Radio Białystok | Wiadomości | Dyrektorzy szkół będą mogli wypłacić nauczycielom wyższe nagrody

Dyrektorzy szkół będą mogli wypłacić nauczycielom wyższe nagrody

autor: Ryszard Minko

19.06.2019, 20:14, akt. 20.06.2019, 08:44

Władze Białegostoku oficjalnie mówią, że nie jest to furtka do wypłaty utraconych wynagrodzeń nauczycieli za czas strajku – w praktyce jednak przyjęta na ostatniej sesji rady miasta uchwała może służyć zrekompensowaniu strat.

fotolia.com
fotolia.com

Do tej pory w regulaminie wynagradzania nauczycieli w białostockich placówkach oświatowych był zapis o tym, że tworzy się fundusz na wypłatę nagród w wysokości 1 proc. planowanego rocznego osobowego funduszu wynagrodzeń. Po zmianie wprowadzonej przez radnych w 2019 r. ten fundusz stanowi co najmniej 1 proc. tego funduszu.

W ten sposób dyrektorzy szkół mają mieć większą elastyczność w dysponowaniu funduszem nagród dla nauczycieli, które najprawdopodobniej będą przyznane przy okazji Dnia Nauczyciela  – mówi wiceprzewodnicząca rady miejskiej w Białymstoku Katarzyna Kisielewska-Martyniuk.

Dodaje, że to był wyjątkowo trudny rok dla pedagogów, którzy zmagali się z wymogami reformy edukacji.

Wiceprezydent Białegostoku zastrzega, że zmieniona uchwała nie może służyć wypłacie wynagrodzeń za czas strajku, bo byłoby to niezgodne z prawem. Dodaje jednak, że władze miasta od samego początku popierały postulaty protestujących, a nagrody powinni otrzymać wszyscy za dobrą pracę – zarówno strajkujących jak i ci, którzy nie brali udziału w proteście. To jednak jest decyzja dyrektorów szkół – mówi wiceprezydent.

Nauczycielski strajk trwał trzy tygodnie i został zawieszony do września. Zgodnie z prawem protestujący nauczyciele nie otrzymali wynagrodzeń za czas strajku. W konsekwencji wielu z nich otrzymało zaledwie kilkustetzłotowe pensje.


| red: sk

ZOBACZ TEŻ:


Dariusz Piontkowski

19.06.2019, 17:38

"W tym roku rzeczywiście będzie minimalnie trudniej, ale wszystkie szkoły przygotowują większą liczbę oddziałów, większą liczbę klas, niż w poprzednich latach" - mówi Dariusz Piontkowski.


Ponad 130 tysięcy podlaskich uczniów rozpoczyna wakacje

19.06.2019, 07:22

Koniec z przygotowywaniem się do sprawdzianów i odrabianiem lekcji – ponad 130 tysięcy podlaskich uczniów, podobnie jak ich rówieśnicy w całej Polsce, rozpoczyna dwumiesięczne wakacje.


Elżbieta Mikulska nową prezes Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego w Białymstoku

7.06.2019, 14:33

Budowanie wizerunku związku, dbanie o interesu pracowników oświaty i skupienie się na na proteście, który do września został zawieszony. Na tym chce skupić się w najbliższym czasie nowa prezes Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego w Białymstoku Elżbieta Mikulska.


Nauczyciele ponoszą finansowe konsekwencje protestu

28.05.2019, 15:16

Strajkowali – bo jak mówią walczyli o swoje prawa i godne pensje. Teraz dostają znacznie obniżone wynagrodzenia.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Kult" Łukasza Orbitowskiego

RadioRower
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok