizację, często nie można tego zrobić. Teraz - jak dodał - będzie to możliwe.

Podobnego zdania jest Ilona Karpiuk z Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku, organizatorka Halfway Festival, na którym występują artyści tworzący muzykę songwriterską, alternatywną i folkową. Mówiła, że impreza organizowana jest przez placówkę podległą urzędowi marszałkowskiemu, ale odbywa się w Białymstoku i daje nowe muzyczne doświadczenia jego mieszkańcom, przyciąga też publiczność z innych miast. Ma nadzieję, że Halfway jest częścią wizerunku miasta. Dodała, że trzyletnie dofinansowanie daje "duży komfort myślenia o organizacji wydarzenia i jego rozwoju".

Na rozwój festiwalu chcą też postawić organizatorzy Up To Date - festiwalu muzyki elektronicznej i hip-hop. Jak mówił na konferencji jeden z pomysłodawców imprezy Jędrzej Dondziło, w tym roku festiwal odbędzie się po raz 10. Dodał, że festiwal otrzymywał wcześniej dotacje z miasta, ale dzięki trzyletniemu dofinansowaniu będzie można się skupić na tym, co - jak podkreślił - było odkładane wcześniej na półkę, a chodzi o promocję festiwalu zagranicą i przyciągnięcie zagranicznej widowni.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Tegoroczna edycja festiwalu Basowiszcza ma być ostatnią - informują organizatorzy

20.05.2019, 07:51

Festiwal od 1990 roku organizuje Białoruskie Zrzeszenie Studentów w Polsce. Lidia Piekarska z zarządu BZS tłumaczy, że rządowe dotacje na organizację imprezy są niewystarczające.


13 wykonawców wystąpiło podczas Halfway Festival w Białymstoku

1.07.2018, 07:50

Artyści z pogranicza muzyki autorskiej, folku i rocka zawitali na przełomie czerwca i lipca (29.06-01.07) do Białegostoku. 13 wykonawców zaprezentowało się podczas Halfway Festival.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

Pływanie na Byle Czym - Pływające co nieco

W 9 tygodni po Podlasiu


Khorzhevska - Fotolia.com
MÓWI SIĘ
6.07.2020, 07:14, akt. 07:21

Dobre maniery w czasie pandemii


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok