Radio Białystok | Wiadomości | Rozpoczyna się kolejna edycja trzyletniego projektu "Podlaski Pomost Kultury"

Rozpoczyna się kolejna edycja trzyletniego projektu "Podlaski Pomost Kultury"

17.06.2019, 14:23, akt. 14:43

Poszerzenie oferty edukacji kulturowej w Podlaskiem, granty na lokalne projekty kulturalne, a także szkolenia i wizyty studyjne dla animatorów i nauczycieli - złożą się na trzyletni projekt "Podlaski Pomost Kultury" Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Białymstoku.

Rozpoczyna się kolejna edycja trzyletniego projektu "Podlaski Pomost Kultury", źródło: WOAK
Rozpoczyna się kolejna edycja trzyletniego projektu "Podlaski Pomost Kultury", źródło: WOAK

Kontynuacja realizowanego przez ostatnie trzy lata projektu

To kontynuacja realizowanego przez ostatnie trzy lata projektu pod tą samą nazwą przez Wojewódzki Ośrodka Animacji Kultury w Białymstoku.

Jak mówił w poniedziałek (17.06) na konferencji prasowej dyrektor WOAK Cezary Mielko, dzięki poprzedniej edycji projektu udało się zrealizować szereg warsztatów, konferencji oraz - jak podkreślił - co najważniejsze: wiele działań w ramach tzw. mikrograntów, a dofinansowanie otrzymało ok. 50 działań kulturalnych realizowane przez społeczności lokalne. - Bardzo potrzebne działania w tych małych miejscowościach, w tych małych ojczyznach - dodał.

Budżet obecnej edycji trzyletniego projektu wynosi 780 tys. zł, a dofinansowanie WOAK, podobnie jak poprzednim razem, pozyskał z Narodowego Centrum Kultury. Cezary Mielko powiedział, że w ramach projektu zaplanowano szereg działań edukacyjnych, warsztatów, wydarzeń i wsparcie projektów lokalnych.

- Niezmiernie mi miło, że możemy kontynuować działania "Podlaskiego Pomostu Kultury", bo jest to realne wsparcie dla małych podmiotów i animatorów kultury w naszym województwie - powiedział koordynator projektu Damian Dworakowski z WOAK.

Projekt rozpocznie się od badań

Mówił, że projekt rozpocznie się od badań diagnozujących sytuację i na ich podstawie organizatorzy będą proponować konkretne rozwiązania, aby aktywizować lokalną społeczność. Dodał, że ważnymi punktami projektu będą szkolenia oraz wsparcie finansowe dla działań lokalnych społeczności. W ramach projektu będą realizowane też wizyty studyjne oraz konferencje.

Cały projekt zainauguruje 27 czerwca konferencja, która - jak mówił Damian Dworakowski - poświęcona będzie aktywizacji środowisk lokalnych i wspierania działań animacyjnych na terenach wiejskich. Dodał, że zaproszone zostały m.in. koła gospodyń wiejskich, które są animatorami właśnie na terenach wiejskich. Natomiast pierwszy konkurs regrantingowy ma ruszyć w lipcu, aby można było zrealizować lokalne działania jeszcze w wakacje.

W poprzedniej edycji projektu brał udział m.in. Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki w Korycinie. Obecna na konferencji dyrektorka ośrodka Beata Matyskiel mówiła, że projekt jest dużym wsparciem dla takich miejsc; dzięki poprzedniej edycji w gminie udało się zrealizować m.in. profesjonalne warsztaty malarskie, ale też wyjazdy młodzieży do pracowni garncarskiej w Niemczynie. Beata Matyskiel mówiła, że były to dobre wyjazdy i jest pomysł, aby pracownię garncarską otworzyć w Korycinie.

Przemysław Baczyński z Miejsko-Gminnego Centrum Kultury w Choroszczy zwrócił uwagę, że ważnym elementem projektu jest poznanie i integracja środowiska animatorów, a co za tym idzie możliwość realizacji wspólnych projektów.

"Podlaski Pomost Kultury" będzie realizowany do 2021 roku.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


OiFP i WOAK będą miały nowych dyrektorów

31.05.2019, 07:34

Nowych dyrektorów będą mieć dwie duże placówki kulturalne w Podlaskiem. Chodzi o białostocką Operę i Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury. Zarząd województwa ogłosił właśnie konkurs.


WOAK będzie realizował projekt promujący podlaskie tradycyjne tkactwo

27.04.2019, 12:48

Projekt "Tkactwo inspiruje", promujący podlaskie tkactwo tradycyjne, będzie w tym roku realizował Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku. Złożą się na niego m.in. warsztaty, konkursy oraz spotkania.


26 zespołów wystąpi na Podlaskiej Oktawie Kultur

23.04.2019, 13:44

26 zespołów folklorystycznych i folkowych z całego świata wystąpi w czasie tegorocznej Podlaskiej Oktawy Kultur, która pod koniec lipca odbędzie się w ponad trzydziestu miejscowościach w Podlaskiem. Ta doroczna impreza odbędzie się już po raz 12.


WOAK z nagrodą – za Podlaskie Zbiory Cyfrowe

16.04.2019, 19:14

Nagroda - Skrzydła IT w Administracji, w kategorii e-Kultura i e-Edukacja trafiła do Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Białymstoku.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!

Lotto Netta Cup 2024, fot. Karol Prymaka
REGION
20.07.2024, 09:57, akt. 21.07.2024, 18:51

Zawody w skokach na nartach wodnych Lotto Netta CupDzień Rodziny w Hodyszewie, fot. Paweł Wądołowski
REGION
20.07.2024, 10:04, akt. 19:45

Dzień Rodziny w Hodyszewie


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok