Radio Białystok | Wiadomości | Będzie dodatkowe przesłuchanie biegłej w procesie o napaść na operatora Polsatu w Puszczy Białowieskiej

Będzie dodatkowe przesłuchanie biegłej w procesie o napaść na operatora Polsatu w Puszczy Białowieskiej

12.06.2019, 15:18, akt. 15:22

Celowe jest dodatkowe przesłuchanie biegłej, autorki nowej opinii na temat obrażeń, których doznał operator telewizji Polsat, zaatakowany w czasie pracy przy materiale na temat wycinek drzew i protestów w Puszczy Białowieskiej - uznał w środę (12.06) Sąd Okręgowy w Białymstoku.

Fotolia.com
Fotolia.com

Ostatni dowód w sprawie

Ta opinia to ostatni dowód w sprawie. Wpłynęła w miniony wtorek, poza sądem nie zdążyły się z nią zapoznać strony. W ocenie sądu, opinia zawiera jednak jedynie "szczątkowe" uzasadnienie, dlatego uznał za celowe wezwanie biegłej z zakresu medycyny sądowej na kolejną rozprawę, by złożyła dodatkową ustną opinię i odpowiedziała na pytania. Termin rozprawy zaplanowano na drugą połowę lipca.

Sąd w Białymstoku zajmuje się wydarzeniami z 29 lipca 2017 r., kiedy ekipa telewizji Polsat News realizowała materiał w Puszczy Białowieskiej. Trwały tam wtedy protesty aktywistów ekologicznych, na które negatywnie reagowali niektórzy pracownicy firm pracujących przy wycince na zlecenie Lasów Państwowych.

Z aktu oskarżenia hajnowskiej prokuratury wynika, że na drodze Teremiski – Narewka do operatora Polsatu podjechał samochód, z którego wysiadło dwóch mężczyzn. Jak wynika z ustaleń śledztwa, jeden z nich najpierw uderzył w wizjer kamery, a potem zadał operatorowi cios pięścią w głowę. Ten włączył kamerę i zaczął uciekać, wzywając przy tym pomocy. Napastnicy ruszyli za nim samochodem (operator uciekł do rowu, by uniknąć potrącenia), po czym drugi z tych mężczyzn powalił go na ziemię, przygniótł kolanem głowę i wykręcił ręce. Kamerę, która uderzyła o ziemię, gdy operator został przewrócony, zabrali i odjechali. Kiedy im się nie udało odtworzyć nagrania, zabrali karty pamięci. Ostatecznie kamerę i jej uszkodzone elementy odwieźli i zostawili przy drodze.

Operator trafił do szpitala, potem długo był na zwolnieniu lekarskim

Operator trafił do szpitala, potem długo był na zwolnieniu lekarskim. Policja zatrzymała obu napastników jeszcze w dniu napaści; to syn i ojciec, pracownicy jednej z firm leśnych, mają 22 i 48 lat. Uszkodzenia sprzętu telewizyjnego na szkodę Polsatu zostały w śledztwie wyliczone na 14,3 tys. zł.

Prokuratura zarzuca oskarżonym m.in. naruszenie prawa prasowego poprzez użycie przemocy w celu zmuszenia do zaniechania tzw. interwencji prasowej, czyli przygotowania publikacji telewizyjnej o sytuacji w Puszczy Białowieskiej.

Obaj nie przyznają się do winy. Według ich wersji, nie było napaści, a jedynie próba "usunięcia w celu ochrony życia i zdrowia" mężczyzny z kamerą w ręce. "Bo próbował za wszelką cenę wtargnąć w miejsce, gdzie prowadzona była wycinka drzew, teren był oznaczony tablicami" - mówił przed sądem na pierwszej rozprawie starszy z oskarżonych.

Opinia z zakresu medycyny sądowej ma pomóc sądowi ustalić, jak długi był okres rozstroju zdrowia operatora Polsatu, co ma znaczenie dla zarzutów i ewentualnej kary. Według pierwszej opinii medycznej obrażenia nie były poważne, tymczasem po zakończeniu leczenia orzecznik ZUS stwierdził 5-procentowy długotrwały uszczerbek na zdrowiu spowodowany wypadkiem przy pracy.

Obrońca złożył w środę do akt sprawy dokumenty finansowe firmy prowadzonej przez oskarżonych. Wynika z nich, że notuje ona straty, które za ubiegły rok wyniosły ponad 20 tys. zł, a obecnie jeszcze znacznie wzrosły.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Proces o napaść na operatora Polsatu - białostocki sąd chce nowej opinii medycznej ws. obrażeń

18.04.2019, 14:39

Potrzebna jest nowa opinia lekarska na temat obrażeń, których doznał operator telewizji Polsat, zaatakowany w Puszczy Białowieskiej w czasie pracy przy materiale na temat wycinek drzew i protestów aktywistów ekologicznych - zdecydował w czwartek (18.04) Sąd Okręgowy w Białymstoku.


Hajnowscy policjanci wśród świadków w procesie dot. napaści na operatora Polsatu

3.04.2019, 15:13

Hajnowscy policjanci znaleźli się wśród świadków, których przesłuchał w środę Sąd Okręgowy w Białymstoku w procesie dwóch mężczyzn oskarżonych o napaść na operatora telewizji Polsat. W Puszczy Białowieskiej pracował on wtedy przy materiale na temat wycinek drzew i protestów aktywistów ekologicznych.


Jest akt oskarżenia za napaść na operatora Polsatu w czasie protestów w Puszczy Białowieskiej

31.12.2018, 16:21

Dwaj mężczyźni staną przed sądem w Białymstoku pod zarzutem napaści na operatora telewizji Polsat. Oskarżeni odpowiedzą też m.in. za uszkodzenie kamery i zabór kart pamięci. Nie przyznają się do zarzutów.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

Pływanie na Byle Czym - Pływające co nieco

W 9 tygodni po Podlasiu

fot. Marcin Gliński
REGION
9.07.2020, 18:24, akt. 19:53

Akcja #24hDlaDudy w Podlaskiem
74. rocznica Obławy Augustowskiej, fot. Marcin Kapuściński
REGION
9.07.2020, 12:54, akt. 10.07.2020, 12:56

Wkrótce 75. rocznica Obławy Augustowskiej

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok