Radio Białystok | Wiadomości | Mężczyzna, który w Surażu zwyzywał Białorusinkę, spędzi w więzieniu pół roku

Mężczyzna, który w Surażu zwyzywał Białorusinkę, spędzi w więzieniu pół roku

17.06.2019, 14:55, akt. 15:10

Pół roku więzienia bez zawieszenia i 800 zł nawiązki na rzecz poszkodowanej - taki prawomocny wyrok zapadł w poniedziałek (17.06) przed Sądem Okręgowym w Białymstoku w sprawie mężczyzny, który na tle narodowościowym zwyzywał Białorusinkę pracującą w sklepie. Kobieta nie chciała sprzedać mu alkoholu.

Fotolia.com
Fotolia.com

W trakcie incydentu mężczyzna był nietrzeźwy

Zdarzenie miało miejsce w marcu 2018 roku w Surażu. Mężczyzna był nietrzeźwy; gdy sprzedawczyni - Białorusinka od 20 lat przebywająca i legalnie pracująca w Polsce - nie chciała mu sprzedać alkoholu, zaczął ją wyzywać publicznie "słowami powszechnie uznanymi za obelżywe z powodu jej przynależności narodowej".

Sąd uznał za udowodnione (przede wszystkim w oparciu o zeznania świadków), że padły słowa "wyp... na Ukrainę, ty ruska k...". Sam sprawca twierdził, że powiedział jedynie "ot, ruska", przyznał że wiedział, iż sprzedawczyni jest - jak to określił - "narodowości zza granicy wschodniej". Sąd Rejonowy w Białymstoku kilka miesięcy temu skazał go na pół roku więzienia bez zawieszenia.

Apelację złożyła prokuratura, która uznała - w związku z tym, że czyn miał charakter chuligański - za konieczne zasądzenie również 800 zł nawiązki na rzecz poszkodowanej. Sąd odwoławczy uznał tę apelacją za zasadną i nawiązkę zasądził.

Doszło do znieważenia z powodu przynależności narodowej 

Uzasadniając wyrok sędzia Wiesław Oksiuta mówił, że doszło do znieważenia z powodu przynależności narodowej kobiety. Zwracał uwagę, że to przestępstwo o charakterze formalnym, do którego zaistnienia nie jest konieczny konkretny skutek. W tej sprawie skutek był, bo kobieta poczuła się dotknięta tymi słowami; okazało się też, że niedługo potem ten sam mężczyzna również zwyzywał ją w sklepie.

- Nikt nie odbiera nikomu prawa do ewentualnej krytyki, ale są pewne ograniczenia, które wynikają również z Konstytucji - mówił sędzia Oksiuta, przywołując zarówno zapis o wolności wyrażania swoich poglądów, które to słowa nie powinny jednak naruszać dobrego imienia osób trzecich, ale również o obowiązku przestrzegania prawa.

Sąd ocenił, że sprawca wiedział, iż sprzedawczyni pochodzi zza wschodniej granicy i chciał naruszyć jej godność. Skazanego na rozprawie apelacyjnej nie było. Z informacji, którą przesłał do sądu, wynika, że przebywa na leczeniu odwykowym z choroby alkoholowej.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Prawomocne wyroki skazujące za napaść na Białorusinów na tle narodowościowym

21.02.2019, 12:38

Sąd Apelacyjny w Białymstoku utrzymał w czwartek (21.02) kary od 10 miesięcy do roku więzienia dla trzech mężczyzn, odpowiadających za pobicie Białorusinów na tle narodowościowym. Do incydentu doszło prawie rok temu w Gołdapi. Wyrok jest prawomocny.


Burmistrz Hajnówki złożył zażalenie w związku z uchyleniem jego decyzji ws. marszu narodowców

19.02.2019, 10:47

Do sądu wpłynęło zażalenie burmistrza Hajnówki na postanowienie sądu uchylające zakaz organizacji w tym mieście marszu środowisk narodowych. Marsz planowany jest na 23 lutego z okazji Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.


Pięć osób podejrzanych o pobicie Ukraińców na tle narodowościowym

20.12.2018, 07:59

Śledztwo w tej sprawie prowadzi wyznaczona do tego typu postępowań sejneńska prokuratura.ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP BERLIOZ | RAVEL | GERSHWIN

REKLAMA
OiFP LIFE IS A CABARET, SHOW TANECZNO-WOKALNE

REKLAMA
OiFP JESUS CHRIST SUPERSTAR

Konferencja szkoleniowa


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok