Radio Białystok | Wiadomości | WOAK będzie realizował projekt promujący podlaskie tradycyjne tkactwo

WOAK będzie realizował projekt promujący podlaskie tradycyjne tkactwo

27.04.2019, 12:48, akt. 12:55

Projekt "Tkactwo inspiruje", promujący podlaskie tkactwo tradycyjne, będzie w tym roku realizował Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku. Złożą się na niego m.in. warsztaty, konkursy oraz spotkania.

"Korycin w tkaninie dwuosnowowej", fot. Sylwia Krassowska
"Korycin w tkaninie dwuosnowowej", fot. Sylwia Krassowska


Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury już od kilku lat zabiega o to, by chronić i promować zanikające tkactwo tradycyjne; pracownicy ośrodka podkreślają, że jest ono unikatowe.

W ubiegłym roku WOAK realizował projekt, w ramach którego odbyły się liczne warsztaty, przygotowano specjalne wydawnictwo; wcześniej zainicjowano też szlak turystyczny "Kraina wątku i osnowy", który skupia warsztaty tkackie i tkaczki w Podlaskiem.

"Tkactwo inspiruje" jest kontynuacją podjętych już wcześniej działań. - Tkanina to niewyczerpane źródło inspiracji i cały czas zgłębiamy ten wątek, ponieważ tkanina ginie, a tutaj, w Podlaskiem, była kiedyś szczególnie piękna, różnorodna, ukazująca przeróżne techniki i piękne wzory" - powiedziała koordynatorka projektu Krystyna Kunicka z WOAK. Dodała, że tkanina np. dwuosnowowa, mimo iż coraz bardziej popularna, to bez tkaczek nie ma szans przetrwać, a tych - jak podkreśliła Kunicka - jest coraz mniej.

Będą m.in. warsztaty tkackie

Stąd pomysł, by w ramach projektu zorganizować warsztaty tkackie, podczas których będzie można się nauczyć tkać różne rodzaj tkanin. Oprócz najbardziej rozpoznawalnej tkaniny dwuosnowowej można będzie poznać sejpak, tkaninę wielonicielnicową i perebory - mówiła Krystyna Kunicka. - Chcemy nauczyć, przekazać te umiejętności młodszym, by mogli kontynuować te zapomniane już często techniki tkackie - wyjaśniła.

Warsztaty skierowane są do osób dorosłych; podczas kilkudniowych spotkań będą oni mogli wykonywać tkaninę od samego początku - od przygotowania i osnucia krosna. Kunicka powiedziała, że warsztatami zainteresowane są osoby z całej Polski.

Na projekt złożą się też dwa ogólnopolskie konkursy

Na projekt złożą się też dwa ogólnopolskie konkursy - jeden na tkacki design, skierowany do projektantów, rzemieślników oraz młodzieży. Kunicka powiedziała, że zależy jej na pracach inspirowanych tkaniną, ale wykorzystywaną w zupełnie nowy sposób. - To bogactwo naszych tkanin można w zupełnie nowy sposób wykorzystać, np. do nowoczesnych wnętrz, do ubioru, na przedmiotach jak pamiątka regionalna czy dekoracja - dodała.

Drugi konkurs - na tkaninę tradycyjną - jest skierowany do tkaczek z całego kraju. Kunicka powiedziała, że osób tkających nie jest wiele, ale liczy, że konkurs zachęci je do pokazania swoich prac. Jej zdaniem będzie to też okazja do spotkania, wymiany doświadczeń i inspirowania się.

Wystawę prac konkursowych zaplanowano na wrzesień. Wtedy też odbędą się liczne działania skierowane do dzieci, młodzieży i dorosłych, oparte na konkursowych pracach. Będzie można m.in. ozdobić swoją filiżankę czy koszulkę jednym ze wzorów. W ramach projektu powstaną też puzzle ze wzorami zaczerpniętymi z podlaskich tkanin.

Projekt "Tkactwo inspiruje" otrzymał dofinansowanie z ministerstwa kultury. Szczegóły projektu i regulamin konkursów można znaleźć na stronie internetowej WOAK www.woak.bialystok.pl.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


"Korycin w tkaninie dwuosnowowej" – wystawa w GOKSiT

12.12.2018, 12:50

"Korycin w tkaninie dwuosnowowej" - taką wystawę można oglądać przez najbliższy miesiąc w Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Turystyki w Korycinie.


"Sztuka Ludowa Podlasia” w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej

9.12.2018, 07:28

To okazja do pokazania różnorodności sztuki ludowej naszego regionu. W Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej - we wnętrzach dworu z Bobry Wielkiej - w niedzielę (09.12) otwarcie nowej, stałej wystawy "Sztuka Ludowa Podlasia”.


Kilkaset osób wzięło udział w projekcie popularyzującym podlaskie tradycje tkackie

20.11.2018, 19:22

To pomysł na zachowanie lokalnego wzornictwa i popularyzację tkackiej tradycji w regionie.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIE TEATR
fot. Marta Sołtys
AUGUSTÓW
10.08.2022, 12:55, akt. 13:10

W Augustowie powstał kolejny mural
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok