Radio Białystok | Wiadomości | Muzeum Pamięci Sybiru podpisało umowę z wykonawcą wystawy stałej

Muzeum Pamięci Sybiru podpisało umowę z wykonawcą wystawy stałej

19.06.2019, 15:18, akt. 15:32

Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku podpisało w środę (19.06) umowę z firmą Deko-Bau na wykonanie wystawy stałej w powstającej siedzibie muzeum. Umowa opiewa na ponad 8 mln zł; instytucja ma być otwarta do końca 2021 roku.

Muzeum Pamięci Sybiru podpisało umowę z wykonawcą wystawy stałej, źródło: sybir.bialystok.pl
Muzeum Pamięci Sybiru podpisało umowę z wykonawcą wystawy stałej, źródło: sybir.bialystok.pl

Muzeum powołane 1 stycznia 2017 r. działa w tymczasowej siedzibie. Docelowa siedziba muzeum powstaje przy ul. Węglowej w Białymstoku. Jego budowa ma zakończyć się jesienią, wtedy rozpoczną się prace przy wystawie stałej.Muzeum Pamięci Sybiru ma być otwarte do końca 2021 rokuUroczyste podpisanie umowy odbyło się w Centrum Aktywności Społecznej w Białymstoku, wzięły w nim udział władze miasta, muzeum i firmy, a także Sybiracy.

Jak mówił przed podpisaniem umowy dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru prof. Wojciech Śleszyński, budowa muzeum "wchodzi w decydującą fazę" - przy ul. Węglowej trwa ostatni etap prac nad bryłą budynku, miesiąc temu został wyłoniony projekt instalacji artystycznej "Ludzie z lodu", która ma być częścią wystawy stałej, w środę ogłoszony został wykonawca tej wystawy.Muzeum Pamięci Sybiru rozstrzygnęło konkurs na instalację "Ludzie z lodu"Wojciech Śleszyński powiedział, że całkowity koszt projektu obejmującego utworzenie wystawy stałej i wyposażenie instytucji wynosi blisko 11 mln zł, z czego dofinansowanie z funduszy unijnych wynosi blisko 7 mln zł (pieniądze pochodzą z MKiDN z unijnego programu Infrastruktura i Środowisko). Dodał, że umowa na wykonanie wystawy stałej to najważniejsza umowa w ramach tego projektu i opiewa na kwotę ponad 8,3 mln zł.

Dyrektor muzeum mówił też, że tworzone w Białymstoku Muzeum Pamięci Sybiru jest obecnie największą instytucją muzealną na Wschód od Wisły, mającą zasięg europejski. Śleszyński dodał, że Białystok jest wyjątkowym miejscem, które - jak podkreślił - "otwarte winno być na Wschód zarówno w wymiarze historycznym - pamięci, jak i współczesnym - dialogu". Podkreślił też, że zsyłki wojenne i powojenne znacząco dotknęły ludność Białostocczyzny. Przywołał liczbę kilkudziesięciu tysięcy mieszkańców tych terenów, którzy zostali deportowani na Wschód w czasie czterech wywózek z lat 40. XX w. "Praktycznie co piąty białostoczanin zniknął ze swojego mieszkania, kamienicy, podwórka, ulicy. Niemal każda rodzina została dotknięta sowieckimi prześladowaniami" - mówił dyrektor.


Jako współcześnie żyjący białostoczanie czujemy się zobowiązani uczcić ofiarę poniesioną przez kilkaset tysięcy obywateli deportowanych z dawnych ziem wschodnich II Rzeczpospolitej oraz przywoływać pamięć o ludziach, którzy doświadczyli zesłańczego losu we wcześniejszym stuleciu - mówił Śleszyński o zadaniach muzeum.


Zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki mówił, że umowa z wykonawcą wystawy stałej pokazuje, że budowa Muzeum Pamięci Sybiru "przybiera konkretny kształt". Mówił, że muzeum z jednej strony ma być "dowodem na to, że pamiętamy o tych, którzy byli na nieludzkiej ziemi", a z drugiej strony - "dowodem na to, że potrafimy docierać z relacją historyczną szczególnie do młodszych pokoleń".


Muzeum Pamięci Sybiru – największa instytucja muzealna na Wschód od Wisły

Obecny na uroczystości prezes białostockiego oddziału Związku Sybiraków Tadeusz Chwiedź mówił, że powstające muzeum jest zwieńczeniem działań Sybiraków, którzy od lat o takie miejsce zabiegali. Podkreślał, że będzie to placówka w Białymstoku, ale o zasięgu ogólnoświatowym. Mówił, że muzeum będzie "źródłem przekazywania tragicznych wydarzeń, jakich byliśmy świadkami i ofiarami". "Aby to muzeum było przestrogą, aby to muzeum było źródłem wiedzy dla młodych pokoleń, żeby nigdy więcej podobna tragedia powtórzyć się nie mogła" - podkreślił Chwiedź. Wyraził też nadzieję, że zdrowie pozwoli Sybirakom doczekać otwarcia muzeum.

Prace budowlane w Muzeum Pamięci Sybiru mają się zakończyć jesienią 2019 roku, finansowane są ze środków ministerstwa oraz z budżetu miasta. Siedziba w stanie surowym ma kosztować 37 mln zł, z czego ok. 14 mln zł pochodzi z budżetu ministerstwa kultury.

źródło: PAP | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Muzeum Pamięci Sybiru rozstrzygnęło konkurs na instalację "Ludzie z lodu"

21.05.2019, 15:40

Rzeźba przedstawiająca postaci "wykute" z lodu autorstwa Martyny Pająk wygrała konkurs na instalację "Ludzie z lodu", która ma być częścią wystawy stałej Muzeum Pamięci Sybiru powstającego w Białymstoku - poinformowano we wtorek podczas rozstrzygnięcia konkursu.


Leżące na Rynku Kościuszki ubrania i zabawki - Muzeum Pamięci Sybiru przypomina o deportacji ludzi na Wschód [zdjęcia]

13.04.2019, 11:23

Instalacja artystyczna "RzeczyViste" wzbudza duże zainteresowanie przechodniów, którzy podkreślają, że dzięki temu można choć na chwilę się zatrzymać i pomyśleć nad losem naszych przodków.


1. Bieg Pamięci Sybiru - biegacze uczcili pamięć wywiezionych w głąb Związku Sowieckiego [zdjęcia]

10.02.2019, 07:58

W niedzielę (10.02) w Białymstoku upamiętniono 79. rocznicę przeprowadzonej przez Sowietów pierwszej masowej deportacji Polaków na Wschód. Elementem obchodów był specjalny leśny bieg, w którym wzięło udział 800 osób.

ZNAJDŹ NAS

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!

Euro 2024 w Polskim Radiu Białystok

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


Wycinka drzew na trasie Białystok - Olmonty, fot. Joanna Szubzda
REGION
23.06.2024, 12:54, akt. 24.06.2024, 10:09

Zakaz wycinki drzew - obszar zwiększony o 100 procent80. rocznica bitwy pod Czerwonym Borem, 23.06.2024, fot. Paweł Wądołowski
REGION
23.06.2024, 09:03, akt. 14:55

80. rocznica bitwy w Czerwonym Borze

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok