Radio Białystok | Wiadomości | Uczniowie poznali wyniki egzaminów gimnazjalnych i ósmoklasisty

Uczniowie poznali wyniki egzaminów gimnazjalnych i ósmoklasisty

14.06.2019, 12:16, akt. 12:32

Uczniowie klas III gimnazjum oraz klas VIII szkół podstawowych poznali wyniki egzaminów, które pisali w kwietniu.

Uczniowie SP nr 45 w Białymstoku mimo strajku nauczycieli, przystąpili do egzaminu gimnazjalnego, fot. Sylwia Krassowska
Uczniowie SP nr 45 w Białymstoku mimo strajku nauczycieli, przystąpili do egzaminu gimnazjalnego, fot. Sylwia Krassowska

Wyniki egzaminów gimnazjalnych

Uczniowie III klas gimnazjów, którzy w kwietniu przystąpili do obowiązkowego egzaminu gimnazjalnego, za rozwiązanie zadań z języka polskiego uzyskali średnio 63 proc. punktów możliwych do otrzymania, a z matematyki - 43 proc. -  podała w piątek (14.06) Centralna Komisja Egzaminacyjna.

Za zadania z historii i wiedzy o społeczeństwie średni wynik uzyskany przez uczniów to 59 proc. punktów, a za zadania z przedmiotów przyrodniczych (czyli biologii, chemii, fizyki i geografii) - 49 proc. punktów.

Gimnazjaliści musieli przystąpić także do pisemnego egzaminu z języka obcego. Przeprowadzany był on na dwóch poziomach: podstawowym i rozszerzonym.

Średni wynik uzyskany przez gimnazjalistów z egzaminu na poziomie podstawowym z języka angielskiego to 68 proc. punktów, z niemieckiego - 51 proc., z rosyjskiego - 59 proc., z francuskiego - 72 proc., z hiszpańskiego - 73 proc., z włoskiego - 64 proc.

Średni wynik z egzaminu na poziomie rozszerzonym z angielskiego to 53 proc. punktów, z niemieckiego - 43 proc., z rosyjskiego - 52 proc., z francuskiego - 80 proc., z hiszpańskiego - 82 proc., z włoskiego - 81 proc.

Wstępną informację o wynikach osiągniętych w tym roku na egzaminie gimnazjalnym przedstawiono w piątek na konferencji prasowej w Warszawie. W piątek drogą elektroniczną swoje indywidualne wyniki mogli poznać także sami gimnazjaliści.

Tegoroczna sesja egzaminu gimnazjalnego była ostatnią w historii. W związku ze zmianą struktury szkół od 1 września 2019 r. gimnazja przestaną istnieć.


Wyniki egzaminów ósmoklasisty

Uczniowie VIII klas szkół podstawowych, którzy w kwietniu przystąpili do obowiązkowego egzaminu ósmoklasisty, za rozwiązanie zadań z języka polskiego uzyskali średnio 63 proc. punktów możliwych do otrzymania, a z matematyki - 45 proc. -  podała w piątek Centralna Komisja Egzaminacyjna.

Ósmoklasiści musieli przystąpić także do pisemnego egzaminu z języka obcego. Przeprowadzany był on na jednym poziomie.

Średni wynik uzyskany przez gimnazjalistów z egzaminu z języka angielskiego to 59 proc. punktów, z niemieckiego - 42 proc., z rosyjskiego - 48 proc., z francuskiego - 61 proc., z hiszpańskiego - 56 proc., z włoskiego - 58 proc.

Wstępną informację o wynikach osiągniętych na egzaminie ósmoklasisty przedstawiono w piątek na konferencji prasowej w Warszawie. W piątek drogą elektroniczną swoje indywidualne wyniki mogli poznać także sami uczniowie.

Tegoroczna sesja egzaminu była pierwszą w historii.


Minister Edukacji Narodowej: egzaminy poszły dobrze

Tegoroczne egzaminy ósmoklasisty i gimnazjalny poszły dobrze - ocenił w piątek minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski. Gratuluję uczniom, a wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że odbyły się zgodnie z harmonogramem dziękuję – powiedział.

"Z danych, które mam wynika, że egzaminy poszły po prostu dobrze. (…) To jest dobra informacja" – powiedział  szef MEN na konferencji prasowej w siedzibie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej w Warszawie.

Przypomnę, że jeden z tych egzaminów kończy cykl egzaminów, który przez wiele lat się odbywał po szkole gimnazjalnej. Był to drugi egzamin, który uczniowie musieli zdawać, wcześniej był egzamin szóstoklasisty. Dla uczniów klas ósmych jest to pierwszy egzamin sprawdzający ich wiedzę i mający pewien wpływ na rekrutacje

– wskazał. Minister podał, że egzamin gimnazjalny zdawało ponad 345 tys. uczniów, a ósmoklasisty ponad 372 tys.

Poza tym, że gratuluję uczniom dobrze zdanych egzaminów, chciałbym bardzo podziękować tym wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że egzaminy odbyły się zgodnie z założonym harmonogramem. Dyrektorom, którzy organizowali te egzaminy, nauczycielom i wolontariuszom, którzy w trudnych momentach nie opuścili uczniów

– powiedział szef MEN. Podziękował również Centralnej Komisji Egzaminacyjnej  i komisjom okręgowym.

Arkusze były zrozumiałe i sprawdzały różne  obszary wiedzy i umiejętności, co jest bardzo ważne dla diagnozy, czego  jeszcze uczniów warto byłoby, w nieco większym stopniu, nauczyć na zajęciach

– dodał Dariusz Piontkowski.


źródło: PAP | red: rbon

ZOBACZ TEŻ:


Ósmoklasiści zdają ostatni egzamin – większość wybrała język angielski

17.04.2019, 07:24

Za nimi już egzaminy z języka polskiego i matematyki. Ósmoklasiści zdają w środę (17.04) sprawdzian z języka obcego na koniec szkoły podstawowej. 


Egzamin ósmoklasisty - w Podlaskiem przystąpiło do niego około 11 tysięcy uczniów

15.04.2019, 07:53

Po raz pierwszy uczniowie kończący szkołę podstawowa zdają egzamin ósmoklasisty.


Egzaminy gimnazjalne i ósmoklasistów w Podlaskiem nie są zagrożone – zapewnia kuratorium oświaty

9.04.2019, 11:46

Nie ma informacji, aby w którejś z podlaskich szkół miał się nie odbyć egzamin gimnazjalny - poinformowało we wtorek (9.04) Kuratorium Oświaty w Białymstoku. Podało, że w środę (10.04) do egzaminu ma przystąpić ok. 10 tys. uczniów.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

KONKURS

"Miłość Ci nic nie wybaczy" Alek Rogoziński


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok