Radio Białystok | Wiadomości | 26 zespołów wystąpi na Podlaskiej Oktawie Kultur

26 zespołów wystąpi na Podlaskiej Oktawie Kultur

23.04.2019, 13:44, akt. 14:00

26 zespołów folklorystycznych i folkowych z całego świata wystąpi w czasie tegorocznej Podlaskiej Oktawy Kultur, która pod koniec lipca odbędzie się w ponad trzydziestu miejscowościach w Podlaskiem. Ta doroczna impreza odbędzie się już po raz 12.

Foto: S. Sawczuk
Foto: S. Sawczuk

Międzynarodowy Festiwal Muzyki, Sztuki i Folkloru "Podlaska Oktawa Kultur", największa tego typu impreza w województwie podlaskim, organizowana jest przez Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury (WOAK) w Białymstoku. Ideą festiwalu jest prezentacja kultur i dorobku zespołów artystycznych z Polski i zagranicy, tworzących różne gatunki muzyki i sztuki nawiązujące do folkloru.

26 zespołów folklorystycznych i folkowych z całego świata

W tym roku wystąpi 26 zespołów folklorystycznych i folkowych z całego świata - poinformował we wtorek na konferencji prasowej dyrektor WOAK Cezary Mielko. Mówił, że kilka dni temu międzynarodowa rada artystyczna konkursu dokonała wyboru z ponad 70 zgłoszeń. W jego ocenie, wybrano zespoły "najbardziej okazałe".

Cezary Mielko mówił, że pierwszy raz przyjadą na festiwal zespoły z Kamerunu, Republiki Tuwy i Wielkiej Brytanii. Dodał, że będzie dużo nowości, ale wystąpią też zespoły, które są już znane festiwalowej publiczności, mają jednak zaprezentować nowy program. Będą to zarówno zespoły artystyczne, jak i taneczne czy wokalne. W sumie przyjedzie ponad 670 artystów.

Wystąpi m.in. izraelski zespół Folk Dance Ensemble "Hora Israel", Ensemble Artistique National z Kamerunu, Kapela Niwińskich, bałkańska orkiestra Kristiana Azirovicia z Serbii, Punjab Cultural Promotial Council z Indii czy Zespół Pieśni i Tańca "Kurpie Zielone". Będzie można też posłuchać muzyki sefardyjskiej w wykonaniu Izabeli Szafrańskiej czy tradycyjnego rosyjskiego folkloru - dwa zespoły Romoda i Ot-Tuda zaprezentują ją na wspólnym koncercie.

Festiwal w dniach 24-28 lipca 

Główne koncerty, jak co roku, odbędą się na scenie rozstawionej na Rynku Kościuszki w Białymstoku. Dodatkowo zespoły zagoszczą w ponad 30 miejscowościach w regionie. Mielko powiedział, że duże zainteresowanie imprezą cieszy, a miejscowości, które chcą zapraszać do siebie artystów jest coraz więcej. W tym roku Podlaska Oktawa Kultur zawita też po raz pierwszy m.in. do Orli, Nowinki, Wigier czy Suchowoli.

Festiwal, to oprócz koncertów, także - jak mówił Mielko - imprezy towarzyszące. W tym roku mają to być m.in. warsztaty tańców ludowych czy potańcówki. Dyrektor mówił, że szczegóły programu są jeszcze ustalane.

Podlaska Oktawa Kultur została dofinansowana ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego oraz miasta Białystok.

źródło: PAP | red: maj

ZOBACZ TEŻ:


Barwne tańce i stroje, a także piękna muzyka – trwa 11. edycja Podlaskiej Oktawy Kultur

26.07.2018, 07:29

Muzyka z różnych zakątków świata rozbrzmiewa na Rynku Kościuszki w Białymstoku. Trwa tam koncert Międzynarodowego Festiwalu Muzyki, Sztuki i Folkloru-Podlaska Oktawa Kultur. Wcześniej przez centrum miasta przeszła barwna parada kilkuset artystów z 14 państw. Ich występom z zachwytem przyglądali się mieszkańcy.


Barwna parada na początek Podlaskiej Oktawy Kultur [zdjęcia, wideo]

26.07.2017, 05:27

W 24 podlaskich miejscowościach zagości muzyka, taniec i śpiew. Rozpoczyna się Podlaska Oktawa Kultur. W tym roku międzynarodowy festiwal świętuje swoje 10-lecie.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


"Pokój z widokiem. Lato 1939" Marcina Wilka


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok